معرفی جامع انواع واکسن

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

با بررسی انواع واکسن‌ها مشخص خواهد شد که هر واکسن به چه منظور تزریق می‌شود. از سوی دیگر نحوه استفاده واکسن و رده سنی آن نیز اعلام می‌شود. یک سری استاندارد‌های طبیعی نیز در استفاده از انواع واکسن وجود دارد که می‌بایست رعایت شود.

واکسن آنفولانزا نوترکیب

در ساخت انواع واکسن، نوعی دارو با عنوان نوترکیب آنفولانزا وجود دارد. این واکسن برای افراد بالای ۱۸ سال تجویز می‌شود. در این واکسن از آنتی ژن استفاده شده است تا پاسخ ایمنی قوی‌تر در بدن انسان ایجاد کند. واکسن فلوگارد در ایران دقیقاً همین نوع واکسن است. در این واکسن خبری از ویروس رشد یافته در تخم مرغ دیده نخواهد شد.

انواع واکسن کرونا

پس از شیوع و همه گیری ویروس کرونا، نیاز به واکسن کویید 19 برای افراد افزایش یافت. انواع واکسن کرونا به منظور شناسایی، مسدودسازی ورود ویروس به بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن ساخته شدند.

واکسن کوواکسین

واکسن کوواکسین ساخت کشور هندوستان است. این واکسن در دو نوبت تزریق می‌شود و فاصله بین دو نوبت ۲۸ روز است. این واکسن برای افراد بالای ۱۸ سال مناسب است. اثربخشی واکسن ۸۱ درصد بوده و نوع واکسن DNA ویروس غیر فعال است. افرادی که مبتلا به بیماری خونریزی معده هستند می‌بایست با پزشک خود پیش از زدن این واکسن مشورت نمایند.

انواع واکسن کووید 19

واکسن استرازنکا

در بررسی انواع واکسن کرونا، واکسن استرازنکا بسیار مورد تأیید قرار گرفته است. این واکسن ساخت کره جنوبی است. اثر بخشی واکسن ۶۴ درصد اعلام شده است و در دو نوبت با فاصله ۱۲ هفته تزریق می‌شود. افرادی که دچار واکنش‌های حساسیتی هستند نباید این واکسن را بزنند. همینطور این واکسن برای افراد با تب بالای ۳۸ درجه مناسب نیست.

واکسن سینوفارم

واکسن سینو فارم یکی از رایج‌ترین واکسن‌های کرونا محسوب می‌شود. این واکسن ساخت کشور چین است و در دو نوبت با فاصله ۲۸ روز تزریق می‌شود. اثر بخشی واکسن ۷۹ درصد است. کسانی که مبتلا به بیماری کاهش پلاکت خون هستند می‌بایست در زدن این واکسن دقت داشته باشند و با پزشک خود مشورت کنند.

واکسن اسپوتنیک

اسپوتنیک از انواع واکسن کرونا محسوب می‌شود و ساخت کشور روسیه است. این واکسن در دو ویال آبی و قرمز در دو نوبت تزریق می‌شود. اثر بخشی این واکسن بیش از ۹۶ درصد اعلام شده است. کسانی که درگیر بیماری‌های کبدی و کلیوی هستند نمی‌توانند از این واکسن استفاده نمایند. حالت شبه آنفولانزا از عوارض این واکسن محسوب می‌شود.

واکسن کووید 19

واکسن کزاز Dtap

Dtap سه واکسن در یک واکسن است. این واکسن از بدن در برابر دیفتری، کزاز و سیاه سرفه محافظت می‌کند dtap به صورت یک سری ۵ دوز ارائه می‌شود. اولین دوز واکسن برای زمانی است که فرزند ۲ ماهه باشد. این واکسن در لیست انواع واکسن تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن قرار دارد و از کودک شما ۱۰ سال محافظت می‌کند.

واکسن روتاویروس

واکسن روتاویروس از بدن در برابر روتاویروس محافظت می‌کند. کودکان یک دوز از این واکسن را در ۲ و ۴ ماهگی دریافت می‌کنند. این ویروس در کودکان سبب بروز اسهال می‌شود و در نهایت آب بدن را کم می‌کند. گاه نیز از این واکسن به صورت سه دوز در ۲، ۴ و ۶ ماهگی کودک استفاده می‌شود.

از آخرین باری که آزمایش خون دادی چند وقت می‌گذره؟؟

همین حالا برای انجام آزمایش خون اقدام کن!!

واکسن ipv

در بررسی لیست انواع واکسن، واکسن فلج اطفال غیر فعال وجود دارد که چهار بار از سن ۲ ماهگی تا ۶ ماهگی سالگی تزریق می‌شود. فلج اطفال سبب درد عضلانی و فلج شدن یک یا هر دو پا می‌شود. دقت کنید که این واکسن می‌بایست طبق زمان‌بندی دقیق تزریق شود در غیر این صورت سبب بروز مشکلات زیادی در تنفس افراد می‌شود.

واکسن mmr

واکسن mmr از بدن در برابر سرخک، اوریون و سرخجه محافظت می‌کند. دوز اول واکسن در یک سالگی کودک و سپس در ۴ و ۶ سالگی تزریق می‌شود. سرخک سبب تب، سرفه و عفونت گوش می‌شود. سرخک می‌تواند سبب بروز تورم مغز و مرگ نیز شود. اوریون نیز سبب بروز مننژیت خواهد شد.

