نحوه آزمایش زگیل تناسلی واژن و مقعد چگونه است؟

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

زگیل تناسلی یکی از بیماری‌های آمیزشی است که فقط از راه رابطه جنسی منتقل نمی‌شود؛ تماس مستقیم با پوست آلوده هم موجب ابتلا به این بیماری می‌شود. اصلی‌ترین نشانه‌ ابتلا به زگیل تناسلی، زائده‌هایی روی پوست است. اغلب افراد نگران ابتلا به زگیل تناسلی هستند و تمایل دارند در مورد بهترین شیوه تشخیص زگیل تناسلی اطلاعات بیشتری داشته باشند.

در این مطلب قصد داریم شما را با شیوه‌های تشخیص زگیل تناسلی آشنا کنیم. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

اولین قدم برای تشخیص زگیل تناسلی

سالانه 360 هزار نفر به بیماری زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند. علائم زگیل تناسلی در همه افراد بلافاصله بعد از تماس با شریک آلوده بروز نمی‌کند؛ بلکه در برخی از افراد چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد تا نشانه‌های زگیل تناسلی بروز کنند.

ممکن است بعضی از افراد، جوش یا عفونت‌ غده کوچک چربی زیر پوستی را با زگیل تناسلی اشتباه بگیرند و نگران شوند. در صورتی که زائده‌های گوشتی همرنگ پوست، نرم و شفاف باشند و با شکل ظاهری مانند گل‌‌کلم روی قسمت‌های زیر مشاهده شوند، لازم است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید:

 • آلت تناسلی و کیسه بیضه
 • داخل یا خارج مقعد
 • روی لب‌ها، زبان و اطراف دهان
 • واژن، فرج، دهانه رحم، لابیا کوچک و لابیا بزرگ
 • کشاله ران

تشخیص زگیل تناسلی

پزشک برای تشخیص زگیل تناسلی ابتدا از بیمار سؤالاتی را می‌پرسد و شرح‌حال دقیقی به دست می‌آورد، سپس بیمار را معاینه می‌کند.

سؤالاتی که پزشک از بیمار مشکوک به زگیل تناسلی می‌پرسد شامل موارد زیر است:

 • آیا شرکای جنسی متعددی دارید؟
 • آیا اخیرا رابطه جنسی محافظت نشده و بدون کاندوم داشتید؟
 • آیا اخیرا رابطه جنسی دهانی یا مقعدی داشتید؟
 • پیش از این به زگیل تناسلی یا سایر بیماری‌های آمیزشی مبتلا شدید؟
 • روی نواحی تناسلی شریک جنسی خود، علائم زگیل تناسلی را مشاهده کردید؟
 • آیا باردار هستید؟  

برای معاینه بیماران، شکل ظاهری زائده‌ها بررسی می‌شود. زگیل تناسلی معمولا درد و خونریزی ندارد یا اینکه خونریزی آن خفیف است؛ اما با خارش و سوزش همراه است که ممکن است برای بیمار آزاردهنده باشد.

بهترین آزمایشگاه در تهران با متد نوین و بهترین تجهیزات آزمایشگاهی، به تشخیص صحیح و دقیق بیماری ها می پردازد.

یکی از ساده ترین روش‌ها برای تشخیص زگیل تناسلی با نام استووایتینگ شناخته می‌شود. در این روش پزشک محلول استیک اسید 5 درصد که رقیق است را روی پوست ناحیه مشکوک قرار می‌دهد. مدت‌زمان 5 تا 10 دقیقه کافی است تا این محلول رنگ پوست و زگیل‌ها را سفید کند. این روش با سوزش مختصری همراه است که بیماران می‌توانند آن را تحمل کنند.

تست های تشخیصی زگیل تناسلی چگونه انجام می شود؟

تست های تشخیصی زگیل تناسلی چگونه انجام می شود

در صورتی‌ که پزشک با معاینه فیزیکی بیمار نتواند زگیل تناسلی را تشخیص دهد، علاوه بر انجام آزمایش خون از تست‌های تشخیصی آزمایشگاهی استفاده می‌کند. موارد زیر تست‌های تشخیصی است که زگیل تناسلی را در مردان و زنان تشخیص می‌دهد.

پاپ اسمیر

پاپ‌اسمیر یک روش معتبر برای غربالگری سرطان دهانه رحم است که می‌تواند در تشخیص آلودگی خانم‌ها به ویروس HPV موثر باشد. با انجام تست پاپ اسمیر می‌توان از وجود سلول‌های سرطانی در دهانه رحم اطلاع پیدا کرد و اقدامات درمانی مناسب را انجام داد.

