موثرترین ویتامین چاق کننده کدامند؟

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

وزن مناسب برای سلامتی همه افراد مهم است. چه بخواهید وزن خود را برای رسیدن به حالت ایده‌آل اضافه کنید و یا کم کنید، لازم است با مواد غذایی که بر وزن تاثیر می‌گذارند آشنا شوید. بسیاری از افراد، غذاهایی را که بر وزن اثر دارند می‌شناسند، اما در مورد انواع ویتامین‌ها، این آگاهی کمتر است. افراد کمی می‌دانند ویتامین های چاق کننده و لاغر کننده‌ای وجود دارند که در تغییر وزن موثر هستند. اگرچه تاثیر ویتامین‌ها بر وزن به اندازه درشت مغذی‌هایی مانند چربی و کربوهیدرات نیست، اما این مواد مغذی نیز می‌توانند با تغییر در متابولیسم بدن و همچنین تغییر در اشتهای فرد، بر وزن او تاثیر بگذارند. برخی از ویتامین برای رشد مو و سلامت ناخن و پوست نیز می‌باشند.

این مقاله با رویکرد معرفی ویتامین های چاق کننده نوشته شده است و به شما کمک می‌کند با شناخت این ویتامین‌ها و مکانیزم عمل آنها، وزن خود را تعدیل کنید. پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: مقدار ویتامین D در بارداری

کدام ویتامین ها چاق کننده هستند؟

از موثرترین ویتامین ها اشاره می‌کنیم به ویتامین A/ B/ C/ D و آهن که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می‌شوید.

نقش ویتامین A در چاق شدن

ویتامین A اصطلاحی برای گروهی از رتینوئیدهای محلول در چربی است. این ویتامین در تعدادی از عملکردهای مهم بدن، از جمله عملکرد سیستم ایمنی و تقسیم سلولی، نقش دارد. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که تقسیم سلولی برای توانایی بدن شما در ایجاد سلول‌های ذخیره‌کننده چربی ضروری است. بنابراین ممکن است دریافت ویتامین A کافی بتواند در افزایش وزن نقش داشته باشد. به همین دلیل نیز این را ویتامین را در لیست ویتامین های چاق کننده آورده‌ایم.

با این حال این بدان معنا نیست که افرادی که کمبود این ویتامین را ندارند، حتما با افزایش دریافت ویتامین A چاق می‌شوند. توجه به این نکته ضروری است که این ویتامین، از جمله ویتامین‌ها محلول در چربی است که در بدن ذخیره می‌شود و مصرف بیش از حد آن، سبب مسمویت و مشکلات زیادی می‌گردد. بنابراین به‌نظر می‌رسد تنها افرادی که به این ویتامین نیاز دارند، از مصرف مکمل ویتامین A به‌عنوان یکی از ویتامین های چاق کننده بهره می‌برند.

ویتامین A برای چاقی

نقش ویتامین های B در چاقی

ویتامین‌های B از مشهورترین ویتامین های چاق کننده محسوب می‌شوند. آنها به تعدادی از آنزیم‌های بدن شما کمک می‌کنند تا وظایف خود را به‌طور موثر انجام دهند. یکی از عملکردهای مهم این دسته از ویتامین‌ها این است که به سوخت موثر غذا و تبدیل آن به انرژی کمک می‌کنند. تبدیل غذای خورده شده به انرژی، اولین قدم برای افزایش وزن است و به همین دلیل هم ب‌کمپلکس می‌تواند سبب سوخت و ساز بیشتر و افزایش وزن شود.

در میان ویتامین‌های این گروه، ویتامین B12 ممکن است برای افزایش وزن از همه مهم‌تر باشد. مطالعات نشان داده‌اند که کمبود ویتامین B12 گاهی با از دست‌دادن نسبی یا کامل اشتها همراه است. با این حال معمولا افرادی که از منابع غذایی حیوانی استفاده می‌کنند، مقدار کافی از این ویتامین را دریافت می‌کنند.

توجه به این نکته ضروری است که مفهوم این‌که ویتامین‌های گروه ب از جمله ویتامین های چاق کننده هستند، این نیست که افراد با وزن زیاد باید مصرف آنها را محدود کنند. لازم است هر فرد به میزان مورد نیاز از انواع ویتامین‌ها دریافت کند تا بتواند بدن سلامتی داشته باشد. ویتامین‌های گروه B علاوه بر نقش در سوخت و ساز، وظایف زیادی دارند. به همین دلیل در صورتی که آنها را بی‌دلیل محدود کنید، می‌توانند مشکلات جدی و مختلفی را برای شما به‌وجود بیاورند.

