کشت مدفوع

farinlab Stool Culture

کشت مدفوع یک آزمایش آزمایشگاهی است که برای تعیین نوع باکتری در دستگاه گوارش شما استفاده می شود. برخی از انواع باکتری ها می توانند باعث عفونت یا بیماری شوند. با آزمایش مدفوع، پزشک می تواند بفهمد کدام نوع باکتری وجود دارد. این آزمایش می تواند به پزشکان کمک کند تا علت علائم گوارشی و همچنین اقدامات درمانی مناسب را کشف کنند.
این آزمایش سریع، بدون درد و نسبتا آسان است. به طور رسمی به عنوان کشت پاتوژن های روده ای یا کشت مدفوع شناخته می شد.

برای رزرو نوبت آزمایش کشت مدفوع در آزمایشگاه فرین اطلاعات زیر را وارد نمایید!

چرا کشت مدفوع انجام می شود؟

اگر مشکلات گوارشی مزمن و مداوم دارید، آزمایش کشت مدفوع ممکن است انجام شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد شکم
  • گرفتگی
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • اسهال
  • خون یا مخاط در مدفوع شما
  • تب

قبل از درخواست آزمایش، پزشک سؤالاتی را می پرسد تا بفهمد آیا یک بیماری ناشی از غذا باعث علائم شما شده است یا خیر. برای مثال، اگر اخیراً تخم مرغ نپخته یا غذاهای فرآوری شده نادرست خورده اید، ممکن است واکنش های مشابهی را تجربه کنید. پزشک شما همچنین از شما خواهد پرسید که آیا به خارج از کشور سفر کرده اید یا خیر. مسافران بین المللی گاهی اوقات در معرض خطر بیشتری از آلودگی مواد غذایی هستند، به خصوص اگر در کشورهای در حال توسعه بوده باشند.

افراد دارای سیستم ایمنی سالم به طور طبیعی از عفونت های گوارشی جزئی بدون هیچ مشکلی بهبود می یابند. با این حال، کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است برای کمک به مبارزه با عفونت ها به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشند. این افراد می تواند شامل نوزادان، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند HIV/AIDS باشد.

پزشک شما ممکن است بیش از یک آزمایش مدفوع را در یک دوره زمانی تجویز کند. این می تواند به آنها کمک کند تا بررسی کنند که آیا درمان ها موثر هستند یا عفونت شما در حال بدتر شدن است.

خطرات کشت مدفوع

هیچ خطری در رابطه با تست کشت مدفوع وجود ندارد. با این حال، نمونه مدفوع ممکن است حاوی پاتوژن های عفونی باشد که می توانند به دیگران سرایت کنند. حتما بعد از جمع‌آوری نمونه، دستان خود را کاملا با صابون بشویید.

چگونه برای کشت مدفوع آماده شوید

دکتر شما برای جمع‌آوری نمونه مدفوع خود به شما تجهیزاتی می دهد . این شامل یک جمع کننده است که شما باید با نمونه مدفوع خود برای تست درون آن بریزید.
اگر در دفع مدفوع برای جمع آوری نمونه نمونه مشکل دارید، سبزی یا برخی غذاهای با فیبر بالا ممکن است به انتقال دستگاه گوارش شما کمک کند.

چگونه یک کشت مدفوع انجام می شود

نمونه مدفوع معمولا ً با استفاده از یک تکه کاغذ مومی که در کاسه توالت تان پخش می‌شود جمع‌آوری می‌شود. آن را باید با صندلی توالت خود نگه دارید.
زمانی که یک نمونه مدفوع خود را روی کاغذ مومی جمع کردید، آن را در ظرف بگذارید و به نمونه گیر بدهید.
نمونه شما به آزمایشگاهی فرستاده می شود که در آن نمونه درون یک ظرف مخصوص قرار داده می شود که به باکتری‌ها اجازه رشد می دهد. نمونه تحت یک میکروسکوپ بررسی می‌شود تا به دنبال باکتری بگردد. سپس نتایج شما آماده می شود.

پس از انجام کشت مدفوع

پزشک از نتایج برای تعیین نوع باکتری در دستگاه گوارش شما استفاده خواهد کرد. ممکن است باکتری های خاصی را پیدا کنند که می تواند باعث عفونت یا بیماری شود، یا ممکن است باکتری ها را به عنوان دلیل مشکلات شما رد کنند. هنگامی که پزشکان علت علائم شما را شناسایی کردند، می توانند آنتی بیوتیک مناسب یا دوره درمانی دیگر را تجویز کنند. اگر تشخیص دهند که باکتری ها باعث علائم شما نمی شوند، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دیگر داشته باشید.

کشت مدفوع راهی ساده و بدون خطر را برای پزشک شما فراهم می کند تا در مورد باکتری های موجود در دستگاه گوارش شما اطلاعات کسب کند. برخی از انواع باکتری ها می توانند باعث عفونت و بیماری شوند. اگر مشکلات گوارشی مداوم مانند اسهال، استفراغ یا تهوع را تجربه کرده اید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است برای کمک به تشخیص علت مشکل شما درخواست کشت مدفوع کنند.

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.