ویتامین‌ هایی که برای زانو درد خوب هستند

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

زانو درد یکی از مشکلاتی است که با افزایش سن به‌سراغ بسیاری از افراد می‌آید. زانو‌ها لولاهایی هستند که تمام وزن بدن را برای سال‌ها تحمل می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها بدن را در زوایای مختلفی جابجا می‌کنند. برخی از این زوایا فشار زیادی را به‌زانو‌ها تحمیل می‌کند. برای مثال، فشار هنگام پایین‌ آمدن از تپه خیلی بیشتر از فشاری است که هنگام حرکت بر زمین صاف بر زانو وارد می‌شود.

علت زانو درد

از طرف دیگر، افزایش وزن به‌‌طور چشمگیری بر روی زانوها فشار وارد می‌کند. به‌طور متوسط هر کیلوگرم افزایش وزن، به‌اندازه 1.5 کیلوگرم فشار را بر زانوها افزایش می‌دهد. پس طبیعی است که این لولاهای بادوام، با افزایش سن فرسوده شده و دچار درد شوند. مکمل‌های مختلفی برای کاهش درد زانو تجویز می‌شود. اکثر آن‌ها مخلوطی از چند ویتامین‌، مواد معدنی و یا ترکیبات بیولوژیک خاص هستند. ما در این مقاله قصد داریم انواع ویتامین‌ها و برخی از مواد دیگری را که برای بهبود زانو درد توصیه می شوند، بررسی کنیم.

برای انجام آزمایش بارداری و آزمایش خون به بهترین آزمایشگاه در چیذر که کادر مجرب و حرفه‌ای دارد و از مدرن‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می‌کند مراجعه فرمایید.

با‌این‌حال، باید در نظر بگیرید برای بهبود وضعیت زانوها، تنها دریافت مکمل‌ ویتامین‌ها کافی نیست. بلکه لازم است وزن خود را کم کنید، فعالیت بدنی داشته باشید، تغذیه خود را متعادل کنید و در کنار همه این‌ها از مکمل‌های ترکیبی که حاوی مواد مختلف تقویت‌کننده زانو هستند استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با مواد مغذی و ویتامین‌هایی که برای زانو مفید است، آشنا شوید.

اهمیت ویتامین سی برای زانو درد

ویتامین C بیش از همه برای جلوگیری از سرماخوردگی در زمستان مورد توجه است، همچنین، یک آنتی‌اکسیدان قوی است که با خنثی‌کردن رادیکال‌های آزاد به‌کاهش التهاب زانو و مفاصل کمک می‌کند. این ویتامین محلول درآب، در سنتز کلاژن نقش زیادی دارد. کلاژن پروتئینی است که در بافت مفصل و استخوان وجود دارد و کم‌شدن آن می‌تواند سبب تحلیل و درد مفاصل شود. ویتامین C همچنین، با عفونت‌هایی که می‌توانند منجر به‌ التهاب مفاصل شوند مبارزه می‌کند و برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، به‌ویژه افرادی که از آرتریت روماتوئید رنج می‌برند، بسیار توصیه می‌شود.

تاثیر ویتامین دی و امگا 3 برای زانو درد

ویتامین D و امگا3 از مواد مغذی هستند که نقش زیادی در ساخت و جلوگیری از تحلیل بافت استخوانی و غضروف دارند. مصرف ناکافی این ویتامین می‌تواند سبب زانو درد و التهاب همه مفاصل از جمله مفصل زانو شود. علاوه بر این، خواص ضد‌التهابی ویتامین D به‌تسکین درد مفاصل کمک می‌کند. ویتامین D می‌تواند به‌مدیریت برخی از بیماری‌های خودایمنی که بر مفاصل تأثیر می‌گذارد، از جمله مولتیپل اسکلروزیس، آرتریت روماتوئید و دیابت نوع 1 کمک کند.

کمبود ویتامین D سبب از دست‌دادن استحکام و افزایش نرمی استخوان‌ها می‌شود؛ بیماری که در بزرگسالان به‌نام «استئومالاسی» و در کودکان با نام «راشیتیسم» شناخته می‌شود. این کمبود همچنین، ممکن است مشکلاتی مانند پوکی استخوان و شکستگی را افزایش دهد.

ویتامین‌ های گروه B

این گروه از ویتامین‌ها معمولا آنتی‌اکسیدان نیستند و محققان به‌طور کامل نمی‌دانند که چطور آنها بر بهبود درد زانو تاثیر می‌گذارند. اما مطالعات نشان می‌دهد که برخی از انواع ویتامین B می‌توانند در درمان درد زانو موثر باشند. برای مثال ویتامین‌های B3، B9 و B12 از جمله ویتامین‌های موثر در این زمینه هستند که احتمالا سبب بهبود و سهولت حرکت زانو می شوند. ویتامین B6 هم یکی دیگر از ویتامین‌ها در این زمینه است. به نظر می‌رسد این ویتامین التهاب را کاهش می‌دهد.

