آشنایی با انواع تست آلرژی و حساسیت

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

تست‌ آلرژی، آزمایش‌هایی هستند که برای تعیین اینکه آیا بدن شما به مواد خاصی که آلرژن نامیده می‌شوند، واکنش آلرژیک نشان می‌دهد یا خیر، انجام می‌شوند. آلرژن‌ها می‌توانند شامل مواردی مانند گرده، گرد و غبار، کپک، موی حیوانات، غذا و دارو باشند.

مطالب مرتبط: آشنایی کامل با انواع بیماری و علائم آن‌ها

هنگامی که به یک ماده آلرژن حساس هستید، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه آن را به عنوان یک ماده مضر شناسایی می‌کند و آنتی‌بادی‌هایی را برای مقابله با آن تولید می‌کند. در دفعه بعد که با آلرژن تماس پیدا کنید، این آنتی‌بادی‌ها باعث آزاد شدن مواد شیمیایی مانند هیستامین در بدن شما می‌شوند. این مواد شیمیایی علائم آلرژی را ایجاد می‌کنند.

انواع آزمایش حساسیت

  1. تست‌های پوستی: در این تست‌ها، مقدار کمی از آلرژن به زیر پوست شما تزریق می‌شود. سپس پوست شما از نظر علائم واکنش آلرژیک مانند قرمزی، تورم و خارش بررسی می‌شود.
  2. آزمایش خون آلرژی

تست حساسیت چیست

انواع تست های پوستی آلرژی

دو نوع اصلی تست پوستی آلرژی وجود دارد:

  • تست خراش پوستی: در این روش، مقدار کمی از آلرژن به صورت جداگانه به زیر پوست شما تزریق می‌شود. سپس پوست شما از نظر علائم واکنش آلرژیک مانند قرمزی، تورم و خارش بررسی می‌شود. این متداول ترین نوع تست پوستی است.
  • تست تزریق داخل پوستی: در این روش، مقدار کمی از آلرژن به زیر لایه بالایی پوست شما تزریق می‌شود. این تست معمولاً فقط در صورتی استفاده می‌شود که تست خراش پوستی نتایج قطعی را ارائه ندهد.

با انجام آزمایش در منزل با تیم خبره و حرفه‌ای فرین، در فصل بهار دیگر در معرض آلرژن‌ها قرار نگیرید!

تست‌های پوستی آلرژی معمولاً ایمن و دقیق هستند. با این حال، در برخی موارد ممکن است عوارضی مانند قرمزی، تورم و خارش در محل تست ایجاد شود. این عوارض معمولاً طی چند روز برطرف می‌شوند.

تست های خون آلرژی

تست خون آلرژی، که به عنوان آزمایش رادیو آلرگو سوربنت (RAST) نیز شناخته می‌شود، نوعی تست آلرژی است که برای تعیین اینکه آیا شما به مواد خاصی که آلرژن نامیده می‌شوند، آلرژی دارید یا خیر، انجام می‌شود. آلرژن‌ها می‌توانند شامل مواردی مانند گرده، گرد و غبار، کپک، موی حیوانات، غذا و دارو باشند.

در تست خون آلرژی، نمونه ای از خون شما گرفته می‌شود و برای آنتی بادی‌های خاص آلرژی به آلرژن‌های خاص آزمایش می‌شود. اگر به آلرژنی حساس باشید، سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی‌هایی را برای مقابله با آن تولید می‌کند. این آنتی بادی‌ها در خون شما یافت می‌شوند.

موارد استفاده از تست های خون آلرژی

زمانی که تست‌های پوستی آلرژی امکان پذیر نیست یا دشوار است، به عنوان مثال، اگر شما در حال مصرف داروهایی هستید که می‌توانند با نتایج تست تداخل داشته باشند یا اگر پوست شما به راحتی تحریک می‌شود.

انجام انواع آزمایشات نظیر آزمایش خون، آزمایش بارداری، آزمایش ویتامین d، آزمایش ادرار، آزمایش مدفوع و آزمایش در محل کار تهران توسط بهترین آزمایشگاه در قیطریه که کادر مجرب و حرفه‌ای دارد و از مدرن‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می‌کند.

