شایع ترین بیماری های جنسی چیست؟ انواع بیماری مقاربتی در زنان و مردان

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

بیماری‌های جنسی که به آنها در انگلیسی Sexually transmitted infections (STIs) یا sexually transmitted diseases (STDs) گفته می‌شود، بیماری‌هایی هستند که از طریق انواع مختلف تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. بسیاری از بیماری‌های مقاربتی علائمی ایجاد نمی‌کنند یا علائم ممکن است برای مدت طولانی ظاهر نشوند. حتی اگر شما یا همسرتان علائمی نداشته باشید، ممکن است دچار این عفونت باشید. این مقاله شایع ترین بیماری های جنسی را بررسی می‌کند.

شایع ترین بیماری های جنسی چگونه منتشر می‌شوند؟

بیماری‌های جنسی می‌توانند از طریق رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی با فردی که به این بیماری آلوده است، منتقل شوند. هر کسی که از نظر جنسی فعال است می‌تواند به این عارضه‌ها مبتلا شود. دخول واژینال یا مقعدی برای ابتلا به STI الزامی نیست. برخی از شایع ترین بیماری‌های جنسی مانند تبخال و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از طریق تماس پوست به پوست هم منتقل می‌شوند.

از طریق انجام آزمایش خون می‌توان از ابتلا شدن به انواع بیماری‌های مقاربتی مطلع شد.

بیماری های جنسی چقدر شایع هستند؟

بیماری‌های مقاربتی به ویژه در میان افراد جوان بسیار شایع هستند. بر اساس گزارش مرکز کنترل بیماری‌ها(CDC)، سالانه حدود 20 میلیون مورد جدید از بیماری‌های مقاربتی در ایالات متحده گزارش می‌شود. تقریباً 10 میلیون از این عفونت‌ها در افراد بین 15 تا 24 سال است.

شایع ترین بیماری های جنسی در زنان و مردان

شایع ترین بیماری‌های جنسی در هر دو جنس شامل موارد زیر هستند:

زگیل تناسلی (HPV/Genital Warts)

زگیل تناسلی

معنا: HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) نام خانواده‌ای از ویروس است که بیش از 100 نوع ویروس در آن وجود دارد. برخی از آنها هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند، اما برخی دیگر باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. انواع تهاجمی‌تر می‌توانند باعث سرطان شوند.

علائم: HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل در داخل یا اطراف آلت تناسلی یا راست روده شود. در خانم‌ها، زگیل‌ها می‌توانند روی دهانه رحم یا در واژن قرار بگیرند که در این صورت قابل مشاهده نیستند. زگیل‌ها می‌توانند کوچک یا بزرگ، صاف یا برجسته باشند. آنها می‌توانند به تنهایی یا به شکل گروهی ظاهر شوند. انواع HPV، از جمله آنهایی که باعث سرطان می‌شوند، علائمی ندارند.

درمان: هیچ دارویی HPV را درمان نمی‌کند. پزشک می‌تواند زگیل‌های خارجی را به روش‌های مختلف بردارد و فرد را برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پایش کند. خوشبختانه برخی از انواع HPV، از جمله انواعی که باعث سرطان می‌شوند، توسط واکسن قابل پیشگیری هستند.

کلامیدیا (Chlamydia)

معنا: کلامیدیا یک عفونت باکتریایی است که به راحتی قابل درمان است. با این حال، عدم درمان آن می‌تواند باعث ناباروری در زنان شود.

علائم: علائم آن در زنان ممکن است درد هنگام ادرار کردن، خارش در اطراف واژن، مایع زرد رنگ (ترشحات) از واژن، لکه بینی یا درد در قسمت پایین شکم باشد. مردان هم ممکن است در هنگام ادرارکردن احساس سوزش داشته باشند و همچنین ترشحات شیری رنگ از آلت تناسلی آنها خارج شود. این عارضه همچنین می‌تواند باعث تورم دردناک در کیسه بیضه مردان شود.

درمان: هر دو طرف باید با آنتی بیوتیک درمان شوند.

سوزاک (Gonorrhea)

معنا: یکی از شایع ترین بیماری‌های جنسی سوزاک است که یک عفونت باکتریایی محسوب می‌شود. در صورت عدم درمان، می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتی افراد ایجاد کند، اما به راحتی درمان می‌شود.

علائم: زنان ممکن است دارای ترشحات سفید، سبز، زرد یا خونی از واژن باشند. درد هنگام ادرار کردن، لکه بینی بین دو قاعدگی، خونریزی شدید در طول دوره پریود یا تب از دیگر علائم سوزاک است. در صورت تماس دهانی با فرد آلوده، هم زنان و هم مردان ممکن است دچار گلودرد شوند. مردان ممکن است ترشحات غلیظ و زرد رنگ از آلت تناسلی داشته باشند و هنگام ادرار درد داشته باشند. دهانه آلت تناسلی آنها ممکن است زخم شود. سوزاک اگر درمان نشود می‌تواند عوارض جدی ایجاد کند.

درمان: هم مردان و هم زنان باید با آنتی بیوتیک درمان شوند.

تبخال تناسلی (Herpes)

معنا: تبخال تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های جنسی در زنان و مردان است که یک عفونت ویروسی محسوب می‌شود که باعث ایجاد زخم‌های دردناک در ناحیه تناسلی می‌گردد. این عارضه از طریق تماس پوست به پوست پخش می‌شود. وقتی فردی آلوده شود، تا آخر عمر این ویروس را دارد.