ویتامین b

از آنجایی که التهاب نقش مهمی در ایجاد درد زانو دارد، این ویتامین با کاهش التهاب می‌تواند نقش مهمی در کاهش زانودرد و استئوآرتریت داشته باشد. در مورد ویتامین B12 نیز چندین مطالعه نشان داده‌اند که این ترکیب در کنترل متابولیسم استخوان نقش دارد و برخی از مطالعات نیز بر تاثیر کمبود B9 یا همان اسید فولیک تاکید دارند. هنوز مشخص نیست که بهترین دوز B کمپلکس برای کاهش زانو درد و بیماری‌های مرتبط چیست، اما مطالعات از دوزهای روزانه 3 گرم ویتامین B3، 6400 میکروگرم ویتامین B9 و 20 میکروگرم ویتامین B12 استفاده کرده‌اند. مکمل‌های ویتامین B9 (اسید فولیک) حتی با دوزهای بالا بی‌خطر هستند.

 

ویتامین E

ویتامین E اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد و به همین دلیل جهت بهبود بیماری استئوآرتریت و درد زانو موثر می باشد. به‌دلیل اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی، یک عامل بالقوه برای پیشگیری یا درمان آرتروز است.

مطالعات سلولی نشان داده‌اند که ویتامین E سبب کاهش استرس اکسیداتیو را در برخی از نمونه‌های ریز غضروفی می‌شوند. همچنین برخی از مطالعات که بر روی حیوانات انجام شده‌اند نشان می‌دهند که این ویتامین در کاهش تخریب استخوانی موثر است. مدل‌های حیوانی که دارای استرس اکسیداتیو هستند و استئوآرریت دارند، در برخی از مطالعات با مصرف این ویتامین بهبود یافته اند. مطالعات مشاهده‌ای نشان داد که کمبود ویتامین E با ایجاد یا پیشرفت استئوآرتریت در جوامع مختلف مرتبط است. مکمل ویتامین E ممکن است نتایج را در بیماران مبتلا به‌استئوآرتریت و زانو درد بهبود بخشد، اما نتایج منفی نیز گزارش شده است. در مجموع ویتامین E ممکن است با بهبود استرس اکسیداتیو و التهاب مفصل، پیشرفت آرتروز را به‌تاخیر بیندازد و زانو درد را کاهش دهد.

ویتامین ای

ویتامین K

ویتامین K در بهبود آرتروز و درد زانو نقش دارد. برخی از مواد و پروتیئین ها در غضروف جود دارند که وابسته به ویتامین K  هستند. یکی از این پروتئین‌ها MGP است. از آنجا که این ویتامین در ساخت این پروتئین نقش دارد، کمبود ویتامین‌ K میتواند در مشکلات استخوانی و زانودرد نقش داشته باشد.

همچنین، ویتامین K در فرسایش استخوان مرتبط با افزایش سن نقش دارد و در این زمینه به‌طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. دریافت ویتامین K کافی از رژیم غذایی نقش مهمی در کارکرد درست مفاصل و احتمالا کاهش زانو درد دارد.

با فرین آزمایشگاه را به خانه خود بیاور!!

انجام آزمایش در منزل با بهترین تجیزات و کادر حرفه‌ای و مجرب

مطالعات دیگر نشان داده است که پایین بودن ویتامین K1 پلاسما با افزایش شیوع استئوآرتریت در دست و زانو مرتبط است. بزرگسالانی که ویتامین K1 کمی دارند، بیشتر در معرض آسیب غضروف مفصلی و منیسک هستند. به‌طور‌کلی، این ویتامین می‌تواند عوامل التهابی را در خون کاهش داده و با زانو درد مبارزه کند.

کلسیم

اگر چه کلسیم یک ویتامین نیست، اما به‌دلیل نقش مهم آن در کاهش زانو درد، لازم است به‌آن اشاره شود. کلسیم یک ماده مغذی ضروری برای جلوگیری از پوکی استخوان و تقویت مفاصل است. به‌عنوان یک عنصر ضروری، کلسیم خطر ابتلا به‌آرتریت روماتوئید را کاهش می‌دهد و استخوان‌ها را قوی و سالم نگه می‌دارد.

کمبود کلسیم در رژیم غذایی ممکن است منجر به‌بیماری‌های دیگری مانند استئومالاسی نیز شود که با درد استخوان همراه است. ضعف استخوان‌‌ها می‌تواند منجر به‌درد طولانی‌مدت مفاصل شود.

سخن آخر

دریافت کافی برخی از ویتامین‌ها می‌تواند نقش مهمی در کاهش درد زانو داشته باشد. هر ویتامینی با مکانیزم خاصی به‌کاهش درد و بهبود مفاصل آسیب خورده کمک می‌کند. با‌این‌حال، مطالعات از دریافت ویتامین اضافی پشتیبانی نمی‌کنند. به‌نظر می‌رسد دریافت ویتامین تنها در شرایطی مفید است که کمبود آن وجود داشته باشد.

علاوه بر این، ویتامین‌ها تنها بخشی از پازل درمان زانو درد هستند. برای بهبود مشکلات مفاصل لازم است علاوه بر دریافت کافی ریز مغزی‌ها و داروها، ورزش و کاهش وزن و یک تغذیه کافی و سالم نیز در نظر گرفته شود.

آخرین مطالب
آشنایی با انواع ویتامین ‌ها و خواص آن ها
ویتامین و پروتئین

آشنایی با انواع ویتامین ‌ها و خواص آن ها

ویتامین‌ها ترکیبات آلی ضروری هستند که بدن ما برای حفظ سلامتی و عملکرد صحیح به آن‌ها نیاز دارد. با خوردن یک رژیم غذایی متعادل و

اشتراک گذاری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.