کدام ویتامین برای لاغری موثر است؟

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

تقریباً از هر 3 بزرگسال، 1 نفر (30.7 درصد) دارای اضافه وزن است. بیش از 1 نفر از هر 3 مرد (34.1٪) و بیش از 1 نفر از هر 4 زن (27.5٪) اضافه وزن دارند. همچنین بیش از 2 نفر از هر 5 بزرگسال (42.4٪) چاقی (شامل چاقی شدید) دارند. با توجه به اثرات منفی که اضافه وزن و چاقی بر سلامت می‌گذارد، افراد دارای اضافه وزن معمولا به‌دنبال روش‌هایی برای کاهش وزن خود هستند. استفاده از ویتامین برای لاغری یکی از این روش‌ها است. ادعاهای زیادی درباره اثر ویتامین برای لاغری وجود دارد که بسیاری از آنها بدون پایه بوده و یا از نظر علمی ثابت نشده است.بعضی ویتامین برای چاقی هستند یعنی در چاق شدن افراد کمک می کند.

این مقاله انواع ادعاهای مربوط به انواع ویتامین برای لاغری را بررسی می‌کند تا یک پاسخ علمی به‌سوال «کدام ویتامین برای لاغری موثر است؟» بدهد.

کدام ویتامین برای لاغری موثر است

 

نکات مهم درباره لاغری با ویتامین

ادعاهای مربوط به ویتامین برای لاغری معمولا بسیار اغراق‌آمیز هستند. اما باید بدانید اکثر آنها شواهد علمی کمی برای پشتیبانی دارند.

علاوه بر این، یک حقیقت بزرگ در مورد لاغری و روش‌های آن این است که این بیماری یک عارضه چند فاکتوری است و برای درمان آن به چند رویکرد همزمان نیاز است. به‌عبارت دیگر، ممکن است شواهدی از تاثیر ویتامین برای لاغری وجود داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که مصرف یک ویتامین خاص، بدون مدیریت کردن سایر فاکتورهای موثر بر چاقی، می‌تواند سبب کاهش وزن شود. برای مثال مصرف ویتامین دی به میزان کافی، وقتی به‌شکل روزانه از غذاهای پر چرب استفاده می‌کنید و یا فعالیت بدنی کمی دارید، قطعا به کاهش وزن منجر نخواهد شد.

از طرف دیگر، «خوب بودن یک ویتامین برای لاغری»، در بیشتر اوقات به مکانیزمی اشاره دارد که آن ویتامین خاص با استفاده از آن، بر کاهش وزن تاثیر می‌گذارد. برای مثال کنترل اشتها، افزایش سوخت چربی و یا افزایش ورود اسیدهای چرب به داخل میتوکندری، بخشی از این مکانیزم‌ها هستند.

اما همیشه وجود یک مکانیزم به نتیجه نهایی منتهی نمی‌گردد. برای مثال، وقتی گفته می‌شود «گوجه‌فرنگی برای پروستات خوب است» به این معنا نیست که افرادی که گوجه می‌خورند به این سرطان مبتلا نمی‌گردند؛ بلکه معنای آن این است که این ماده غذایی برآیند عوامل تاثیرگذارنده بر پروستات را به سمت مثبت هدایت می‌کند. اما در هرحال، نتیجه کار به سایر فاکتورها و شرایط نیز وابسته است.

با این مقدمات، به‌سراغ ویتامین‌هایی می‌رویم که شواهد علمی برای حمایت از تاثیر آنها بر کاهش وزن وجود دارد.

 انواع آزمایش خون برای تشخیص بیماری ها و کمبود ویتامین ها با پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات در آزمایشگاه فرین چیذر

انواع ویتامین برای لاغری

انواع ویتامین‌هایی که شواهدی از تاثیر آن‌ها بر لاغری حمایت می‌کند، شامل موارد زیر هستند:

1. ویتامین های B برای لاغری

وظیفه اصلی ویتامین‌های گروه B، به ویژه ویتامین B12، متابولیزه‌کردن غذا به‌سوخت در داخل بدن است. ویتامین‌های B بر عملکرد مغز، سطح انرژی، سلامت و عملکرد سلولی تأثیر می‌گذارد. ویتامین های گروه b همچنین یکی از انواع ویتامین برای مو باشد که می تواند در زیبایی و رشد   و سلامت آن تاثیر گذار باشد.این ویتامین‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • تیامین (B-1)
 • ریبوفلاوین (B-2)
 • نیاسین (B-3)
 • اسید پانتوتنیک (B-5)
 • پیریدوکسین (B-6)
 • بیوتین (B-7)
 • فولات (B-9)
 • کوبالامین (B-12)

اکثر این ویتامین‌ها، در فرآیند سوخت غذا نقش دارند. بنابراین کمبود هرکدام از آنها می‌تواند با کاهش متابولیسم کلی، به چاقی یا سرعت کندشدن لاغری منجر شود. منابع ویتامین‌های گروه ب به‌شرح زیر است:

 • لوبیا
 • عدس
 • شیر
 • تخم مرغ
 • گوشت بدون چربی
 • غلات کامل
 • سیب زمینیها
 • موز

در میان این ویتامین‌ها، کوبالامین یا ویتامین B-12 که یک ویتامین برای لاغری محسوب می‌شود، در مواد غذایی گیاهی موجود نیست. بنابراین اگر افراد گیاهخوار مکمل این ویتامین را مصرف نکنند، احتمالا دچار کمبود می‌شوند.

