واژینیسموس یا دخول دردناک چیست + علائم و راه های درمانی

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

به انقباض ناخود‌آگاه ماهیچه‌های واژن که به دلیل ایجاد درد، آمیزش جنسی را نا‌ممکن می‌سازد اختلال واژینیسموس (Vaginismus) یا دخول دردناک می‌گویند. استفاده از تامپون یا معاینه لگن سبب بوجود آمدن درد و ناراحتی در واژن می‌شود.

مطالب مرتبط: آشنایی کامل با انواع بیماری و علائم آ‌نها

ترس از دخول می‌تواند بر کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارد و سبب بروز برخی مشکلات روحی و روانی از جمله افسردگی، اضطراب و عزت نفس پایین شود. بنابراین، چیزی نیست که به راحتی آن را بپذیرید یا نادیده بگیرید. در این مقاله از بهترین آزمایشگاه در تهران، اختلال vaginismus را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم و به توضیح انواع، علت، علائم و روش‌های درمان آن بپردازیم.

واژینیسموس چیست؟(تصویری)

انواع واژینیسموس

واژینیسموس اختلالی است که در آن ماهیچه‌های کف لگن خود به خود منقبض می‌شوند. انواع این اختلال به مواردی مانند علت بیماری و زمان ظاهر شدن علائم بستگی دارد که شامل دو نوع اصلی اولیه و ثانویه می‌شود.

vaginismus اولیه معمولا در اولین تجربه رابطه جنسی اتفاق می‌افتد که زن به دلیل انقباض غیر‌ ارادی عضلات واژن خود قادر به مقاربت نیست. واژینیسموس ثانویه (اکتسابی) زمانی اتفاق می‌افتد که در گذشته دخول واژینال بدون درد و مشکل بوده است. اما، بعدا به دلایلی دردناک یا غیرممکن می‌شود.

از آخرین باری که آزمایش خون دادی چند وقت می‌گذره؟؟

همین حالا برای انجام آزمایش خون اقدام کن!!

علاوه بر موارد فوق نوع دیگری به نام واژینیسموس موقعیتی وجود دارد که علائم آن در پاسخ به انواع خاصی از دخول رخ می‌دهد. برای مثال، ممکن است برای فردی استفاده از تامپون راحت باشد. اما، نتواند تحت معاینه واژینال قرار بگیرد.

دلیل اختلال واژینیسموس

زمانی‌که واژینیسموس اتفاق می‌افتد عضلات کف لگن در اطراف واژن منقبض یا سفت می‌شوند. عضلات کف لگن ماهیچه‌هایی هستند که به کارکرد مناسب اندام‌هایی مانند واژن، مثانه و راست روده کمک می‌کنند.

عوامل مختلفی می‌تواند در مبتلا شدن فرد به این اختلال نقش داشته باشند. اما، این عوامل هنوز هم به‌طور دقیق  شناخته نشده است و لازم است که تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد. برخی از دلایل ایجاد‌کننده این بیماری عبارتند از :

 • استرس و اضطراب
 • احساس شرم و نگرش‌های منفی فرد نسبت به سکس یا تمایلات جنسی
 • سابقه آسیب‌های جنسی شامل تجاوز جنسی یا سوء استفاده فیزیکی
 • داشتن باورهای غلط نسبت به مسائل جنسی
 • نداشتن دانش کافی در مورد آناتومی دستگاه تناسلی
 • ترس از درد فیزیکی، دخول یا بارداری
 • اختلال عملکرد در عضلات کف لگن
 • آسیب‌های ناشی از زایمان، جراحی یا یائسگی
 • سزارین اورژانسی
 • پارگی واژن

