مشکلات گوارشی و تاثیر آن بر ریزش مو و فواید انجام آزمایش باکتری معده و روده

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. عوامل متعددی زمینه‌ساز این عارضه است که برخی از شایع‌ترین آنها ژنتیک، افزایش سن، داروها، تغییرات هورمونی و بیماری‌هایی مانند «آلوپسی آره‌آتا» هستند. مشکلات گوارشی نیز در ریزش مو نقش دارد، اما نقش آنها معمولا کمتر جدی گرفته می‌شود. ویتامین برای رشد مو نقش مهمی دارد. کسانی که ویتامین لازم برای رشد مو را دریافت می کنند کمتر به ریزش مو دچار می شوند.

اگر برایتان عجیب است که چطور مشکلات گوارشی با ریزش مو در ارتباط است، باید بگوییم بدن شما برای رشد مو به مواد خاصی نیاز دارد که تنها از طریق غذا تامین می‌شوند. اگر هضم غذا به‌خوبی انجام نشود، این مواد به مقدار کافی برای ساخت مو و سلامت آن فراهم نمی‌شوند. پس طبیعی است که ریزش موهای قدیمی از رشد موهای جدید سبقت گرفته و به‌اصطلاح ریزش مو و یا آلوپسی رخ دهد.

ما در این مقاله ارتباط بین مشکلات گوارشی و ریزش مو را بررسی می‌کنیم.

 ریزش مو

 

تغییر فلور روده و تاثیر آن بر مو

جذب مواد مغذی کافی از غذای خورده شده، مستلزم داشتن دستگاه گوارشی کارآمد و فلور روده سالم است. معنای فلور روده، باکتری‌هایی است که به‌طور طبیعی در دستگاه گوارش انسان زندگی می‌کنند. در یک روده سالم، بیش از 400 گونه میکروارگانیسم وجود دارند. آنها برای تولید عناصر خاصی مانند اسیدهای آمینه، تری‌گلیسیرید و انواع ویتامین‌ها (B1، B9، B7، B2، B5، K) ضروری هستند. تعادل بین این میکروب‌ها و نوع آنها نقش مهمی در هضم دارد. برخی از بیماری‌ها مانند IBD می‌توانند این تعادل را به‌هم ریخته و مانع از تامین مواد مغذی ضروری برای رشد مو شوند.

باکتری هلیکوباکتر پیلوری

در میان باکتری‌هایی که می‌توانند فلور طبیعی دستگاه گوارش را تغییر دهند، می‌توان از هلیکوباکتر پیلوری، که به‌اصطلاح به آن میکروب معده و روده نیز گفته می‌شود، نام برد. هلیکوباکتر پیلوری یکی از باکتری‌هایی است که جزء فلور طبیعی معده و روده نیست و می‌تواند در نتیجه غذای آلوده به بدن وارد شده و در دستگاه گوارش جای بگیرد. مطالعات نشان می‌دهند که ابتلا به این میکروب می‌تواند احتمال نوعی ریزش مو به نام «آلوپسی اره‌آتا» را تا دو برابر زیاد کند.

اگر به دلایلی شرایط حضور در آزمایشگاه برای انجام آزمایشات خود را ندارید، می‌توانید آزمایش در منزل را امتحان کنید و از خدمات آن بهره گیرید.

اگر به ریزش مو مبتلا هستید، برای تشخیص آلودگی به هلیکوباکتر پیلوری نیاز به انجام آزمایش خون و مدفوع است. این آزمایشات وجود این میکروب را در بدن شد اثبات و یا رد می‌کنند.

ارتباط بین نفوذ پذیری روده و ریزش مو

پس از هضم، ریزمغذی‌های به‌دست آمده از غذا باید از دیواره روده عبور کرده و وارد جریان خون یا سیستم لنفاوی شوند. دیواره روده مانعی بین میلیاردها باکتری و بقیه بدن است. اما این مانع باید نفوذپذیر باشد تا مواد مغذی عبور کنند.

انجام آزمایش بارداری در آزمایشگاه فرین، با تیم حرفه‌ای و مجرب

تغییر در رژیم غذایی، باکتری‌های روده یا التهاب می‌تواند نفوذپذیری دیواره این ارگان را تغییر دهد. اگرچه هیچ رابطه مستقیمی بین نفوذپذیری روده و ریزش مو وجود ندارد، اما تغییرات در دیواره روده فرآیند هضم را مختل می‌کند و مانع از جذب مواد مغذی می‌شود. بدون مواد مغذی مناسب، رشد مو کند شده یا به‌طور کامل متوقف می‌شود.

IBS (سندرم روده تحریک پذیر) و ریزش مو

سندرم روده تحریک پذیر یا IBS یک بیماری مزمن است که با علائمی مانند درد، نفخ، اسهال و یبوست همراه است. این عارضه می‌تواند کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

عواملی مانند عفونت‌های روده‌ای، انگل، تغییرات در سطح سروتونین، عدم تعادل فلور روده و عوامل روانی اجتماعی مانند استرس با IBS مرتبط هستند. اثرات IBS اغلب التهاب موضعی، حساسیت غذایی و سوء جذب کربوهیدرات است.

