روش های تضمینی کاهش وزن و لاغری تا عید

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

کاهش وزن چالشی است که غیر از رساندن فرد به وزن ایده‌آل همزمان باعث بهبود سلامت فرد و در برخی موارد درمان بیماری‌های مزمن می‌شود. باید توجه داشته باشید که اگر قصد لاغری تا عید نوروز را دارید حتماً باید برای این کار زمان صحیحی را ارائه دهید. حتماً صبور باشید و از روش‌های اصولی برای کاهش وزن استفاده کنید. برخی موارد همچون سبک زندگی و میزان تحرک و ورزش فرد نقش زیادی در وزن یا اضافه وزن فرد دارند. این روش‌ها می‌تواند در زمان لازم بسیار اثر بخش و ماندگار باشد اما گاهی شرایطی وجود دارد که فرد باید به هر دلیلی در مدت نسبتاً کوتاهی وزن قابل ملاحظه‌ای کم کند. 

در این شرایط باید سختی‌های خاصی را غیر از تغییر استایل زندگی در نظر داشته باشد. این روش‌ها می‌توانند برای کاهش وزن در زمان کوتاه بسیار مؤثر باشند. در مقاله حاضر به این موضوع می‌پردازیم که چطور تصمیم لاغری تا عید را اجرایی کرده و نتیجه بگیریم. 

انجام آزمایش خون به صورت تخصصی و حرفه‌ای در آزمایشگاه فرین با جدیدترین تکنولوژی‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی

BMI و تفسیر آن

BMI در واقع شاخص توده بدنی است و یکی از پارامتر‌های تشخیص اضافه وزن یا کمبود وزن است. این شاخص با وارد کردن سن، وزن، قد و جنسیت عمل کرده و در نهایت یک عدد به عنوان شاخص توده بدنی ارائه می‌کند. 

برای محاسبه این شاخص باید وزن را به کیلوگرم و قد را به متر وارد کنید. برای محاسبه شاخص bmi وزن خود را به کیلوگرم دوباره بر قد خود به واحد متر تقسیم کنید.

فرمول تست BMI = وزن (کیلوگرم) / قد (متر) به توان 2

برای نمونه اگر شخصی 100 کیلوگرم وزن داشته و 2 متر قد او باشد 100 را دوبار تقسیم بر 2 کرده و شاخص 25 به دست می‌آید. عدد شخص این فرد 25 است. 

گذشته از محاسبه دستی می‌توانید از جداول موجود برای bmi استفاده کرده و با استفاده از لیست‌های قد و وزن که در جدول موجود است شاخص توده بدنی خود را تعیین کنید. 

مطالب مرتبط: همه چیز درباره بهترین زمان و طریقه مصرف کینوا برای لاغری 

شاخص BMI چه چیزی را نشان می دهد؟

این شاخص برای نشان دادن و اندازه‌گیری میزان چاقی و لاغری فرد به کار می‌رود. البته این روش دقت بالایی نداشته و فاکتور‌های دیگری نیز در شدت چاقی و لاغری فرد مؤثر هستند. اما به صورت حدودی می‌توان با این شاخص میزان چاقی و لاغری را تشخیص داد. 

bmi چیست؟

برای نمونه وقتی فردی 65 کیلوگرم وزن دارد اولین سوال این است که قد وی چقدر است. این وزن برای افرادی که 1.9 متر قد دارند خیلی کم و برای فردی که 1.5 متر قد دارد بسیار بالاست. شاخص توده بدنی درک درستی میان قد و وزن افراد برای تعیین اضافه وزن بدست می‌دهد. 

این عدد افراد را به چهار دسته تقسیم می‌کند:

  • کمبود وزن: کسانی که شاخص کم‌تر از 5.18 داشته باشند بیش از اندازه لاغر هستند. 
  • نرمال: از 5.18 تا 25 نرمال است.
  • اضافه وزن: از 25 تا 30
  • چاق: از 30 به بالا در این معیار چاق است. 