با این حال، سایر ویتامین‌های این گروه به‌طور کافی در مواد غذایی یافت می‌شوند و کمبود آنها شایع نیست. مطالعات نشان می‌دهند که تنها مصرف ویتامین برای لاغری زمانی مفید است که افراد دچار کمبود باشند. مصرف بیش از حد هیچ ویتامینی توصیه نمی‌گردد.ویتامین برای لاغری

 

2. ویتامین D برای لاغری

تقریبا تمام ویتامین D مورد نیاز بدن را می‌توان از نور خورشید به‌دست آورد. ویتامین D به قوی نگه‌داشتن استخوان‌ها و متعادل نگه‌داشتن سطح هورمون‌ها کمک می‌کند. برخی شواهد همچنین نشان می‌دهد که ویتامین D به‌کاهش چربی بدن کمک می‌کند.

چاقی یک عامل خطر برای سطوح پایین ویتامین D در نظر گرفته می‌شود. از آنجایی که اکثر رژیم‌ها فاقد سطوح کافی ویتامین D هستند و کمبود این ویتامین بسیار شایع است، به دستور وزارت بهداشت لازم است همه افراد یک عدد پرل5000 واحدی ویتامین D را در ماه مصرف کنند.

در صورتی که میزان ویتامین D شما نرمال باشد، استفاده از مقادیر بیشتر این ویتامین برای لاغری توصیه نمی‌شود. اگر آزمایش خون شما کمبود ویتامین D را نشان می‌دهد، دوز ذکر شده برای تامین کمبود شما کافی نیست و باید دوز بالاتری را برای چند ماه زیر نظر متخصص تغذیه و یا پزشک مصرف کنید.

3. آهن برای لاغری

آهن به ایجاد انرژی از مواد غذایی کمک می‌کند. این عنصر در قالب گلبول‌های قرمز، اکسیژن را به سلول‌های بدن می‌رساند. اکسیژن برای سوخت، یک فاکتور ضروری است و بدون آن، سوخت به مقدار کافی انجام نمی‌شود. هرچه ماهیچه‌ها اکسیژن بیشتری داشته باشند، چربی بیشتری می‌سوزانند. سطوح پایین آهن به‌طور مستقیم بر عملکرد ورزشی و همچنین سوخت و ساز بدن تاثیر می‌گذارد.

منابع غذایی این عنصر شامل گوشت بدون چربی، مغزها، لوبیا و اسفناج است. افزایش مصرف ویتامین C می‌تواند به بدن کمک کند تا غذاهای غنی از آهن را راحت‌تر جذب کند.

اگر دچار کمبود این عنصر باشید، در حقیقت دچار کم خونی هستید. این عارضه با تغییر در برخی از فاکتورهای خون مشخص می‌شود. در صورتی که آزمایش‌های کلینیکی، ابتلا به کم خونی را نشان می‌دهد، لازم است با مصرف مکمل آهن کمبود این ماده مغذی را جبران کنید تا سطح متابولیسم خود را به حد نرمال بازگردانیده و به کاهش وزن خود کمک کنید. با این حال، مصرف آهن اضافی می‌تواند مشکلات زیادی برای بدن ایجاد کند و به همین دلیل توصیه نمی‌شود.

4. مصرف منیزیم برای لاغری

منیزیم مسئول طیف وسیعی از واکنش‌ها در بدن، به ویژه تولید انرژی، قدرت و انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها است. منابع غذایی شامل آجیل، دانه‌ها، حبوبات و سبزیجات برگ‌دار است. این عنصر، اگرچه مانند آهن یک ماده معدنی است، اما به علت نقش آن در متابولیسم، ما آن را جزء انواع ویتامین برای لاغری ذکر کردیم.

منیزیم کوفاکتور بسیاری از آنزیم‌ها است و در متابولیسم نقش کلیدی دارد.

سخن آخر

برخی از ویتامین‌ها بر روی متابولیسم بدن تاثیر دارند و به همین دلیل از آنها با عنوان ویتامین برای لاغری یاد می‌شود. با این حال باید در نظر داشته باشید، در صورتی که تاثیر این ویتامین‌ها بر وزن توسط مطالعات علمی ثابت شده باشد، باز هم تنها افرادی که از کمبود آنها رنج می‌برند از مصرف مکمل‎ها سود خواهند برد. همچنین تاثیر این ویتامین‌ها بر لاغری، تنها یکی از فاکتور‌های موثر بر فرآیند کاهش وزن است. ویتامین‌های گروه B، ویتامین D، آهن و منیزیم برخی از این مواد غذایی هستند.

منبع:

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/vitamins-to-boost-metabolism#magnesium

https://www.healthline.com/health/vitamins-for-weight-loss#evidence

https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-statistics/overweight-obesity#:~:text=the%20above%20table-,Nearly%201%20in%203%20adults%20(30.7%25)%20are%20overweight.,9.2%25)%20have%20severe%20obesity

آخرین مطالب
علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی
عمومی

علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی

لرزش دست یا ترمور، به حرکات غیرارادی و ریتمیک دست‌ها اطلاق می‌شود که می‌تواند نشانگر یک بیماری زمینه‌ای یا یک اختلال گذرا باشد. این پدیده

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده
انواع بیماری

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده

عفونت معده یا گاستریت، به التهاب یا تحریک پوشش داخلی معده اشاره دارد. این عارضه می‌تواند به دو شکل حاد و مزمن بروز یابد. در

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.