انواع تست های خون آلرژی

دو نوع اصلی تست خون آلرژی وجود دارد:

  • آزمایش RAST: این رایج ترین نوع تست خون آلرژی است. در این تست، خون شما برای آنتی بادی‌های IgE به آلرژن‌های خاص آزمایش می‌شود.
  • آزمایش ImmunoCAP: این تست مشابه تست RAST است، اما از روش متفاوتی برای اندازه گیری آنتی بادی‌های IgE استفاده می‌کند.

آزمایش خون آلرژی

مزایای تست خون حساسیت

تست‌های خون آلرژی مزایای متعددی نسبت به تست‌های پوستی آلرژی دارند، از جمله:

  • غیر تهاجمی هستند و نیازی به خراشیدن یا تزریق پوست شما نیست.
  • برای شناسایی آلرژی به آلرژن‌هایی که تست کردن آنها با تست‌های پوستی دشوار است استفاده می‌شوند.
  • تحت تأثیر داروهایی که می‌توانند با نتایج تست‌های پوستی تداخل داشته باشند، قرار نمی‌گیرند.

نحوه انجام آزمایش حساسیت

تست خون آلرژی یک روش سرپایی است که معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود. برای انجام تست، یک پرستار یا تکنسین آزمایشگاهی نمونه ای از خون شما را از طریق رگ در بازوی شما می‌گیرد. نمونه خون سپس به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا برای آنتی بادی‌های آلرژی آزمایش شود.

آشنایی با بهترین روش‌های درمان حساسیت فصلی در خانه و با داروهای شیمیایی

نتایج تست آلرژی

نتایج تست خون آلرژی معمولاً در عرض چند روز تا یک هفته در دسترس است. نتایج به صورت لیستی از آلرژن‌ها و سطح آنتی بادی‌های IgE شما برای هر آلرژن ارائه می‌شود.

تفسیر نتایج تست حساسیت

پزشک شما می‌تواند به شما کمک کند تا نتایج تست خون آلرژی خود را تفسیر کنید. آن‌ها همچنین می‌توانند در مورد گزینه‌های درمانی شما با شما صحبت کنند، که ممکن است شامل دارو، اجتناب از آلرژن‌ها و ایمونوتراپی باشد.

تست آلرژی در کودکان

تست‌های حساسیت برای کودکان نیز به همین شک دو نوع پوستی و خون هستند که بنا بر مورد استفاده می‌شوند. در ادامه به روش تست آلرژی در کودکان اشار می‌شود.

تست پوستی آلرژی معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود. در طول تست، پزشک مقدار کمی از آلرژن‌های مشکوک را به زیر پوست کودک تزریق یا خراش می‌دهد. سپس پزشک پوست کودک را به مدت 15 تا 20 دقیقه برای مشاهده واکنش مشاهده می‌کند. اگر کودک به آلرژن حساسیت داشته باشد، در محل تزریق یا خراش، برآمدگی قرمز و خارش دار ایجاد می‌شود.

تست حساسیت کودکان

تست خون آلرژی نیز معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود. در طول تست، پزشک از کودک نمونه خون می‌گیرد. نمونه خون سپس به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا برای آنتی بادی‌های آلرژی به آلرژن‌های خاص آزمایش شود.

انجام آزمایش بارداری به صورت تخصصی و حرفه‌ای در آزمایشگاه فرین با جدیدترین تکنولوژی‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی

در پایان

تست‌های آلرژی مشخص می‌کنند که فرد مورد نظر به چه مواد خاصی آلرژی دارد. برخی از این مواد گرده، گرد و غبار، کپک، موی حیوانات و … هستند که باعث ایجاد آلرژی در افراد می‌شوند. برای تشخیص انواع حساسیت می‌توان از انواع تست‌های آلرژی استفاده کرد. در مقاله حاضر به توضیح روش‌های مختلف تست آلرژی پرداختیم.

آخرین مطالب
علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی
عمومی

علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی

لرزش دست یا ترمور، به حرکات غیرارادی و ریتمیک دست‌ها اطلاق می‌شود که می‌تواند نشانگر یک بیماری زمینه‌ای یا یک اختلال گذرا باشد. این پدیده

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده
انواع بیماری

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده

عفونت معده یا گاستریت، به التهاب یا تحریک پوشش داخلی معده اشاره دارد. این عارضه می‌تواند به دو شکل حاد و مزمن بروز یابد. در

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.