شیوه انجام این تست به این صورت است که با استفاده از اسپکولوم دهانه رحم باز می‌شود، سپس با یک سواپ سلول‌های دهانه رحم خراشیده می‌شود. سلول‌ها در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرند تا سلول‌هایی که رشد غیرطبیعی دارند تشخیص داده شوند. این شیوه تشخیص دردناک و آزاردهنده نیست و در تشخیص آلودگی به ویروس پاپیلومای انسانی تاثیر زیادی دارد. زیرا می‌تواند تغییرات دهانه رحم در اثر زگیل تناسلی را مشخص کند.

بیوپسی

بپوسی از روش‌های معتبر برای تشخیص زگیل تناسلی است. به‌طور معمول زگیل‌های تناسلی با معاینه فیزیکی یا کولپوسکوپی قابل تشخیص هستند و نیازی به بیوپسی ندارند؛ در صورتی که زگیل‌های تناسلی به درمان پاسخ ندهند یا غیرعادی به نظر برسند، پزشکان از تست تشخیص بیوپسی استفاده می‌کنند.

تست بیوپسی در نواحی خارجی دستگاه تناسلی مردان و زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد و قدرت تشخیص بالایی دارد. برای انجام این روش پزشک یک داروی بی‌حس کننده موضعی به بیمار تزریق می‌کند، سپس اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

بهتر است بدانید آزمایش خون به‌طور مستقیم نمی‌تواند ابتلا به ویروس HPV را تشخیص دهد. اما با استفاده از آزمایش‌های تشخیصی سفلیس، سوزاک، کلامیدیا و آزمایش خون برای تشخیص ویروس HIV که عامل بیماری ایدز است می‌توان به تشخیص زگیل تناسلی کمک کرد. 

برای انجام آزمایش در منزل می‌توانید به لینک قبل مراجعه کنید.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی روشی بدون درد و بدون نیاز به بیهوشی برای تشخیص سلول‌های سرطانی و HPV است.

دستگاه کولپوسکوپ واژن و دهانه رحم را بررسی می‌کند و پزشک می‌تواند سلول‌های غیرعادی را تشخیص دهد. بدین منظور لازم است از بافت واژن و رحم نمونه برداری شود و نمونه به آزمایشگاه فرستاده شود. خانم‌هایی که برای تشخیص زگیل تناسلی از کولپوسکوپی استفاده می‌کنند، باید موارد زیر را رعایت کنند:

 • 48 ساعت قبل از انجام کولپوسکوپی رابطه جنسی نداشته باشند.
 • زمان انجام تست کولپوسکوپی پریود نباشند.
 • 48 ساعت قبل از انجام تست کولپوسکوپی از داروهای واژینال استفاده نکرده باشند.  

آنوسکوپی

یکی از روش‌های مورد استفاده برای تشخیص زگیل تناسلی، استفاده از آنوسکوپی است. در این روش می‌توان یک لوله نازک گرد کوچک به نام آنوسکوپ را وارد کانال مقعد کرد تا امکان معاینه و بررسی آن فراهم شود. احتمال ایجاد زگیل تناسلی داخل مقعد وجود دارد؛ از طرف دیگر ویروس پاپیلومای انسانی موجب سرطان مقعد هم می‌شود.

شیوه انجام این روش به این صورت است که یک آنوسکوپ چرب وارد مقعد می‌شود. در صورتی که پزشک صلاح بداند می‌تواند از زائده‌های زگیل تناسلی داخل مقعد نمونه برداری کند. همچنین پزشک برای آسان‌کردن تشخیص زگیل تناسلی از مایع اسیدی ملایمی داخل کانال مقعد استفاده می‌کند.

قبل از انجام این روش تشخیص نیازی به فراهم‌کردن شرایط خاصی وجود ندارد، تنها موردی که بیمار باید به آن توجه داشته باشد، رعایت بهداشت خارجی است.

آزمایش بارداری درب منزل توسط آزمایشگاه فرین

پیشنهاد آزمایشگاه فرین

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV عامل ایجاد زگیل تناسلی است. این بیماری مقاربتی از راه تماس جنسی محافظت نشده یا تماس با پوست آلوده شریک جنسی منتقل می‌شود و موجب ایجاد زائده‌هایی روی پوست می‌شود. بهتر است برای تشخیص سریع این بیماری و شروع اقدامات درمانی مناسب جهت کند شدن روند پیشرفت آن، اقدامات و آزمایش‌های لازم که در این مقاله برای شما عنوان‌شده را انجام دهید تا از انتقال آن به افراد دیگر جلوگیری کنید.

امیدواریم اطلاعاتی که در این مطلب درباره شیوه‌های تشخیص زگیل تناسلی در وبسایت آزمایشگاه فرین بیان کردیم برای شما مفید باشد.

آخرین مطالب
خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

علائم و راه های درمان گرمازدگی
عمومی

علائم و راه های درمان گرمازدگی

گرمازدگی، یک وضعیت خطرناک است که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای بالا و عدم توانایی بدن در تنظیم دمای خود رخ

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.