بیشتر بخوانید: میزان مصرف روزانه ویتامین

ویتامین سی برای چاقی

ویتامین C ممکن است تاثیر غیرمستقیم بر افزایش وزن داشته باشد. از آنجایی که ویتامین C دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است، می‌تواند به بدن شما در کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند. بنابراین اگر کاهش وزن مرتبط با استرس را تجربه می‌کنید، ویتامین C می‌تواند مفید باشد و یکی از انواع ویتامین های چاق کننده  محسوب گردد.

ویتامین C همچنین در مدیریت سطح کورتیزول بدن نقش دارد که به نوبه خود، می‌تواند استرس را کاهش دهد. در نهایت، ویتامین C برای توانایی بدن شما در جذب آهن ضروری است. دریافت آهن کافی بخش مهمی از افزایش وزن است. زیرا کمبود آهن سبب بی‌اشتهایی شده که خود یک مانع بر سرِ افزایش وزن محسوب می‌گردد.

ویتامین سی برای چاق شدن

چاق شدن با ویتامین دی

اگرچه برخی مطالعات سطوح پایین ویتامین D را با افزایش وزن ناخواسته مرتبط می‌دانند، اما ممکن است دریافت مقدار مناسب ویتامین D بتواند سبب افزایش وزن نیز بشود. به این دلیل که ویتامین D برای سلامت استخوان ضروری است و سلامت استخوان نیز برای سلامت عضلات اطراف ضروری است. اگر به‌دنبال افزایش وزن از طریق عضلات هستید، دریافت ویتامین D کافی مهم است.

آهن برای چاقی

اگر چه آهن یک ویتامین نیست و یک ماده معدنی محسوب می‌شود، اما چون نقش مهمی در کنترل وزن دارد، در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم.

وقتی صحبت از افزایش وزن می‌شود، شواهد خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد آهن می‌تواند به این پروسه کمک کند. آهن نقش مهمی در انتقال اکسیژن به سلول‌های بدن ایفا می‌کند، بنابراین عملکرد بدن را ارتقا بخشیده و به ساخت بافت‌های جدید کمک می‌کند. با این حال، مصرف آهن به‌خودی‌خود باعث افزایش وزن نمی‌شود، اما می‌تواند از تلاش‌های بدن برای افزایش وزن سالم حمایت کند.

این نکته را باید در نظر بگیرید که مصرف مکمل آهن تنها باید در افرادی صورت بگیرد که دچار کمبود این عنصر هستند، چون مقدار زیاد آهن نه تنها مفید نیست، بلکه می‌تواند با رسوب در بافت‌های مختلف بدن مشکلات جدی را برای افراد ایجاد کند. بنابراین قبل از مصرف این مکمل، لازم است سطح آهن را در خون بسنجید.

بیشتر بخوانید:فرین، آزمایشگاه در چیذر با به روزترین تجهیزات و دقیقترین آزمایشات تشخیص طبی می‌باشد.  این مقاله هر آنچه را که باید درباره‌ی ویتامین ای بدانید، بیان خواهیم کرد.

بهترین ویتامین چاق کننده صورت

به‌طور کلی یک ویتامین خاص وجود ندارد که سبب چاقی صورت شود. افزایش وزن کلی بدن، با افزایش بافت چربی در صورت همراه است. با این حال، برخی از تمرینات صورت، تزریق چربی، ژل آلوورا و مواردی از این قبیل می‌توانند به چاق شدن صورت کمک کنند.

بهترین ویتامین برای چاقی پایین تنه

چاق شدن باسن، پاها و ران‌ها در زیبایی و تناسب اندام بدن نقش چشمگیری دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای چاقی پایین تنه، مصرف ویتامین‌هایی است که به چاقی کمک می‌کنند. اگر بخواهیم یک ویتامین را به عنوان بهترین ویتامین چاق کننده معرفی کنیم آن ویتامین، ویتامین‌های گروه B می‌باشند. کمبود برخی از ویتامین‌های گروه B می‌تواند با کاهش اشتها، سوء جذب مواد مغذی و یا کاهش متابولیسم، به طور غیرمستقیم بر لاغری و یا عدم افزایش وزن در ناحیه پایین تنه اثر بگذارد.