علائم: هم زنان و هم مردان ممکن است گزگز، درد یا خارش در اطراف اندام تناسلی خود داشته باشند. همچنین ممکن است از طریق تماس جنسی دهانی، دچار ضایعاتی در ناحیه دهان شوند. این ضایعات ممکن است مانند تبخال لب به‌نظر برسند، زیرا توسط ویروس مشابهی ایجاد می‌شوند. تاول‌های کوچک می‌توانند بر روی آلت تناسلی، اطراف مقعد یا روی دهان ایجاد شوند. وقتی تاول‌ها باز می‌شوند، سوزش دارند و می‌توانند بسیار عفونی باشند. این بدان معنی است که احتمال انتقال آن در این شرایط خیلی بیشتر است. در این مدت ممکن است ادرار کردن دردناک باشد. برخی از افراد غدد لنفاوی متورم، تب و بدن‌درد دارند. البته زخم‌ها و سایر علائم پس از مدتی از بین می‌روند، اما این بدان معنا نیست که ویروس از بین رفته است. زخم‌ها و تاول‌ها می‌توانند به صورت دوره‌ای عود کنند.

درمان: دارو می‌تواند علائم را درمان کند، اما نمی‌تواند تبخال تناسلی را به عنوان یکی از شایع ترین بیماری‌های جنسی ریشه کن کند. اگر یکی از زوجین آلوده باشد، دیگری باید توسط پزشک معاینه شود.

HIV/AIDS یا ایدز

Hiv یا ایدز

معنا: HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) ویروسی است که باعث ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) می‌شود که از جمله از شایع ترین بیماری‌های جنسی است. اچ‌آی‌وی به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند و احتمال ابتلا به ویروس‌ها یا باکتری‌های دیگر را افزایش می‌دهد.

علائم: HIV سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند، بنابراین بدن نمی‌تواند با بیماری‌ها مبارزه کند. بروز علائم ممکن است سال‌ها طول بکشد. هنگامی که علائم ظاهر می‌شوند، می توانند شامل تورم غدد لنفاوی، اسهال، تب، سرفه، تنگی نفس یا کاهش وزن غیرقابل توجیه باشند.

درمان: داروها می‌توانند علائم را درمان کنند اما نمی‌توانند HIV یا ایدز را به عنوان یکی از شایع ترین بیماری‌های جنسی ریشه‌کن کنند.

سیفلیس (Syphilis)

معنا: سیفلیس یکی از شایع ترین بیماری‌های جنسی است که یک عفونت باکتریایی جدی محسوب می‌شود. این عارضه باعث ایجاد زخم در ناحیه تناسلی شده و  با لمس خون یا زخم‌های فرد آلوده منتقل می‌شود.

علائم: علامت اولیه، یک زخم قرمز و بدون درد است که «شانکر» (chancre) نامیده می‌شود. زخم می‌تواند روی اندام تناسلی، رکتوم، زبان یا گلو باشد. غدد نزدیک زخم ممکن است متورم شوند. بدون درمان، عفونت می‌تواند به خون سرایت کند. سپس ممکن است تب، گلودرد، سردرد یا درد در مفاصل ایجاد شود. یکی دیگر از علائم، بثورات پوسته‌پوسته در کف دست یا پایین پا است. زخم‌ها و سایر علائم از بین می‌روند، اما این بدان معنا نیست که عفونت از بین رفته است. ممکن است سال‌ها بعد عود کند و باعث ایجاد مشکلاتی در مغز و نخاع، قلب یا سایر اندام‌ها شود.

درمان: اگر سیفلیس به عنوان یکی ازبیماری‌های جنسی شایع درمان نشود می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. آنتی‌بیوتیک‌ها باید در اسرع وقت پس از عفونت مصرف شوند.

سیفلیس

تریکومونیازیس (Trichomoniasis)

معنا: تریکومونیازیس عفونتی است که توسط یک انگل ایجاد می‌شود. انگل از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود.

علائم: زنان ممکن است هنگام ادرار کردن یا در حین رابطه جنسی، ترشحات کف‌آلود و زرد متمایل به سبز داشته باشند. همچنین این عارضه می‌تواند باعث قرمزی، خارش و احساس سوزش در ناحیه تناسلی شود. مردان ممکن است سوزش همراه با ادرار یا انزال، خارش یا سوزش داخل آلت تناسلی یا ترشح از آلت تناسلی داشته باشند. در صورت عدم درمان، عفونت می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها ادامه یابد.

درمان: هم مردان و هم زنان باید با آنتی بیوتیک درمان شوند.

سخن آخر

عفونت‌های مقاربتی(STIs) از جمله شایع ترین بیماری‌های جنسی عفونت‌هایی هستند که از طریق تماس جنسی منتقل می‌شوند. این عفونت‌ها معمولا از طریق مقاربت واژینال از فردی به فرد دیگر انتاقال می‌یابند. با این حال، می‌توانند از طریق رابطه مقعدی، رابطه جنسی دهانی یا تماس پوست به پوست نیز منتقل شوند. بیماری‌های مقاربتی می‌تواند توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها یا انگل ها ایجاد شود.

آخرین مطالب
خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

علائم و راه های درمان گرمازدگی
عمومی

علائم و راه های درمان گرمازدگی

گرمازدگی، یک وضعیت خطرناک است که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای بالا و عدم توانایی بدن در تنظیم دمای خود رخ

اشتراک گذاری

2 پاسخ

  1. بسیار عالی و مفید بود. واقعا خانم ها باید به محض شک کردن به زگیل تناسلی و اچ پی وی برای درمان اقدام کنن با توجه به این همه عواقب خطرناکی که این بیماری داره. ممنونم از شما

    1. درود کاملا درسته در صورت ادامه دار شدن دوران ابتلا به این بیماری عوارض متعدد و جدی برای بانوان و آقایون ایجاد میشه مانند: سرطان مقعد، سرطان رحم در بانوان و سرطان آلت تناسلی در مردان، سرطان دهان و حلق،ترشحات و خونیریزی واژن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.