علت واژینیسموس

علائم واژینیسموس

علائم واژینیسموس ممکن است با توجه به شدت بیماری متفاوت باشد. مهم‌ترین علامت این اختلال تنگی خود به خود واژن است که به دلیل منقبض شدن عضلات کف لگن بوجود می‌آید‌. تنگی واژن از ورود آلت تناسلی مرد جلوگیری می‌کند و رابطه جنسی را دردناک می‌سازد. از ‌طرف‌ دیگر تلاش‌های ناموفق مرد برای نفوذ به واژن ممکن است منجر به انزال زودرس یا ناتوانی در حفظ نعوظ شود.  دیگر علائم این اختلال شامل موارد زیر می‌شود:

 • احساس سوزش یا درد در حین رابطه جنسی
 • ناتوانی در داشتن رابطه جنسی واژینال یا معاینه لگن
 • مشکل در قرار دادن تامپون در طول سیکل قاعدگی

علاوه‌بر علائم فیزیکی واژینیسموس می‌تواند سبب ایجاد برخی علائم ذهنی و احساسی در افراد شود. به‌عنوان‌مثال افراد مبتلا به این اختلال ممکن است دچار احساس ترس یا خجالت  شوند. احساس ترس به درد واژن  مربوط می‌شود و احساس خجالت هم ممکن است به خاطر ناتوانی فرد در برقراری رابطه جنسی باشد.

انجام انواع آزمایشات نظیر آزمایش خون، آزمایش بارداری، آزمایش ویتامین d، آزمایش ادرار، آزمایش مدفوع و آزمایش در محل کار تهران توسط بهترین آزمایشگاه در چیذر که کادر مجرب و حرفه‌ای دارد و از مدرن‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می‌کند.

تشخیص واژینیسموس

اگر مشکوک به واژینیسموس هستید یا برخی از علائم گفته شده را تجربه می‌کنید، بهتر است به یک متخصص زنان مراجعه کنید. در حین ویزیت، پزشک سوالاتی را در مورد علائم و سابقه پزشکی از شما می‌پرسد. ممکن است پاسخ دادن به سوالات شخصی برای شما ناراحت‌کننده باشد. اما، می‌تواند به پزشک در روند تشخیص کمک کند.

سپس پزشک برای تشخیص واژینیسموس یک معاینه لگنی انجام می‌دهد. در طول معاینه می‌تواند با توجه به شدت علائم، درجه بیماری را تعیین کند. دانستن شدت بیماری به وی کمک می‌کند تا بهترین گزینه درمانی را به شما پیشنهاد دهد.

روش های درمان واژینیسموس

مهم است بدانید که واژینیسموس قابل درمان است. درمان این اختلال می‌تواند شامل تمرینات کگل، درمان‌های موضعی(کرم‌‌ها و پمادها)، فیزیوتراپی کف لگن، سکس درمانی، گشادکننده‌‌های واژن و درمان شناختی رفتاری (CBT) باشد. همه این درمان‌‌ها به شل شدن عضلات واژن بیمار و متوقف شدن اسپاسم در آن‌ها کمک می‌کنند.

سکس تراپی برای درمان واژینیسموس

سکس درمانی نوعی درمان ترکیبی است که شامل استفاده از روش‌هایی مانند آموزش جنسی، درمان شناختی رفتاری و فیزیوتراپی با اتساع واژن می‌شود. در این درمان یک متخصص جنسی به طور خاص به اختلال عملکرد جنسی مربوط به واژینیسموس رسیدگی می‌کند.

سکس درمانی برای درمان واژینیسموس

این روش اغلب به زنانی کمک می‌کند که به دلیل ترس و اضطراب دچار واژینیسموس شده‌اند. روش گفتار درمانی بیماران را از آناتومی دستگاه تناسلی مطلع می‌کند و احساسات آن‌ها را پیرامون بدن و زندگی جنسی بهبود می‌بخشد. این درمان می‌تواند با کاهش اضطراب جنسی به زنان کمک کند تا با آسیب‌هایی که در گذشته تجربه کرده‌اند، کنار بیایند و اصول رابطه جنسی را بیاموزند.

