بهترین راه های درمان حساسیت فصلی

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

با آغاز فصل پاییز و به ویژه بهار به دلیل افزایش آلرژن ها در هوا و محیط اطراف حساسیت های فصلی آغاز می شود و درمان حساسیت فصلی به یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از افراد تبدیل می شود. در صورتی که این درمان به درستی و با راهکار درست انجام نشود می تواند برای فرد بسیار آزار دهنده باشد. برای این منظور بهتر است با استفاده از مشاوره متخصصین و مراکز درمانی مناسب به درمان این مشکل فصلی بپردازید.

نشانه های حساسیت فصلی و انواع آن

برای درمان حساسیت فصلی بایستی نشانه های آن را بشناسید و سپس به متخصص مورد نظر مراجعه نمایید. از مهمترین نشانه های حساسیت فصلی که منجر به شروع درمان می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. یکی از مهمترین علایم که با تولید هیستامین در بدن ایجاد می شود معمولا قرمزی چشم و خارش بینی و ایجاد عطسه های مکرر است.
2. احساس خارش در گلو: این مورد در بیشتر مواقع با گلو درد که ناشی از سرماخوردگی است اشتباه گرفته می شود. البته این اشتباه در فصل پاییز که سردتر است شایع تر می باشد.
3. آبریزش بینی: یکی از علایمی که باعث می شود تا فرد به فکر درمان حساسیت فصلی بیفتد این مورد است. زیرا که بسیار آزار دهنده بوده و باعث کلافگی فرد می شود.
4. تغییر تن صدا یا گرفتگی صدا: این مورد معمولا به دنبال خارش گلو و شدیدتر شدن آن رخ می دهد.
5. قرمزی، خارش چشم ها و اشک ریزش: خارش شدید مجرای اشکی و ایجاد قرمزی و اشک ریزش یکی دیگر از عوارض تولید هیستامین در بدن می باشد.
6. خاراندن چشم و تاثیرات هیستامین بر این عضو باعث پف کردن پلک ها نیز خواهد شد که یکی دیگر از عوارض شدید حساسیت این مورد است.
7. احساس تنگی نفس: البته این نوع تنگی نفس از نوع حالت خفگی نیست بلکه به دنبال گرفتگی سینه و بینی ایجاد می شود.
8. در ادامه روند ازدیاد حساسیت ممکن است گرفتگی گوش ها هم رخ دهد. تمامی این موارد باعث خواهد شد که درمان حساسیت فصلی جدی گرفته شود.

 

حساسیت فصلی

 

از علائم دیگر مواد آلرژی زا که ممکن است در ادامه ازدیاد حساسیت ایجاد شود می توان به موارد زیر اشاره کرد

1. انجام به موقع درمان حساسیت فصلی باعث خواهد شد که عوارضی مانند: عدم تمرکز عدم قدرت تصمیم گیری و ایجاد مشکلات خلق و مشکلات در خواب و تحریک پذیری عصبی رخ ندهد.
2. در صورت عدم درمان حساسیت فصلی به موقع ممکن است عوارضی مانند: کاهش فشار خون و رفتن به سمت شوک آنافیلاکتیک، آسم،اگزما و مشکلات گوش میانی و عدم تعادل رخ دهد.
3. بروز تظاهرات جلدی: این موارد هم در صورت برخورد عامل آلرژن با پوست و یا ازدیاد حساسیت ممکن است در درجات مختلف در افراد ایجاد شود.

بیشتر بدانیم: علائم حساسیت به ویتامین ها

روش های درمان حساسیت فصلی که در بین مردم رایج است

درمان حساسیت فصلی به صورت خود درمانی توسط دارو به هیچ عنوان توصیه نمی شود. ولی در این بخش به روش هایی عمدتا استفاده می شود اشاره خواهیم کرد:
1. استفاده از دارو های ضد حساسیت: این مورد بدون تجویز پزشک کاملا اشتباه بوده و به هیچ وجه توصیه نمی شود. ولی متاسفانه در کشور ما استفاده از این نوع داروها به صورت خودسرانه رواج دارد.
2. استفاده از مواد غذایی که خاصیت ضد حساسیت دارند. از جمله این مواد می توان به عسل طبیعی، پروبیوتیک ها، گوشت های ارگانیک، آناناس، مرغ و ماهی تازه از جمله این مواد می باشد.
3. شناسایی غذا و عامل ایجاد حساسیت توسط خود فرد و دوری و اجتناب از آن.
4.انجام آزمایش تشخیص آلرژی در بهترین آزمایشگاه که دقت بالایی دارد.

