بهترین راه های کنترل و درمان حساسیت فصلی

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

با آغاز فصل پاییز و به ویژه بهار به دلیل افزایش آلرژن‌ها در هوا و محیط اطراف حساسیت‌های فصلی آغاز می‌شود و درمان حساسیت فصلی به یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از افراد تبدیل می‌شود. در صورتی که این درمان به درستی و با راهکار درست انجام نشود می‌تواند برای فرد بسیار آزار دهنده باشد. برای این منظور بهتر است با استفاده از مشاوره متخصصین و مراکز درمانی مناسب به درمان این مشکل فصلی بپردازید.

علائم حساسیت فصلی

برای درمان حساسیت فصلی بایستی نشانه‌های آن را بشناسید و سپس به متخصص مورد نظر مراجعه نمایید. از مهم‌ترین نشانه‌های حساسیت فصلی که منجر به شروع درمان می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. یکی از مهم‌ترین علائم که با تولید هیستامین در بدن ایجاد می‌شود، معمولا قرمزی چشم و خارش بینی و ایجاد عطسه‌های مکرر است.
 2. احساس خارش در گلو: این مورد در بیشتر مواقع با گلو درد که ناشی از سرماخوردگی است اشتباه گرفته می‌شود. البته این اشتباه در فصل پاییز که سردتر است شایع‌تر می‌باشد.
 3. آبریزش بینی: یکی از علائمی که باعث می‌شود تا فرد به فکر درمان حساسیت فصلی بیفتد این مورد است. زیرا که بسیار آزار دهنده بوده و باعث کلافگی فرد می‌شود.
 4. تغییر تن صدا یا گرفتگی صدا: این مورد معمولا به دنبال خارش گلو و شدیدتر شدن آن رخ می‌دهد.
 5. قرمزی، خارش چشم‌ها و ریزش اشک: خارش شدید مجرای اشکی و ایجاد قرمزی و ریزش اشک یکی دیگر از عوارض تولید هیستامین در بدن می‌باشد.
 6. خاراندن چشم و تاثیرات هیستامین بر این عضو باعث پف کردن پلک‌ها نیز خواهد شد که یکی دیگر از عوارض شدید حساسیت این مورد است.
 7. احساس تنگی نفس: البته این نوع تنگی نفس از نوع حالت خفگی نیست بلکه به دنبال گرفتگی سینه و بینی ایجاد می‌شود.
 8. در ادامه روند ازدیاد حساسیت ممکن است گرفتگی گوش‌ها هم رخ دهد. تمامی این موارد باعث خواهد شد که درمان حساسیت فصلی جدی گرفته شود.

 

حساسیت فصلی

اهمیت درمان حساسیت فصلی

 • انجام به موقع درمان حساسیت فصلی باعث خواهد شد که عوارضی مانند: عدم تمرکز عدم قدرت تصمیم گیری و ایجاد مشکلات خلق و مشکلات در خواب و تحریک پذیری عصبی رخ ندهد.
 • در صورت عدم درمان حساسیت فصلی به موقع ممکن است عوارضی مانند: کاهش فشار خون و رفتن به سمت شوک آنافیلاکتیک، آسم،اگزما و مشکلات گوش میانی و عدم تعادل رخ دهد.
 • بروز تظاهرات جلدی: این موارد هم در صورت برخورد عامل آلرژن با پوست و یا ازدیاد حساسیت ممکن است در درجات مختلف در افراد ایجاد شود.

بیشتر بدانیم: علائم حساسیت به ویتامین ها

انواع راه های درمان حساسیت فصلی

 • درمان حساسیت فصلی به صورت خود درمانی توسط دارو به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. ولی در این بخش به روش‌هایی که عمدتا استفاده می‌شود اشاره خواهیم کرد:
 • استفاده از دارو های ضد حساسیت: این مورد بدون تجویز پزشک کاملا اشتباه بوده و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. ولی متاسفانه در کشور ما استفاده از این نوع داروها به صورت خودسرانه رواج دارد.
 • استفاده از مواد غذایی که خاصیت ضد حساسیت دارند. از جمله این مواد می توان به عسل طبیعی، پروبیوتیک ها، گوشت‌های ارگانیک، آناناس، مرغ و ماهی تازه از جمله این مواد می‌باشد.
 • شناسایی غذا و عامل ایجاد حساسیت توسط خود فرد و دوری و اجتناب از آن.
 • انجام آزمایش تشخیص آلرژی در بهترین آزمایشگاه که دقت بالایی دارد.

 

 

بهترین داروها برای درمان حساسیت فصلی

قبل از نام بردن داروها و این روش های درمانی باید متذکر شویم که انجام هرگونه خود درمانی خطرناک بوده و استفاده از تمامی داروها باید با تجویز پزشک باشد. از جمله متداول‌ترین داروها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استفاده از دارو حساسیت فصلی مانند: قرص های آنتی هیستامین، سیتریزین، لوراتادین و فکسوفنادین
 2. استفاده از اسپری های بینی مانند: فلوتیکازون، مومتازون و بکلومتازون
 3. استفاده از ضداحتقان های خوراکی مانند: سودوافدرین
 4. یکی از روش های جدید و موثر درمان حساسیت فصلی درمان به روش ایمونو تراپی است. در این روش با استفاده از حساسیت زدایی تدریجی سیستم ایمنی بدن ایجاد آلرژی در بدن کاهش خواهد یافت. قبل از انجام
 5. این روش بایستی حتما از روش های پاراکلینیک کمک گرفته شود.
 6. استفاده از درمان تزریقی ضد حساسیت: این نوع درمان، درمانی تقریبا تهاجمی و سریع می باشد. عمده داروهایی که در این روش تزریقی استفاده می شود از دسته دارویی کورتون و تضعیف کننده سیستم ایمنی می باشد. به همین دلیل حتما باید قبل از انجام این درمان با متخصصین امر مشاوره نمایید.

