آشنایی با علائم بارداری و آزمایش آن

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

چه آزمایش هایی برای بررسی وضعیت بارداری و حاملگی وجود دارد؟ بهترین زمان برای انجام این تست ها چه وقتی است؟

در این مقاله می خواهیم به بررسی این 2 پرسش مهم بپردازیم و در انتها نیز سوالات متداول شما کاربران را پیرامون این موضوعات پاسخ دهیم.

علائم بارداری

 

علائم بارداری چیست؟

بارداری یکی از دوره هایی است که بسیاری از زنان آن را تجربه می کنند. پیش از این تصمیم انجام چکاپ های پیش از بارداری بسیاری ضروری است. نتیجه آمیزش جنسی زن و مرد و یا روش های نوین درمانی مانند IVF، ICSI و غیره می تواند منجر به این پدیده شود. معمولا بارداری در حدود 37 – 42 هفته به طول انجامیده و در صورتی که نوزاد به صورت زودرس به دنیا بیاید، مدت زمان آن کمتر خواهد بود.

یکی از علائم بارداری، ایجاد تغییرات هورمونی قابل توجه در زنان است که منجر به پدید آمدن نشانه هایی در بدن آنها می شود. البته ممکن است تعداد کمی از زنان نشانه های آن را به ندرت حس کنند. به طور کلی در مورد علائم بارداری می توان به چند مورد مهم زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • عقب افتادن قاعدگی
 • ایجاد حالت استفراغ و تهوع.
 • حساس شدن سینه ها و بزرگ شدن آنها.
 • دفع ادرار بیش از حد که می تواند در شب ها بیشتر رخ دهد.
 • احساس ضعف و خستگی به خصوص در دوران بارداری و 3 ماهه اول و سوم.
 • تغییرات فیزیکی از جمله می توان به حساسیت و تورم سینه در دوران بارداری اشاره کرد. چراکه بدن برای مرحله شیردهی به نوزاد آماده می شود.
 • احساس ناخوشایند یا بیزاری نسبت به غذاهایی که ممکن است دوست داشته باشید. چشیدن طعم ترش و فلزی در هنگامی که غذا میل نمی کنید.

نکته: باید به این نکته توجه کنید که بسیاری از علائم بارداری، مانند عقب افتادن قاعدگی (آمنوره)، حالت تهوع (بیماری صبحگاهی) یا خستگی نیز می توانند به دلیل استرس یا بیماری باشند. بنابراین اگر با مشاهده علائم بارداری فکر می کنید حامله هستید، لازم است برای آزمایش بارداری و غیره اقدام کنید. در این حالت پزشک عمومی شما می تواند آزمایش ادرار، خون یا سونوگرافی را درخواست دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی آزمایش بارداری و بهترین زمان انجام آن بپردازیم.

بارداری

آشنایی با آزمایش بارداری

آزمایش بارداری می تواند به صورت خانگی یا آزمایشگاهی انجام شوند. آزمایش های خانگی خطای زیادی دارد و نتیجه ی دقیقی نخواهد داشت. هدف از انجام این پروسه پس از مشاهده علائم بارداری، بررسی حامله بودن زنان خواهد بود.در نتیجه مراجعه به آزمایشگاه تخصصی در اولویت است. در صورتی که نتیجه آزمایش مثبت باشد، لازم است به متخصص زنان مراجعه کرده و در طی 8 هفته اول این کار را انجام دهید. در این صورت می توانید ارزیابی از سلامت خود و پروسه بارداری داشته باشید.

بیشتر بدانیم:علل اصلی ناباروری در زنان و مردان

انواع آزمایش های بارداری کدامند؟

در معرفی این نوع آزمایش ها پس از مشاهده علائم بارداری، لازم است به معرفی انواع روش های آن بپردازیم که در این حالت می توان گفت:

تست بارداری خانگی

 • در تست بارداری خانگی یا HPT، میزان هورمونی به نام HCGیا گنادوتروپین جفتی انسان که در ادرار است بررسی می شود. در این حالت، یک ماده شیمیایی در معرض هورمون قرار گرفته و تغییر رنگ می دهد. مدت زمان روشن شدن نتیجه این آزمایش ممکن است 10 دقیقه به طول بینجامد. توصیه می شود این آزمایش 2 بار در خانه انجام گردد.

