زود انزالی چیست و چگونه درمان می شود؟

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با مهم‌ترین اختلال جنسی، یعنی زود انزالی توضیح دهیم. معنی لغوی انزال، خروج منی می‌باشد. خارج شدن منی بر اثر لذت جنسی بوده و وقتی فرد به اوج لذت جنسی می‌رسد، منی از او خارج می‌شود. برای همه افراد خروج منی از بدن، از ابتدای شروع به سکس باید در بازه ی زمانی استانداردی صورت بگیرد. اگر انزال در بازه زمانی استاندارد صورت نگیرد، فرد دارای اختلال جنسی است. در رابطه با زمان انزال، افراد می‌توانند دچار دو اختلال به نام‌های دیر انزالی و زود انزالی شوند. هر دو اختلال می‌تواند باعث کاهش کیفیت رابطه جنسی شده و مشکلات دیگری را در پی داشته باشد.

برای انجام انواع آزمایشات مانند آزمایش خون، آزمایش بارداری  به بهترین آزمایشگاه در قیطریه که کادر مجرب و حرفه‌ای دارد و از مدرن‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می‌کند مراجعه فرمایید.

رابطه جنسی در بین زوج‌ها از مهم‌ترین عوامل برای ادامه زندگی می‌باشد. چراکه این نیاز به صورت طبیعی در تمامی‌ افراد وجود داشته و اگر اصول رابطه جنسی رعایت شود، خواص زیادی را خواهد داشت. در رابطه جنسی، اگر یکی از طرفین دچار مشکل باشد بی شک در کیفیت سکس تاثیر می‌گذارد. در این میان اختلالات جنسی زیادی وجود دارد که مختص به خانم یا آقا نیست. بلکه هر دو طرف می‌توانند از این اختلالات رنج ببرند. از شایع‌ترین اختلالات جنسی که ما می‌توانیم در افراد مشاهده نماییم، زود انزالی می‌باشد. این امر می‌تواند در اعتماد به نفس افراد تاثیر زیادی داشته باشد. از این رو، زود انزالی را می‌توان یک مشکل جدی جسمی‌و روانی دانست. زود انزالی نیاز به درمان دارد، در صورتیکه به آن بی توجه باشید، ممکن است عوارض جدی تری را در پی داشته باشد.

علل زود انزالی

دلایل مختلفی را می‌توان برای زود انزالی در نظر گرفت. مهم‌ترین این دلایل ریشه در دو بعد جسمانی و روانی دارد. چرا که این اختلال جنسی می‌تواند نشات گرفته از جسم یا روان فرد باشد. در ادامه به هر دو بعد خواهیم پرداخت. نکته ی مهم در این رابطه این است که، مواردی که ذکر می‌شوند می‌توانند هم دلیل زود انزالی بانوان و هم دلیل زود انزالی آقایان باشند. لذا هیچ تفاوتی در این نوع اختلال جنسی، برای جنسیت‌های مختلف وجود ندارد.

دلایل جسمانی زود انزالی

دلایل جسمانی می‌تواند ناشی از برخی بیماری‌ها و اختلالات سایر ارگانیسم‌های بدن باشد. برای مثال بیماری‌هایی چون دیابت، مشکلات پروستات، مشکلات تیروئید (پرکار بودن تیروئید و کم کار بودن تیروئید)، مولتیپل اسکلروزیس و… می‌توانند باعث بروز زود انزالی شوند. با این حال گاهی اوقات، شرایط فیزیکی و بیولوژیکی اندام‌های تناسلی می‌توانند باعث بروز این اختلال شوند. مصرف برخی از داروها نیز می‌تواند به صورت موقتی باعث بروز زود انزالی شود. لذا در صورت مشاهده ی این امر حتما باید با پزشک خود مشورت نموده و در صورت لزوم به قطع آن بپردازید. نکته مهمی‌ که در رابطه با تاثیر دارو بر این نوع اختلال جنسی وجود دارد، این است که به صورت موقتی بوده و بیشتر اوقات با قطع مصرف دارو، اختلال نیز فروکش خواهد نمود.

انجام آزمایش خون به صورت دقیق و حرفه‌ای با کادر مجرب و تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت

دلایل روانی زود انزالی

ذهن انسان بسیار قدرتمند بوده تا حدی که می‌تواند برخی از شرایط بیولوژیکی و فیزیکی بدن را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو برخی از مسائلی که به روح و روان افراد مربوط هستند می‌توانند بر جسم آن‌ها نیز اثر بگذارند. برای مثال برخی از اختلالات روانی نظیر افسردگی، استرس، نگرانی، اضطراب، احساس گناه، حس سرخوردگی، هیجان و تحریک‌های بیش از اندازه می‌توانند باعث زود انزالی شوند. حتی گاهی اوقات وجود مشکل بین زوجین نیز می‌تواند بر کیفیت رابطه ی جنسی آن‌ها تاثیر گذار بوده و باعث بروز این نوع اختلال جنسی شود.