 

 

 

روتین ترین داروها و روش های شیمیایی که برای درمان حساسیت فصلی مورد استفاده قرار می گیرد:

قبل از نام بردن داروها و این روش های درمانی باید متذکر شویم که انجام هرگونه خود درمانی خطرناک بوده و استفاده از تمامی داروها باید با تجویز پزشک باشد. از جمله متداول ترین داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. استفاده از دارو حساسیت فصلی مانند: قرص های آنتی هیستامین، سیتریزین و لوراتادین
2. استفاده از اسپری های بینی مانند: فلوتیکازون، مومتازون و بکلومتازون
3. استفاده از ضداحتقان های خوراکی مانند: سودوافدرین
4. یکی از روش های جدید و موثر درمان حساسیت فصلی درمان به روش ایمونو تراپی است. در این روش با استفاده از حساسیت زدایی تدریجی سیستم ایمنی بدن ایجاد آلرژی در بدن کاهش خواهد یافت. قبل از انجام این روش بایستی حتما از روش های پاراکلینیک کمک گرفته شود.
5. استفاده از درمان تزریقی ضد حساسیت: این نوع درمان، درمانی تقریبا تهاجمی و سریع می باشد. عمده داروهایی که در این روش تزریقی استفاده می شود از دسته دارویی کورتون و تضعیف کننده سیستم ایمنی می باشد. به همین دلیل حتما باید قبل از انجام این درمان با متخصصین امر مشاوره نمایید.

 

مواردی که یک فرد مبتلا به حساسیت فصلی علاوه بر درمان دارویی باید انجام دهد:

 1. هوای اطراف فرد دارای حساسیت فصلی بهتر است که خشک نگه داشته شود
 2. اجتناب از مصرف مواد غذایی حساسیت زا
 3. بستن در و پنجره ها
 4. در زمان زیاد شدن آلرژن های تنفسی بهتر است زمان کمتری را در خارج از خانه سپری کنید.
 5. استفاده کردن از ماسک فیلتردار در خارج از منزل
 6. حتما از انواع دود، آلودگی هوا و استعمال دخانیات دوری کنید.
 7. برای درمان حساسیت فصلی از تهویه در محل کار، سکونت و خودرو خود استفاده نماید.

برای اینکه درمان حساسیت فصلی را به صورت آکادمیک و علمی انجام دهیم چه باید بکنیم؟

درمان حساسیت فصلی در صورتی که این مشکل خفیف و سطحی باشد با مراجعه به پزشک عمومی و انجام درمان های خانگی مذکور قابل حل میباشد ولی در صورتی که علائم شدید بوده و با استفاده از درمان های عمومی و علامتی پاسخ نگیریم باید به روش دیگری عمل کنیم. برای این منظور بایستی به مراکز درمانی مخصوص آلرژی مراجعه کنیم. پیشنهاد ما به شما آزمایشگاه فرین می باشد.

 

درمان حساسیت فصلی

 

بیشتر بدانیم:همه چیز درباره آلرژی ارثی

چرا باید قبل از هرگونه درمان حساسیت فصلی به آزمایشگاه فرین مراجعه نمایید؟

در موارد خاص و حاد آلرژی و زمانی که فرد نمی تواند عامل آلرژن را شناسایی نماید بایستی از روش های  پاراکلینیکی برای کمک به این فرد استفاده کرد. از امکانات منحصر بفرد این آزمایشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. این آزمایشگاه برای تمامی موارد از جمله درمان حساسیت فصلی از کادر مجرب و دپارتمان مخصوص به آن بهره می برد. به همین دلیل تشخیص و شناسایی در این کلینیک به درستی انجام شده و کاملا قابل اطمینان خواهد بود.
 2. تجهیزاتی که این مرکز تشخیصی و درمانی از آن استفاده می کند کاملا به روز و مدرن می باشد. تمامی دستگاه های این مرکز از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه ها می باشند.
 3. برای افرادی که در کلان شهرها زندگی می کنند یکی از مهمترین موارد علاوه بر قابل اطمینان بودن مرکز درمانی، قابلیت دسترسی آن می باشد. موقعیت مکانی این آزمایشگاه به گونه ای است که از تمام قسمت های شهر تهران می توان به راحتی به مکان آن دسترسی داشت.
 4. آزمایشگاه فرین علاوه بر بخش تخصصی درمان حساسیت فصلی دارای بخش های زیر نیز می باشد. این بخش ها عبارتند از:
  بخش هماتولوژی، پاتولوژی،هورمون و بیوشیمی و غیره که این مرکز را تبدیل به یکی از مدرن ترین و کامل ترین آزمایشگاه های شهر تهران کرده است.
 5. این آزمایشگاه با تمامی بیمه های مطرح در کشور طرف قرارداد بوده و این موضوع باعث شده است که مراجعه کنندگان با خیال راحت به این مرکز مراجعه نمایند.
 6. این کلینیک جهت تکریم ارباب رجوع امکان نوبت دهی آنلاین را در سایت خود فراهم آورده است.

 

 

 

 

آخرین مطالب
اشتراک گذاری

2 پاسخ

 1. با سلام
  احسان عزیز
  با توجه به نزدیکی علائم حساسیت به برخی از بیماری ها مانند سینوزیت، آسم و غیره توصیه میشود با انجام آزمایش مشکل خود را ریشه یابی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.