درمان اختلال واژینیسموس با فیزیوتراپی کف لگن

این نوع درمان به شما کمک می‌کند تا کنترل عضلات کف لگن خود را افزایش دهید. بنابراین، با کمک یک فیزیوتراپیست، تمرینات کگل و اتساع واژن را انجام خواهید داد. انجام تمرینات کگل، با تقویت عضلات کف لگن و شل کردن ماهیچه‌های اطراف واژن به تسکین درد کمک می‌کند.

در طول تمرینات اتساع واژن، فیزیوتراپ از گشادکننده‌های پلاستیکی با اندازه‌های مختلف (دیلاتور) استفاده می‌کند تا به مرور زمان عضلات اطراف واژن را گشاد کند.

تاثیر درمان شناختی رفتاری (CBT) در اختلال واژینیسموس

برخی از زنان مبتلا به واژینیسموس، نیازی به روانشناس ندارند و مشکل آن‌ها تنها با فیزیوتراپی کف لگن برطرف می‌شود. اما، بعضی دیگر ممکن است آمادگی فیزیوتراپی لگن را نداشته باشند و به پیشنهاد فیزیوتراپیست به یک درمانگر جنسی مراجعه کنند.

درمان شناختی رفتاری (CBT) کمک می‌کند که درک کنید افکار شما بر احساسات و رفتارهای شما تاثیر می‌گذارد. این یک درمان موثر برای اضطراب، افسردگی و اختلال ترس از دخول است.

درمان خانگی واژینیسموس

بیشتر روش‌های درمانی واژینیسموس به شما کمک می‌کنند که احساسات منفی خود نسبت به نفوذ واژن را کنترل کنید. اکثر خانم‌ها می‌توانند با استفاده از گشاد گننده‌های واژن و انجام یکسری تمرین‌‌ها در خانه، کنترل ماهیچه‌های اطراف واژن خود را بدست بیاورند. البته این روش که به آن حساسیت زدایی پیشرونده نیز می‌گویند می‌تواند به کمک یک فیزیوتراپیست لگن هم انجام شود.

عوارض واژینیسموس

واژینیسموس علاوه‌بر این‌که سلامت روان را تحت تاثیر قرار می‌دهد می‌تواند بر کیفیت روابط جنسی شما با همسرتان نیز تاثیر‌گذار باشد. از‌طرف‌دیگر این بیماری با افزایش اضطراب می‌تواند بارداری را برای شما را دشوارتر کند.

اگر بنابر تشخیص پزشک، از داروهای ضد‌ افسردگی برای درمان واژینیسموس استفاده می‌کنید، این می‌تواند سبب بروز برخی عوارض جانبی در شما شود. چرا که این داروها ممکن است با دیگر داروهای شما سازگاری نداشته باشد و باعث ایجاد عوارضی مانند افزایش اضطراب و بی‌خوابی شود.

نتیجه گیری

واژینیسموس واکنش غیرارادی بدن به نفوذ واژن است که باعث انقباض و درد می شود. این اختلال می‌تواند بر زندگی جنسی، روابط و اعتماد به نفس شما تاثیر بگذارد. خوشبختانه این بیماری هر چقدر هم نا امید کننده به نظر برسد، باز هم قابل درمان است.

موارد خفیف این اختلال را می‌توان با کمک روش‌هایی مانند فیزیوتراپی کف لگن یا روان درمانی با موفقیت درمان کرد. با‌این‌حال، برای علائم شدید ممکن است نیاز به گزینه‌های درمانی بیشتری مانند تزریق بوتاکس یا استفاده از لیزر آر اف باشد.

آخرین مطالب
خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

علائم و راه های درمان گرمازدگی
عمومی

علائم و راه های درمان گرمازدگی

گرمازدگی، یک وضعیت خطرناک است که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای بالا و عدم توانایی بدن در تنظیم دمای خود رخ

اشتراک گذاری

2 پاسخ

  1. درود. تشخيص و درمان نياز به معاينه باليني و مراجعه حضوري به پزشك معالج دارد…لطفا به پزشك متخصص مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.