مطالب مرتبط: آشنایی با بهترین زمان مصرف دانه چیا برای لاغری تا عید

سریع ترین راه لاغری شکم و پهلو تا عید

اگر فردی بخواهد همزمان با کاهش وزن سلامتی ارگان‌های داخلی بدن را نیز حفظ کند بایستی این کار را در زمان مناسب و مدت لازم آن انجام دهد. به صورت علمی و درست کاهش وزن استاندارد بین یک تا دو کیلو در هفته است. بیشتر از این میزان آسیب‌هایی را برای ارگان‌های داخلی بدن مانند کبد و کلیه به همراه دارد. البته کاهش وزن سریع نیز اگر با اصول خاصی همراه باشد تقریبا آسیب چندانی به بدن وارد نمی‌کند. 

معمولاًً رژیم‌های تهاجمی و سنگین که قصد بر کاهش وزن سریع در زمان کوتاه دارد برای بدن آسیب‌زا هستند. این رژیم‌ها می‌توانند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد ایجاد کنند. 

برای لاغری سریع تا عید چه بخوریم؟

باید توجه داشته باشید خوردن غذا در هنگام کاهش وزن بسیار واجب و ضروری است. تنها با غذا نخوردن نمی‌توان به درستی لاغر شد و البته سرعت بازگشت به چاقی نیز در این موارد بسیار بالاست. در واقع خوردن غذا به صورت اصولی و رعایت برخی نکات می‌تواند به خوبی باعث کاهش وزن فرد شوند. 

در رژیم‌های غذایی و کاهش وزن بخش زیادی از فرایند لاغر شدن به نوع و شکل غذا خوردن فرد دارد. در بسیاری موارد خوردن برخی از غذاها باعث احساس سیری شده که کار رژیم گرفتن را آسان‌تر می‌کند و از طرفی باعث می‌شود تا بدن از چربی‌های موجود برای تغذیه استفاده کند. هر چه غذایی که میخورید سالم‌تر باشد احتمال چربی‌سوزی شما بیشتر است. 

غذای مناسب برای لاغری شامل انواع پروتئین‌ها، سبزیجات، غلات، چربی و کربوهیدرات است. توجه داشته باشید در بسیاری موارد حذف چربی و کربوهیدرات می‌توان آسیب‌های زیادی به بدن وارد کند. برای رعایت رژیم غذایی درست و کاهش وزن حتماً باید از همه گروه‌های غذایی لازم برای بدن استفاده شود. در ادامه مهم‌ترین غذا‌هایی که باید برای اصلاح سبک غذا خوردن و رژیم غذایی استفاده شود آمده است. 

مصرف پروتئین برای لاغری 

پروتئین یکی از مواد ضروری بدن است که در انواع غذاهای حیوانی مانند گوشت تخم مرغ و لبنیات به وفور وجود دارد. بنابراین حتماً در هر رژیم غذایی میزانی از پروتئین را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید. پروتئین در فرد احساس سیری کرده و بافت عضلات را تقویت می‌کند. 

با افزایش بافت پروتئین و تخلیه ماهیچه‌ها از چربی بر اثر رژیم بافت‌های عضلانی باز هم توده عضله بیشتر می‌شود. مواد غذایی مانند مرغ، گوشت گوسفند و گاو، ماهی قزل‌آلا، سالمون و ساردین، میگو، تخم‌مرغ، لوبیا، حبوبات، کینوا و آووکادو، بیشترین مقدار پروتئین را در خود دارند. 

برای انجام آزمایش بارداری به بهترین آزمایشگاه در چیذر که کادر مجرب و حرفه‌ای دارد و از مدرن‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می‌کند مراجعه فرمایید.

تاثیر سبزیجات برای لاغری تا عید

گروه سبزیجات کالری بالایی نداشته و تا هر اندازه که بخواهید می‌توانیداز آن استفاده کنید. این غذاها کالری بسیار کمی داشته و دارای انواع ویتأمین‌ها و مواد مغذی برای بدن هستند. مصرف سبزیجات می‌تواند مواد معدنی و ویتأمین‌های خوبی را برای بدن تأمین کند. از طرفی سبزیجات حاوی مقادیر بالایی از فیبر هستند که برای لاغری و کارکرد صحیح روده‌ها بسیار ضروری است. سبزیجاتی مانند نخود سبز، کلم بروکلی، گل کلم، کدو تنبل، کاهو، گوجه فرنگی، اسفناج و کنگر بیشترین مقدار فیبر را دارند. بعضی از این سبزیجات دارای مقداری کربوهیدرات هستند که در مصرف آن‌ها باید کمی دقت کرد. سیب‌زمینی، کدو حلوایی و ذرت از این دسته هستند. 

