تاثیر آب پیاز برای تقویت ریزش مو + خواص آن

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

پیاز، که معمولا به‌عنوان یک ماده غذای اولیه در آشپزی استفاده می‌شود، می‌تواند فواید بیشتری غیر از طعم‌دادن به غذا داشته باشد. شاید تعجب‌آور به‌نظر برسد، اما آب پیاز یک درمان خانگی برای ریزش مو محسوب می‌شود. به‌عبارت دیگر، تاثیر آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو تا حدودی شناخته شده است.

ریزش مو یکی از مشکلات بسیار رایج در زنان و مردان است. تقریبا همه افراد حداقل یکبار در طول زندگی خود دچار این مشکل می‌شوند. شایع‌ترین علت نازک‌شدن یا ریزش مو یک بیماری ارثی به نام «آلوپسی آندروژنتیک» است. ریزش مو همچنین می‌تواند عارضه جانبی مصرف برخی از داروها باشد و یا به‌دلیل تغییرات هورمونی رخ دهد.

دلیل ریزش مو هر چیزی که باشد، یکی از درمان‌های خانگی که شاید بسیاری از مردم درباره آن نشنیده باشند، آب پیاز است. ما در این‌ قسمت تاثیر آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو را بررسی می‌کنیم. با این حال لازم است قبل از استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید.

آیا آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو تاثیر می‌گذارد؟

ریزش مو و نازک‌ شدن مو یک مشکل رایج است و به‌همین دلیل بسیاری از افراد به‌دنبال درمان‌های طبیعی برای افزایش رشد مو هستند. آب پیاز یکی از این درمان است. اگرچه تاثیر آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو به‌طور کامل بررسی نشده است، اما شواهدی برای تایید تاثیرات آن وجود دارد.

یک مطالعه کوچک منتشر شده در مجله Dermatology Trusted Source تاثیر آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو را برای برخی از افراد نشان داده است. این مطالعه شامل افرادی بود که مبتلا به نوعی ریزش مو به نام «آلوپسی آره‌آتا» یا ریزش مو سکه ای بودند. این ریزش مو بدون زخم و به شکل تکه‌ای است. محققان دریافتند که رشد مو پس از 2 هفته استفاده از آب پیاز شروع شد. افراد دوبار در روز آب پیاز تازه را به پوست سر خود می‌مالیدند. تقریباً 74 درصد از افراد حاضر در مطالعه بعد از 4 هفته مقداری رشد مجدد مو داشتند و در 6 هفتگی حدود 87 درصد آنها رشد موهای جدید را تجربه کردند. البته این رشد در مردان بیشتر از زنان بود.

فرین، بهترین آزمایشگاه در قیطریه با مجهزترین امکانات در تشخیص کمبود انواع ویتامین برای مو و سلامت بدن می‌باشد.

این مطالعه علمی نتایج خوبی را درباره تاثیر آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو نشان داد، با این حال مطالعات بیشتری برای تایید این فرضیه لازم است.

تاثیر آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو  با چه مکانیزمی است؟

پیاز فواید بالقوه زیادی برای سلامتی دارد. از جمله این‌که ممکن است به رشد موهای ضخیم و سالم جدید کمک کند. مواد مغذی موجود در آب پیاز وقتی روی پوست سر قرار می‌گیرند،  ممکن است فولیکول‌های مو را تغذیه کند. این تغذیه سبب افزایش حجم، درخشندگی و بهبود استحکام مو می‌شود. همچنین ممکن است مواد موجود در آب پیاز شکستگی و نازک شدن مو را به حداقل برساند. حتی در برخی از افراد آب پیاز می‌تواند به رشد مجدد موها و در نتیجه افزایش حجم آن نیز کمک کند.

مکانیزم تاثیر آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو ممکن است به شرح زیر باشد:

وجود عنصر گوگرد

یک نظریه در مورد مکانیزم تاثیر آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو این است که پیاز حاوی گوگرد است. گوگرد یکی از رایج‌ترین مواد معدنی در بدن است. این عنصر برای تولید کافی آنزیم‌ها و برخی از انواع پروتئین‌ها مورد نیاز است. گوگرد در کراتین که یکی از اجزای تشکیل دهنده مو است نیز وجود دارد.

انواع آزمایش خون برای تشخیص بیماری ها و کمبود ویتامین در بدن و آزمایش بارداری (قبل و حین بارداری) با پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات

گوگرد موجود در آب پیاز، ممکن است مواد مغذی ضروری و مورد نیاز مو را برای رشد را فراهم کند. همچنین ممکن است طول فاز رشد را طولانی‌تر نماید.