تست بارداری در آزمایشگاه

 • آزمایش بارداری خون: در این حالت شما می توانید به مراکز درمانی مراجعه کرده و وضعیت هورمون HCGخود را بررسی کنید. خود این آزمایش به 2 روش تقسیم می شود که عبارتند از: HCG کیفی و کمی. در مدل کیفی، میزان تولید HCG در بدن بررسی شده و در مدل کمی، میزان دقیق HCG بررسی می شود.

نکته: در این آزمایش نیز نیازی به ناشتا بودن برای انجام این آزمایش نخواهد بود.

بهترین زمان انجام آزمایش بارداری چیست؟

ممکن است بانوان با دیدن علائم بارداری این سوال را داشته باشند که بهترین زمان انجام آزمایش بارداری چه وقتی است؟ در این صورت می توان گفت شما قادر خواهید بود بعد از 11-14 روز پس از لقاح (رابطه جنسی) برای این آزمایش اقدام کنید. در دوره بارداری با گذشت 20 – 25 روز از آخرین روز قاعدگی می توانید از آخرین قاعدگی، مقدار هورمون HCG را در ادرار به مقدار زیاد مشاهده کنید. این هورمون در زمانی که 8-11 هفته از شروع بارداری گذشته باشد، بیشترین مقدار خود را داشته و سپس کاهش خواهد یافت.

نکته: آزمایش بارداری زودهنگام زمانی که مشکوک به علائم بارداری می شوید، ممکن است نتایج درستی را به شما ارائه نکند. بنابراین بهتر است در زمانی که پیشنهاد کردیم و با انجام آزمایش تحت نظارت پزشک یا آزمایشگاه مراکز درمانی برای بررسی دقیق نتیجه اقدام کنید. شما می توانید در این راستا از خدمات مجموعه آزمایشگاه فرین استفاده کنید که در بخش ژنتیک، سیتوژنتیک، تشخیص پیش از تولد، فارماکوژنومیکس، مولکولی عفونی، تشخیص بیماری سرطانی یا بیماری های ارثی و بانک DNA، تست هایی را انجام می دهند.

 • توجه کنید در صورت ابتلا به سرطان رحم یا حاملگی مولار ، تست بارداری مثبت خواهد بود. در غیر اینصورت زمانی که سقط جنین انجام شود، ادرار رقیق شده یا حاملگی خارج از رحم باشد، تست های اولیه منفی هستند. بانوان لازم است در بررسی نتیجه آزمایش دقت کنند. چراکه آلودگی باکتریایی ادراری، وجود پروتئین یا خون در آن و یا مصرف کردن متادون در بیمار نیز نتیجه مثبت اما کاذبی دارند.

بارداری

پرسش های متداول

در انتهای این مقاله راجع به علائم بارداری و آزمایش آن نیز به چند سوال پرتکرار از شما کاربران پاسخ می دهیم:

 • با مشاهده چه نشانه هایی می توان برای آزمایش بارداری اقدام کرد؟

می توان به علائمی مانند عقب افتادگی قاعدگی، گرفتگی و درد شکم، درد در پستان ها، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد.

 • عواملی که نشان دهنده نتیجه تست منفی کاذب هستند چیست؟

برخی موارد وجود دارند که شما با داشتن علائم بارداری همچنان در تست نتیجه منفی را مشاهده می کنید. این در حالی است که این نتیجه منفی کاذب است و شما باردار هستید. در این راستا می توان به عواملی از جمله انجام زودهنگام آزمایش بارداری، استفاده از نوار تست با حساسیت کم نسبت به HCG ، اشتباه خواندن نتیجه، استفاده اشتباه از نوار، خراب بودن نوار اشاره کرد.

 • هزینه انجام تست بارداری چقدر است؟

پس از مشاهده علائم بارداری، انجام آزمایش در زمانی که گفتیم لازم است.شما می توانید در تماس تلفنی با مشاورین آزمایشگاه فرین از پشتیبانان مجموعه در این رابطه مشاوره دریافت کنید.

آخرین مطالب
علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی
عمومی

علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی

لرزش دست یا ترمور، به حرکات غیرارادی و ریتمیک دست‌ها اطلاق می‌شود که می‌تواند نشانگر یک بیماری زمینه‌ای یا یک اختلال گذرا باشد. این پدیده

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده
انواع بیماری

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده

عفونت معده یا گاستریت، به التهاب یا تحریک پوشش داخلی معده اشاره دارد. این عارضه می‌تواند به دو شکل حاد و مزمن بروز یابد. در

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.