قویترین قرص ضد حساسیت فصلی

 • لوراتادین (Claritin): این یک آنتی هیستامین غیر خواب آور است که می‌تواند به تسکین علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش چشم و کهیر کمک کند.
 • فکسوفنادین: این آنتی هیستامین  در مدت زمان طولانی‌تری اثر می‌گذارد و می‌تواند به تسکین علائم آلرژی فصلی در 24 ساعت کمک کند.
 • مونته لوکاست (Singulair): این دارو نوعی است لکوترین مهارکننده است که می تواند به تسکین علائمی مانند احتقان بینی، آبریزش بینی و خارش چشم کمک کند.
 • سیتیریزین (Zyrtec): این آنتی هیستامین خواب آور نیز می‌تواند به تسکین علائم آلرژی فصلی کمک کند. این قرص در دوزهای مختلف وجود دارد که با تشخیص پزشک می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

نکات مهم برای کنترل علائم حساسیت فصلی

 1. هوای اطراف فرد دارای حساسیت فصلی بهتر است که خشک نگه داشته شود
 2. اجتناب از مصرف مواد غذایی حساسیت زا
 3. بستن در و پنجره ها
 4. در زمان زیاد شدن آلرژن های تنفسی بهتر است زمان کمتری را در خارج از خانه سپری کنید.
 5. استفاده کردن از ماسک فیلتردار در خارج از منزل
 6. حتما از انواع دود، آلودگی هوا و استعمال دخانیات دوری کنید.
 7. برای درمان حساسیت فصلی از تهویه در محل کار، سکونت و خودرو خود استفاده نماید.

درمان آلرژی فصلی در آزمایشگاه

درمان حساسیت فصلی در صورتی که این مشکل خفیف و سطحی باشد با مراجعه به پزشک عمومی و انجام درمان های خانگی مذکور قابل حل میباشد ولی در صورتی که علائم شدید بوده و با استفاده از درمان های عمومی و علامتی پاسخ نگیریم باید به روش دیگری عمل کنیم. برای این منظور بایستی به مراکز درمانی مخصوص آلرژی مراجعه کنیم. پیشنهاد ما به شما آزمایشگاه فرین می باشد.

چرا باید قبل از درمان حساسیت فصلی به آزمایشگاه فرین مراجعه نمایید؟

در موارد خاص و حاد آلرژی و زمانی که فرد نمی تواند عامل آلرژن را شناسایی نماید بایستی از روش های  پاراکلینیکی برای کمک به این فرد استفاده کرد. از امکانات منحصر بفرد این آزمایشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. این آزمایشگاه برای تمامی موارد از جمله درمان حساسیت فصلی از کادر مجرب و دپارتمان مخصوص به آن بهره می برد. به همین دلیل تشخیص و شناسایی در این کلینیک به درستی انجام شده و کاملا قابل اطمینان خواهد بود.
 2. تجهیزاتی که این مرکز تشخیصی و درمانی از آن استفاده می کند کاملا به روز و مدرن می باشد. تمامی دستگاه های این مرکز از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه ها می باشند.
 3. برای افرادی که در کلان شهرها زندگی می کنند یکی از مهمترین موارد علاوه بر قابل اطمینان بودن مرکز درمانی، قابلیت دسترسی آن می باشد. موقعیت مکانی این آزمایشگاه به گونه‌ای است که از تمام قسمت‌های شهر تهران می توان به راحتی به مکان آن دسترسی داشت.
 4. آزمایشگاه فرین علاوه بر بخش تخصصی درمان حساسیت فصلی دارای بخش های زیر نیز می باشد. این بخش ها عبارتند از:
  بخش هماتولوژی، پاتولوژی،هورمون و بیوشیمی و غیره که این مرکز را تبدیل به یکی از مدرن ترین و کامل ترین آزمایشگاه های شهر تهران کرده است.
 5. این آزمایشگاه با تمامی بیمه های مطرح در کشور طرف قرارداد بوده و این موضوع باعث شده است که مراجعه کنندگان با خیال راحت به این مرکز مراجعه نمایند.
 6. این کلینیک جهت تکریم ارباب رجوع امکان نوبت دهی آنلاین را در سایت خود فراهم آورده است.
آخرین مطالب
علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی
عمومی

علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی

لرزش دست یا ترمور، به حرکات غیرارادی و ریتمیک دست‌ها اطلاق می‌شود که می‌تواند نشانگر یک بیماری زمینه‌ای یا یک اختلال گذرا باشد. این پدیده

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده
انواع بیماری

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده

عفونت معده یا گاستریت، به التهاب یا تحریک پوشش داخلی معده اشاره دارد. این عارضه می‌تواند به دو شکل حاد و مزمن بروز یابد. در

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

اشتراک گذاری

2 پاسخ

 1. با سلام
  احسان عزیز
  با توجه به نزدیکی علائم حساسیت به برخی از بیماری ها مانند سینوزیت، آسم و غیره توصیه میشود با انجام آزمایش مشکل خود را ریشه یابی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.