یک مطالعه نشان داده است که افراد مبتلا این عارضه، ریزش مو، نازک شدن مو و موهای شکننده را به‌عنوان بخشی از علائم غیر گوارشی که تجربه می‌کنند، گزارش کرده‌اند. با این حال مطالعات بیشتری برای مشخص‌شدن این ارتباط نیاز است.

بهترین آزمایشگاه تهران با متد نوین و بهترین تجهیزات آزمایشگاهی، به تشخیص صحیح و دقیق بیماری ها می پردازد.

IBD (بیماری التهابی روده) و ریزش مو

بیماری التهابی روده یا IBD در حقیقت اصطلاحی است که برخی از بیماری‌ها مانند بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و سایر التهابات را شامل می‌شود. عامل اصلی ایجاد این بیماری، واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به فلور طبیعی روده است.

علائم IBD در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد، اما بیشتر بیماران درد شکمی، اسهال، خونریزی مقعدی، کاهش وزن و خستگی را تجربه می‌کنند.

افراد مبتلا به این بیماری دچار کمبودهای مختلف تغذیه‌ای از جمله ویتامین B12 و آهن می‌شوند که هر دوی آنها با ریزش مو مرتبط است. بنابراین می‌توان گفت که علت ریزش مو با با بیماری‌های التهابی روده کاملا در ارتباط است.

مطالعات اخیر همچنین عوامل خطر مشترک آلوپسی آره آتا و بیماری التهابی روده را کشف کرده‌اند.

 

IBD یا بیماری التهابی روده

ارتباط سوء جذب و ریزش مو

کمبودهای تغذیه‌ای می‌تواند نتیجه انتخاب رژیم غذایی نامناسب باشد یا این‌که نتیجه سوء جذب باشد. در برخی شرایط پاتولوژیک، حتی اگر غذای سالم خورده شود، بدن نمی‌تواند مواد مغذی کافی را از آن آزاد کرده و جذب و وارد خون کند.

این سوء جذب می‌تواند نتیجه عدم تحمل مواد غذایی، التهاب دستگاه گوارش، عدم تعادل فلور روده، بیماری‌های خودایمنی یا برخی از انگل‌ها باشد. علاوه بر این، افرادی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می‌گیرند، ریزش موی زیادی را تجربه می‌کنند. این نوع جراحی، نوعی عمل لاغری است که برای افرادی که چاقی شدیدی دارند و قادر به کم کردن وزن خود با روش‌ها معمول نیستند به‌کار گرفته می‌شود. از آنجا که معده در این روش بسیار کوچک شده و جهت روده نیز تغییر می‌کند، سوء جذب شدیدی رخ می‌دهد که می‌تواند منجر به مشکلات مختلفی از جمله ریزش مو گردد.

در دوره‌های کمبود مواد مغذی، بدن معمولا از تمام منابع خود برای حفظ عملکرد صحیح اندام‌های حیاتی  استفاده می‌کند. در این شرایط فرآیندی مانند رشد مو در اولویت نیست، بنابراین سوء جذب و سایر مشکلات تغذیه‌ای می‌تواند تاثیر زیادی بر رشد موها گذاشته و سبب ریزش آنها شود.

بیشتر بخوانید: نقش ویتامین دی در بارداری

چطور با بهبود سلامت گوارشی، از ریزش مو جلوگیری کنیم؟

سلامت گوارشی از مصرف مواد غذایی مناسب و سالم شروع می‌شود. سعی کنید حتما فیبر کافی در رژیم غذایی خود داشته باشید. فیبر با کمک به باکتری‌های مفید روده، آنها را تقویت کرده و از سلامت دستگاه گوارش پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، مصرف مواد غذایی پروبیوتیک که حاوی باکتری‌های مفیدی برای روده هستند می‌تواند به بهود سلامت این ارگان کمک کند. ماست پروبیوتیک، مخمر و غذاهای تخمیر شده از این دسته هستند. اگر بیماری گوارشی دارید، در اولین فرصت نسبت به درمان آن اقدام کنید و اگر مشکوک به هلیکوباکتر پیلوری هستید، تست تشخیصی را انجام داده و با کمک پزشک متخصص این باکتری را ریشه‌کن کنید.

سخن آخر

سلامت دستگاه گوارش نقش زیادی در ریزش مو، نازک شدن تارهای مو و سایر مشکلات مربوطه دارد. اگرچه برخی از مکانیزم‌ها در این ارتباط به‌خوبی شناخته شده‌اند، اما یک مکانیزم که ارتباط بین همه بیماری‌های گوارشی و ریزش مو را برقرار می‌کند این است که مشکلات روده و معده، میزان جذب مواد مغذی مفید مورد نیاز برای رشد مو را کاهش می‌دهند و به این ترتیب سبب ریزش مو می‌شوند.

آخرین مطالب
خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

علائم و راه های درمان گرمازدگی
عمومی

علائم و راه های درمان گرمازدگی

گرمازدگی، یک وضعیت خطرناک است که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای بالا و عدم توانایی بدن در تنظیم دمای خود رخ

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.