سبزیجات برای لاغری تا عید

نقش چربی ها در کاهش وزن بدن

چربی‌های سالم ضرری برای بدن ندارند بنابراین از مصرف اها هراس نداشته باشید. چربی‌های سالم در بدن انباشته نشده و از طرفی به سوخت و ساز بدن کمک می‌کنند. این چربی‌ها مانع از بالارفتن کلسترول خون می‌شود. روغن‌های مفیدی مانند روغن زیتون، روغن کنجد، روغن نارگیل، روغن آووکادو و روغن هسته انگور برای پخت و پز بسیار مناسب هستند. علاوه بر این، استفاده از دانه‌های خوراکی و انواع آجیل هم می‌توانند با تأمین مقداری از چربی سالم بدن شما، انرژی مورد نیاز برای فعالیت‌‎های روزانه را نیز فراهم کنند. 

با فرین آزمایشگاه را به خانه خود بیاور!!

انجام آزمایش در منزل با بهترین تجیزات و کادر حرفه‌ای و مجرب

کربوهیدرات برای کاهش وزن تا عید 

معمولاً گفته می‌شود که یک رژیم غذایی خوب باید فاقد کربوهیدرات باشد اما در واقع این کار برای بدن مضر است و بدن برای سلامتی و کارکرد درست به همه گروه‌های غذایی نیازی ضروری دارد. همه کربو هیدرات‌ها مضر نیستند پس بهتر است که از نوع سالم کربو هیدارات‌ها به قدر کافی استفاده شود. از طرفی گروهی از غلات و کربو هیدارت‌ها نیز هستند که باید از غذای روزانه حذف کنید. کربوهیدارت‌های تصفیه شده، همان‌هایی هستند که باید حذف شوند. برنج سفید، نان سفید و غذاهای شیرین، گروهی هستند که باید مصرف آن‌ها به حداقل ممکن برسد. این مواد علاوه بر اضافه وزن، باعث مشکلات قلبی و دیابت هم خواهند شد. 

لاغری 20 کیلو در 13 روز با ورزش

گذشته از نحوه تغذیه و کالری‌ای که افراد دریافت می‌کنند. مراحل و قدم‌های دیگری نیز برای لاغری سریع وجود دارد که از میان آنها می‌توان به ورزش مداوم و منظم اشاره کرد. ورزش گام اصلی و دوم برای لاغری است. تمرین کردن و تحرک باعث می‌شود تا بدن کالری سوزانده و باعث لاغری شود. پیاده روی منظم که ابتدا به صورت آهسته و کم کم با سرعت زیاد باشد اولین قدم برای ورزش در رژیم است. پیاده روی و ورزش منظم بر کاهش وزن به خوبی کمک می‌کند. 

ورزش برای لاغری تا عید

ورزش باید به صورتی مداوم انجام شود که بدن به آن عادت کند. دویدن نیز راه دیگری برای لاغری سریع است. در صورتی که روی شبی بدوید باعث لاغر شدن پهلو و شکم خواهد شد. ورزش هوازی نیاز می‌تواند به تحرک و تقویت قلب و کاهش وزن کمک شایانی کند. در صورتی که هوازی کار می‌کنید حتماً سعی کنید از وزنه هم استفاده کنید تا میزان انرژی و کالری‌ای که مصرف می‌کنید بیشتر شود. 

چه نوع کربوهیدرات هایی برای لاغری مناسب هستند؟

کربوهیدارات‌هایی وجود دارند که استفاده آن‌ها در رژیم‌های غذایی مفید است از نمونه این کربو هیدرات‌ها می‌توان به این‌ها اشاره کرد: برنج قهوه‌ای، جو دوسر، کینوا و پاپ‌کورن از جمله کربوهیدرات‌های مفیدی هستند که با داشتن مقادیر زیادی فیبر، شما را سیر نگه داشته و سلامتی‌تان را نیز تأمین می‌کنند.

آخرین مطالب
خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

علائم و راه های درمان گرمازدگی
عمومی

علائم و راه های درمان گرمازدگی

گرمازدگی، یک وضعیت خطرناک است که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای بالا و عدم توانایی بدن در تنظیم دمای خود رخ

اشتراک گذاری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.