علت زود انزالی

گاهی دیگر اختلالات روحی دارای بعد وسیع‌تری هستند که می‌توانند در زود انزالی دخیل باشند. برای مثال افراد آموزش درستی در رابطه با سکس ندیده‌اند یا اینکه اعتقادات اشتباهی در رابطه با سکس دارند. سرکوب کردن میل جنسی در زمانی که فرد شریک جنسی ندارد نیز می‌تواند اختلالات جنسی مختلفی به وجود آورد. علت‌های سطحی روانی دیگر نظیر بی تجربگی، تازگی رابطه، مشکلات عاطفی، عدم وجود صمیمیت نیز می‌تواند باعث زود انزالی شود. البته این دسته از مشکلات به مرور زمان برطرف شده و زیاد نگران کننده نیست. با این حال اختلالات روانی که می‌توانند باعث بروز زود انزالی در فرد شوند نسبت به اختلالات جسمانی تهدید آمیز تر بوده و نیاز به پیگیری بیشتری دارند.

درمان زود انزالی در زنان

زود انزالی بانوان، نسبت به زود انزالی آقایان کمتر شنیده می‌شود. این امر می‌تواند ناشی از متفاوت در شرایط فیزیکی و بیولوژیکی آقایان و بانوان باشد. با این حال بانوانی هستند که از این اختلال جنسی رنج می‌برند.

نکته حائز اهمیتی که در رابطه با این وجود دارد این است که، زود انزالی بانوان بیشتر ریشه در روح و روان آن‌ها دارد. کمتر دیده می‌شود که بانویی به علت مشکلات جسمانی از این اختلال جنسی رنج ببرد. درمان این اختلال جنسی در بانوان کاملا وابسته به علت بروز آن می‌باشد. اگر بانوان از نظر عاطفی و روانی مشکل داشته باشند. بایستی تحت نظر روانپزشک یا روانشناس حرفه‌ای قرار گرفته و روان درمانی شوند. در صورتی که این اختلال ریشه در شرایط جسمانی بانویی داشته باشد. فرد بایستی ورزش‌های منظم که ماهیچه‌های کف لگن را درگیر می‌کنند، انجام دهد. با افزایش توان این ماهیچه‌ها بسیاری از مشکلات جسمانی بانوان رفع شده و به طبع اختلالات جنسی آن‌ها نیز سرکوب خواهد شد.

آزمایشگاه فرین امکان آزمایش در منزل را برای شما عزیزان فراهم کرده است.

درمان زود انزالی در مردان

زود انزالی بیشتر در آقایان دیده می‌شود. برخلاف بانوان، این اختلال در آقایان بیشتر ریشه در جسم آن‌ها دارد. برای درمان این اختلال بایستی ابتدا اختلالات جسمانی را شناسایی نموده و به رفع آن‌ها پرداخت. با این حال گاهی اوقات نیاز به اجرای تکنیک‌های خاص برای درمان می‌باشد. از جمله این تکنیک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قطع انجام خود ارضایی
 • استفاده از برخی از داروهای مربوطه به صورت کاملا موقتی
 • ایجاد شرایط مکانی متنوع در زمان انجام رابطه ی جنسی
 • استفاده از روش توقف- شروع در زمان انجام رابطه ی جنسی
 • عدم انجام رابطه ی جنسی به صورت مدت زمان طولانی
 • استفاده از کاندوم و کرم یا اسپری تاخیری
 • استفاده از مکمل‌ها
 • نظم دادن به رابطه ی جنسی (برای مثال این رابطه باید در بازه‌های زمانی خاصی به صورت منظم انجام گیرد.)
 • و…

درمان خانگی زود انزالی

در صورتی که علت این مشکل جنسی روانی باشد، بایستی فرد تحت روان درمانی و رفتار درمانی قرار بگیرد.

علل ناباروری در زنان و مردان چیست؟

زود انزالی چقدر طول می‌کشد؟

در صورتی که زود انزالی، تحت درمان قرار نگیرد، این اختلال می‌تواند تا پایان عمر با فرد همراه باشد. چراکه زود انزالی تنها در بعضی از شرایط به خاطر علت‌های سطحی به صورت خود به خود درمان می‌شود. بیشتر دلایلی که باعث بروز زود انزالی می‌شوند، بدون درمان رفع نخواهند شد. در صورتی که فرد تحت درمان قرار بگیرد، مدت زمان درمان آن کاملا وابسته به خود فرد، دلیل بروز این اختلال اعم از روانی و جسمانی، شرایط فیزیکی و بیولوژیکی فرد و غیره می‌باشد. لذا یک بازه ی زمانی مشخص را برای رفع این اختلال نمی‌توانیم بیان نماییم.

عوارض زود انزالی

زود انزالی به مرور زمان می‌تواند اختلالات جسمی‌و روانی را نیز با خود به همراه داشته باشد. عدم اعتماد به نفس، کاهش میل جنسی، کاهش شدید کیفیت رابطه ی جنسی، داشتن استرس و اضطراب بالا در زمان سکس و غیره از جمله عوارض روانی زود انزالی می‌باشند. مشکلات باروری نیز می‌تواند از عوارض جسمانی برای زوجین باشد.

آخرین مطالب
علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی
عمومی

علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی

لرزش دست یا ترمور، به حرکات غیرارادی و ریتمیک دست‌ها اطلاق می‌شود که می‌تواند نشانگر یک بیماری زمینه‌ای یا یک اختلال گذرا باشد. این پدیده

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده
انواع بیماری

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده

عفونت معده یا گاستریت، به التهاب یا تحریک پوشش داخلی معده اشاره دارد. این عارضه می‌تواند به دو شکل حاد و مزمن بروز یابد. در

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

اشتراک گذاری

2 پاسخ

  1. با سلام ممنون بابت نگاهتون
   پاسخ سوالتون تو همین مقاله قرار گرفت. امیدوارم مطالب براتون مفید باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.