واکسن hit

شاید در بررسی انواع واکسن، کمتر به واکسن hit پرداخته شده است اما این واکسن برای پیشگیری از بیماری هموفیلوس نوع b است که یکی از علل اصلی بیماری‌های جدی در کودکان خواهد بود. این بیماری سبب مننژیت و ذات‌الریه و همینطور عفونت شدید گلو می‌شود. این واکسن به صورت سری ۳ یا ۴ دوز از ۲ ماهگی تا ۱۵ ماهگی تزریق می‌شود.

واکسن هموفیلوس

واکسن واریسلا

واکسن واریسلا برای پیشگیری از آبله مرغان تجویز می‌شود. این دار. یک بار پس از ۱۲ ماهگی و سپس در ۴ الی ۶ سالگی تجویز می‌شود. برای بالای شش سال در ابتدا بررسی می‌شود که شخص به آبله مرغان دچار شده یا خیر. به این ترتیب به راحتی می‌توان از واکسن واریسلا استفاده کرد.

واکسن hbv

Hbv یکی از واکسن‌های مناسب برای جلوگیری از عفونت ویروس هپاتیت ب است. در واقع به کمک این واکسن عفونت کبد به حداقل می‌رسد و احتمال سرطان کبد و مرگ نیز کاهش می‌یابد. این واکسن به صورت یک سری ۳ واکسن تزریق می‌شود که نوبت اول‌ بلافاصله پس از تولد نوزاد خواهد بود.

اگر به دلیلی شرایط انجام آزمایش در آزمایشگاه را ندارید، آزمایشگاه فرین شرایط انجام آزمایش در منزل را برای شما فراهم کرده است.

واکسن پنوموکوک

انواع واکسن وجود دارد که از نوزاد در برابر باکتری‌های عفونت گوش مراقبت می‌کند. یکی از این واکسن‌ها پنوموکوک خواهد بود. این واکسن می‌تواند جلوی بیماری‌های جدی‌تر مثل مننژیت و عفونت در خون را بگیرد. به طور کلی این واکسن در ۲، ۴، ۶ و ۱۲ ماهگی تجویز می‌شود اما در سنین بالاتر نیز بسته به شرایط عفونت تجویز می‌شود.

واکسن hpv

واکسن اچ پی وی در لیست انواع واکسن برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم و زگیل‌های تناسلی تجویز می‌شود. این واکسن در سن ۱۱ و ۱۲ سالگی تزریق می‌شود. دوز دوم واکسن می‌بایست شش ماه بعد باشد. این واکسن از تجمع ویروس‌های مربوط به سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند. اچ پی وی محلولی از ذرات شبیه به ویروس‌های مرده است و این موضوع سبب می‌شود تا بیماری در بدن شخص باقی نماند.

واکسن ایدز

واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل یک انتخاب عالی برای جلوگیری از بیماری‌های خطرناک مانند زگیل تناسلی و انواع سرطان‌های مربوط به دهانه رحم است. گارداسیل شامل ۴ نوع ویروس ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ است. این ویروس‌ها از موارد شایع در بروز زگیل‌های تناسلی محسوب می‌شوند. نوع ۱۶ و ۱۸ از این ویروس سبب بروز سرطان‌های دهانه رحم می‌شود.

انواع واکسن آلرژی

انواع واکسن آلرژی با کاهش علائم آلرژی عملکرد خود را آغاز می‌کند. در هر تزریق مقدار کمی آلرژی وجود دارد به طوری که بدن به مرور نان نسبت به آن ایمنی ایجاد می‌کند. این فرایند سبب می‌شود تا بدن انتی بادی‌های جدیدی برای مبارزه با مواد مهاجم را فراهم سازد. واکسن‌های آلرژی نحوه عملکرد سلول‌ها و سیستم ایمنی در برابر الرژی‌ها را بهبود می‌بخشند.

انجام انواع آزمایشات نظیر آزمایش خون، آزمایش بارداری و آزمایش در منزل توسط بهترین آزمایشگاه در قیطریه که کادر مجرب و حرفه‌ای دارد و از مدرن‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می‌کند.

جمع بندی

با بررسی هر یک از انواع واکسن‌ها مشخص شد که موارد استفاده هر یک چیست و چه کاربردی دارد. از سوی دیگر دوز‌های مصرفی واکسن‌ها نیز بررسی شد. دقت کنید واکسن‌های کرونا بر اساس شرایط بیماری هر شخص تجویز می‌شد و شرایط سنی این واکسن متفاوت بود. یک نکته مهم در مورد انواع واکسن این است که وضعیت بدنی شخص از نظر بیماری می‌بایست بررسی شود. در صورت وجود بیماری زمینه‌ای می‌بایست تجدید نظر در دوز مصرفی صورت بگیرد. با بررسی دقیق انواع واکسن شناخت دقیقی در مورد بیماری موردنظر انجام شده و دیگر مشکلی از نظر فضای درمان وجود ندارد.

واکسنی که در دوران نوزادی تزریق خواهد شد در سرنوشت سلامت کودک تاثیر زیادی شده و سبب میشود تا جلوی بیماریهای مختلف گرفته شود.

آخرین مطالب
خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

علائم و راه های درمان گرمازدگی
عمومی

علائم و راه های درمان گرمازدگی

گرمازدگی، یک وضعیت خطرناک است که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای بالا و عدم توانایی بدن در تنظیم دمای خود رخ

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.