نحوه خواندن تست بارداری و تفسیر آن

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

به دنیا آمدن کودک موضوعی است که خوشحالی همه اعضای خانواده را در پی دارد. اقدامات مهمی در این دوران باید برای مادر انجام شود تا سلامت جنین تضمین شود. اولین کاری که در این شرایط باید انجام داد؛ اطلاع یافتن از بارداری مادر است. روش‌های مختلفی مبنی بر فهمیدن باردار بودن وجود دارد؛ آزمایش بارداری یکی از این موارد است.

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که خواندن آزمایش بارداری و تفسیر آن به چه صورت است؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

آشنایی با آزمایش حاملگی

برای اینکه بتوانیم پاسخ دقیقی به این سوال که چگونه آزمایش بارداری را بخوانیم، بدهیم؛ باید در ابتدا با ساز و کار آن آشنا شویم. برای تفسیر آزمایش بارداری باید در ابتدا با اجزا مختلف آن آشنایی داشته باشیم.

این آزمایش زمانی که یک خانم مشکوک به بارداری است انجام می‌شود و با توجه به خواست فرد در خانه توسط بی بی چک یا در آزمایشگاه قابل انجام است. در شرایطی که فرد عادت ماهانه منظمی نداشته باشد و علائم بارداری را داشته باشد؛ انجام این تست برای تایید یا رد بارداری توصیه می‌شود.

در واقع می‌توان گفت تفسیر آزمایش بارداری بر اساس هورمون HCG صورت می‌گیرد. این هورمون گنادوتروپین جفتی نام دارد و در حین بارداری تغییراتی در مقدار آن در بدن رخ می‌دهد. بعد از این‌که لقاح در بدن مادر صورت گرفت؛ تخم حاصل، مراحل جایگزینی در دیواره رحم را آغاز می‌کند. 10 الی 14 روز بعد از بارداری، مقدار هورمون HCG به طور محسوسی در بدن افزایش می‌یابد. تغییر مقدار این هورمون در خون و ادرار قابل بررسی است. بررسی تغییرات صورت گرفته در سطح این هورمون در بدن می‎تواند راهکاری برای پاسخ به سوال چگونه آزمایش بارداری را بخوانیم؟ باشد.

هورمون بارداری

هورمون HCG به اسم هورمون بارداری نیز شناخته می‌شود. محل اصلی ترشح این هورمون از سلو‌ل‌هایی است که جفت را در دیواره رحم تشکیل می‌دهند و باعث رشد تخم ایجاد شده، می‌شوند.

برای انجام آزمایش خون به بهترین آزمایشگاه در چیذر که کادر مجرب و حرفه‌ای دارد و از مدرن‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می‌کند مراجعه فرمایید.

مقادیر هورمون HCG از روز 10 تا 14 بارداری به طور مشهودی در بدن تغییر می‌کند. اوج میزان ترشح این هورمون هم در هفته 8 الی 11 ام بارداری دیده می‌شود. مثبت یا منفی بودن آزمایش بارداری با مقدار این هورمون تعیین می‌شود. در صورتی که میزان این هورمون کم‌تر از 5 mIU/ ml باشد؛ آزمایش بارداری منفی است. اگر این مقدار از 25 mIU/ ml بیشتر باشد در این صورت جواب تست مثبت می‌باشد. بر اساس این اعداد می‌توان تفسیر آزمایش بارداری را انجام داد و نتیجه آن تا 99 درصد قابل اطمینان است.

نحوه انجام و تفسیر تست بارداری

در مواقعی که شک به باردار بودن فرد باشد نمی‌توان به نتیجه یک آزمایش اطمینان کرد. در چنین شرایطی باید چند آزمایش را با فاصله انجام داد. در نهایت پزشک از روی نتایج چند آزمایش نتیجه را به درستی تشخیص دهد. در حالت کلی می‌توان محدوده‌بندی زیر را برای هورمون بارداری و نتیجه این آزمایش در نظر گرفت:

 • در صورتی که مقدار هورمون بارداری کم‌تر از 10 باشد: فرد باردار نیست.
 • اگر مقدار این هورمون عددی بین 10 تا 25 باشد: در این صورت احتمال بارداری فرد است. برای مطمئن شدن توصیه می‌شود چند آزمایش دیگر هم در فواصل زمانی دیگر نیز صورت بگیرد.
 • اگر مقدار این هورمون بالاتر از 30 باشد: در این صورت می‌توان گفت که فرد باردار است. در این شرایط باید سایر شرایط عمومی سلامت فرد و نبود افزایش کاذب هورمون در بدن را هم بررسی کرد.