خواص ضد میکروبی

پیاز دارای خواص ضد باکتریایی است که ممکن است به مبارزه با عفونت‌های پوست سر کمک کند. در برخی موارد، عفونت پوست سر می‌تواند ریزش مو را افزایش داده و حتی سبب آن شود. یک پوست سالم با احتمال بیشتری دارای فولیکول‌های قوی خواهد بود.

فواید اب پیاز برای مو

آنتی اکسیدان‌

پیاز حاوی آنتی اکسیدان‌هایی مانند فلاونوئیدها است. اعتقاد بر این است که آنتی اکسیدان‌ها از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. تصور می‌شود رادیکال‌های آزاد در روند پیری نیز نقش دارند. به‌عنوان مثال، آنها ممکن است فولیکول‌های مو را از بین ببرند و منجر به نازک شدن و ریزش مو شوند.

حذف یا کاهش رادیکال‌های آزاد، ممکن است آسیب به فولیکول‌های مو را کاهش دهد.

روش استفاده از آب پیاز

اگر می‌خواهید تاثیر آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو را امتحان کنید، روش زیر را در پیش بگیرید:

  • حدود چهار پیاز کاملا سالم و تازه را پوست بگیرید و سپس به قطعات کوچک خرد کنید.
  • این قطعات را در آبمیوه‌گیری بریزید تا آب آنها گرفته شود. (احتمالا چشمان شما خواهد سوخت)
  • گزینه دیگر این است که تکه‌های پیاز را داخل مخلوط‌کن بریزید و کاملا خرد کنید تا خمیر نرمی ایجاد شود. سپس آب این خمیر را با استفاده از یک پارچه نازک جدا کنید.
  • آب پیاز را به پوست سر یا ریشه مو بمالید.
  • این کار را دوباز در روز برای چند هفته ادامه دهید.

 

طرز استفاده از آب پیاز برای مو

اگر با بوی پیاز مشکل دارید، ممکن است بتوانید چند قطره اسانس نعناع و یا اسطوخودوس به آن اضافه کنید. با این حال، استفاده از آب خالص و تازه پیاز بهتر است. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که نباید بگذارید آب پیاز بماند. دقیقا همان زمانی که آن را می‌گیرید، به پوست سر خود بمالید. در حال حاضر هیچ محصول تجاری مانند شامپو که حاوی آب پیاز باشد وجود ندارد.

عوارض جانبی آب پیاز برای مو

اگرچه تاثیر آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو می‌تواند شگفت‌آور باشد، با این حال پیاز نیز مانند سایر درمان‌های خانگی ممکن است عوارض جانبی را برای برخی از افراد به همراه داشته باشد. به همین دلیل، قبل از مالیدن آب پیاز روی پوست سر، مقداری از آن را روی قسمت کوچکی از پوست دست یا صورت خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید که واکنش آلرژیکی رخ نمی‌دهد.

آب پیاز حتی در افرادی که حساسیت ندارند می‌تواند سبب تحریک پوست، قرمزی و خارش شود. به‌همین دلیل لازم است حتما قبل از استفاده از آن بر روی تمام پوست سر، آن را در قسمت کوچکی آزمایش کنید..

چه عواملی باعث بروز عصبانیت بی دلیل می‌شوند؟

همچنین مهم است که از وارد شدن آب پیاز به چشم خود جلوگیری کنید. اگرچه آب پیاز معمولا برای چشم ضرر جدی ندارد، اما ممکن است سبب قرمزی و تحریک آن شود. اگر احیانا مقداری آب پیاز به چشم شما وارد شد، سریعا آن را با مقدار زیادی آب خنک بشویید.

اگرچه بو یک عارضه جانبی جدی نیست، اما ممکن است برخی از افراد را از ادامه استفاده از آب پیاز منصرف کند. به هر حال لازم است آب پیاز را دوبار در روز به مدت چند هفته استفاده کنید. به‌همین دلیل هم لازم است از ابتدا با مشکل بوی آن کنار بیایید.

بیشتر بخوانید: علائم کمبود ویتامین دی

سخن آخر

مطالعات اندکی تاثیر آب پیاز بر قطع شدن ریزش مو را نشان داده‌اند. با این حال از آنجایی که این درمان دارای عوارض جانبی جزئی بوده و یک درمان خانگی و امن به‌حساب می‌آید، می‌توانید آن را پس از تست کردن، به‌کار بگیرید.

آخرین مطالب
علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی
عمومی

علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی

لرزش دست یا ترمور، به حرکات غیرارادی و ریتمیک دست‌ها اطلاق می‌شود که می‌تواند نشانگر یک بیماری زمینه‌ای یا یک اختلال گذرا باشد. این پدیده

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده
انواع بیماری

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده

عفونت معده یا گاستریت، به التهاب یا تحریک پوشش داخلی معده اشاره دارد. این عارضه می‌تواند به دو شکل حاد و مزمن بروز یابد. در

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.