نقش ویتامین های گروه ب در چاقی پایین تنه

  • ویتامین B1 (تیامین): کمبود این ویتامین می‌تواند باعث بی‌اشتهایی و کاهش وزن شود.
  • ویتامین B2 (ریبوفلاوین): کمبود این ویتامین می‌تواند باعث زخم دهان و گلو شود که می‌تواند بر اشتها و خوردن غذا تأثیر بگذارد.
  • ویتامین B3 (نیاسین): کمبود این ویتامین می‌تواند باعث بی‌اشتهایی، اسهال و ضعف شود.
  • ویتامین B12: کمبود این ویتامین می‌تواند باعث کم‌خونی و خستگی شود که می‌تواند بر اشتها و فعالیت بدنی تأثیر بگذارد.

در حالی که ویتامین D به طور مستقیم باعث چاقی پایین تنه نمی‌شود، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کمبود ویتامین D ممکن است با چاقی، به ویژه در ناحیه پایین تنه، مرتبط باشد. مطالعه‌ای در سال 2015 نشان داد که زنان با سطوح پایین ویتامین D بیشتر در معرض چاقی شکمی و باسن بودند. ویتامین D با جذب کلسیم، تنظیم متابولیسم چربی و خواص ضد التهابی که دارد به چاقی در پایین تنه کمک زیادی می‌کند.

نقش ویتامین دی در چاقی پایین تنه

  • جذب کلسیم: ویتامین D به جذب کلسیم از روده کمک می‌کند. کلسیم برای انقباض عضلات و عملکرد هورمون‌ها ضروری است. کمبود کلسیم می‌تواند منجر به ضعف عضلانی و خستگی شود که می‌تواند بر فعالیت بدنی و در نتیجه، کالری سوزی تأثیر بگذارد.
  • متابولیسم چربی: ویتامین D در تنظیم متابولیسم چربی نقش دارد. کمبود ویتامین D ممکن است با افزایش ذخیره چربی در بدن، به ویژه در ناحیه پایین تنه، مرتبط باشد.
  • التهاب: ویتامین D دارای خواص ضد التهابی است. التهاب مزمن می‌تواند منجر به مقاومت به انسولین و افزایش ذخیره چربی در بدن شود. کمبود ویتامین D ممکن است با افزایش التهاب در بدن مرتبط باشد.

ویتامین برای چاقی پایین تنه

قرص ویتامین چاق کننده پایین تنه

اگر در رژیم غذایی و وعده‌های غذایی روزانه خود از ویتامین B استفاده نمی‌کنید، بهترین پیشنهاد به شما مصرف قرص‌های مولتی ویتامینه که شامل تمامی گروه‌های ویتامین B هستند، می‌باشد. قابل ذکر است که قبل از مصرف هر گونه قرصی با پزشک خود مشورت کنید.

سخن آخر

در این مقاله به تعدادی از مشهورترین ویتامین های چاق کننده اشاره کردیم، اما باید در نظر بگیرید که این ویتامین‌ها باید برای همه افراد به اندازه کافی تامین شوند. فرقی نمی‌کند که چاق باشید یا لاغر، به هرحال برای حفظ سلامتی خود لازم است مقدار کافی از همه ویتامین‌ها و حتی به‌ اصطلاح ویتامین های چاق کننده را نیز استفاده کنید. به‌طور کلی، یک رژیم غذایی سالم، متنوع و کافی می‌تواند نیاز به همه مواد مغذی را تامین کند. با این حال در برخی از شرایط برای افزایش اشتها و کمک به افزایش وزن از مکمل ویتامین های چاق کننده استفاده می‌شود. سعی کنید قبل از مصرف هر مکملی با متخصص تغذیه و یا پزشک مشورت کنید. مصرف خودسر ویتامین‌ها و مواد معدنی به مدت طولانی می‌تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

آخرین مطالب
آشنایی با انواع ویتامین ‌ها و خواص آن ها
ویتامین و پروتئین

آشنایی با انواع ویتامین ‌ها و خواص آن ها

ویتامین‌ها ترکیبات آلی ضروری هستند که بدن ما برای حفظ سلامتی و عملکرد صحیح به آن‌ها نیاز دارد. با خوردن یک رژیم غذایی متعادل و

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.