تفسیر جواب آزمایش بارداری

وجود مشکلات احتمالی در نتیجه آزمایش بارداری

آزمایش بارداری با هورمون HCG از بهترین آزمایش‌ها در ابتدای دوران بارداری است. در برخی موارد هم امکان به وجود آمدن خطا در این آزمایش است. از جمله مواردی که بر روی صحت این آزمایش اثر می‌گذارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

داروهایی که بر جواب آزمایش حاملگی اثر گذارند

 • داروهای ضد آلرژی
 • قرص‌های خواب آور
 • داروهای ناباروری
 • داروهای ضد صرع
 • قرص‌های آرام بخش
 • داروهای ترک اعتیاد
 • داروهای موثر بر اختلالات روانی

بیماری‌ هایی که نتیجه جواب تست بارداری را تغییر می دهند

برخی بیماری‌ها با تغییراتی که در بدن فرد ایجاد می‌کنند ممکن است ترشح هورمون HCG را نیز تحت تاثیر قرار دهند. در این شرایط پاسخ سوال چگونه آزمایش بارداری را بخوانیم با مشکل مواجه می‌شود. در برخی موارد ترشح زیاد این هورمون در بدن رخ می‌دهد ولی شخص باردار نیست. از مهم‌ترین این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترفوبلاستیک بارداری که یک تومور نادر بارداری است.
 • نقص در ایمونوگلوبولین A که برای عملکرد طبیعی سیستم ایمنی مورد نیاز است.
 • وجود هرگونه تومور و سلول سرطانی در ناحیه رحم و دستگاه تناسلی زنانه؛ باعث افزایش ترشحات این ناحیه و هورمون بارداری می‌شود. در این شرایط یک افزایش کاذب در مقدار هورمون HCG دیده می‌شود.

الکل به طور مستقیم بر روی مقدار هورمون بارداری در بدن تاثیری ندارد و مصرف آن نتیجه آزمایش را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. مصرف الکل به طور غیر مستقیم می‌تواند بر روی بارداری فرد تاثیر بگذارد. در صورتی که فرد قصد بارداری داشته باشد؛ او را از خوردن الکل منع می‌کنند. با توجه به ساختاری که الکل دارد و جذب آن به سرعت حتی از دهان آغاز می‌شود و از جفت نیز به راحتی عبور می‌کند. الکل تاثیر سو بر روی بارداری فرد و جنین دارد و می‌تواند سلامت جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

آزمایشگاه فرین امکان آزمایش در منزل را برای شما عزیزان فراهم کرده است.

هزینه انجام تست بارداری

این آزمایش با هزینه تقریبی سی الی پنجاه هزار تومان انجام می‌شود. این مقدار هزینه، با توجه به نوع بیمه فرد می‌تواند کم‌تر شود. برای انجام آزمایش بارداری نیاز به ناشتا بودن و یا قطع کردن داروهای مصرفی فرد نمی‌باشد؛ البته توصیه به قطع برخی داروهای هورمونی می‌شود. در هر زمانی از روز می‌توان این تست را انجام داد؛ ولی اغلب توصیه می‌شود صبح انجام شود. هنگام صبح میزان غلظت هورمون HCG در ادرار زیاد است.

قیمت آزمایش بارداری

سخن پایانی

یکی از راهکارهای کاربردی برای تشخیص بارداری، انجام آزمایش بارداری است. تغییر در مقدار هورمون HCG به عنوان اصلی‌ترین نکته بررسی این آزمایش‌ها است. چگونگی تفسیر آزمایش بارداری، موضوع مهمی است که می‌توان آن را با دانستن نکات مهم و محدوده‌بندی‌های این هورمون، انجام داد.

آخرین مطالب
علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی
عمومی

علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی

لرزش دست یا ترمور، به حرکات غیرارادی و ریتمیک دست‌ها اطلاق می‌شود که می‌تواند نشانگر یک بیماری زمینه‌ای یا یک اختلال گذرا باشد. این پدیده

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده
انواع بیماری

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده

عفونت معده یا گاستریت، به التهاب یا تحریک پوشش داخلی معده اشاره دارد. این عارضه می‌تواند به دو شکل حاد و مزمن بروز یابد. در

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

اشتراک گذاری

2 پاسخ

  1. درود. در صورت باردار بودن در نتیجه آزمایش جواب pregnant و در صورت باردارنبودن Non pregnant نوشته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.