واکسن گارداسیل HPV یا زگیل تناسلی، قیمت، مزایا، عوارض

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

ویروس HPV عامل بیماری زگیل تناسلی است که از طریق رابطه جنسی یا تماس با پوست فرد مبتلا، منتقل می‌شود. شیوع گسترده زگیل تناسلی در تمام کشورهای جهان و سرعت انتقال بالای آن باعث شده پزشکان از واکسن گارداسیل برای کنترل آن استفاده کنند. با خواندن ادامه این مطلب می‌توانید متوجه شوید مزایای این واکسن چیست و تزریق آن با چه عوارضی همراه است و برای خرید آن چه میزان باید هزینه کنید. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

زگیل تناسلی چیست و چه خطری دارد؟

ویروس پاپیلومای انسانی عامل زگیل تناسلی است که اصلی‌ترین علامت ابتلای آن ایجاد زائده‌های همرنگ پوست روی آلت تناسلی خانم‌ها و آقایان است. زگیل تناسلی در اطراف دهان، روی لب‌ها و روی زبان هم ظاهر می‌شود. زائده‌های زگیل به‌شکل گل‌کلم هستند و اندازه‌های ریز و درشتی دارند.

برخی از زگیل‌های تناسلی ریز و مسطح هستند و ممکن است با چشم دیده نشوند؛ همین امر موجب تشخیص دیرهنگام آن‌ها می‌شود. حتی در مواردی که زگیل تناسلی هیچ علامتی ندارد، احتمال انتقال آن به شریک جنسی وجود دارد. برای انتقال زگیل تناسلی به شریک جنسی، لازم نیست حتما رابطه جنسی برقرار شود، بلکه تماس با پوست آلوده هم می‌تواند موجب انتقال ویروس HPV شود که تزریق واکسن گارداسیل از انتقال ویروس جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: شایع ترین بیماری های جنسی چیست؟ انواع بیماری مقاربتی در زنان و مردان

عواملی که احتمال آلوده شدن به ویروس HPV را افزایش می‌دهد شامل موارد زیر است:

 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • رابطه جنسی محافظت‌نشده
 • ایجاد زخم یا بریدگی روی پوست نواحی تناسلی
 • تماس مستقیم با زگیل‌های تناسلی
 • مصرف سیگار و تنباکو و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن
 • آلوده شدن به ویروس HIV یا ابتلا به ایدز

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل چیست

زگیل تناسلی یکی از بیماری‌های آمیزشی شایع در دنیا است که سالانه افراد زیادی را مبتلا می‌کند. متخصصان ایمونولوژی سعی کردند با استفاده از واکسن گارداسیل در برابر سویه‌های این ویروس محافظت ایجاد کنند و احتمال ابتلا به ویروس HPV را کاهش دهند.

سویه شماره 16 و 18 ویروس HPV عامل سرطان دهانه رحم است و تیپ 6 و 11 این ویروس موجب ایجاد زائده‌های زگیل تناسلی می‌شود که از طریق آزمایش خون می‌توانید از صحبت ابتلا به این بیماری مطلع شوید. واکسن گارداسیل شامل چهار نوع ویروس سویه 6،11، 18، و 16 است و موجب ایجاد مصونیت می‌شود.

نکته با اهمیت درباره این ویروس این است که ویروس کشته شده یا ضعیف شده نیست، بلکه از پروتئین دیواره خارجی ویروس پاپیلومای انسانی مشتق می‌شود.

تزریق واکسن گارداسیل مناسب چه ‌کسانی است؟

تمام افراد 9 تا ۴۵ساله که از لحاظ جنسی فعال هستند می‌توانند واکسن زگیل تناسلی را دریافت کنند. به‌این ترتیب افراد در برابر انواع سویه‌هایی از ویروس HPV که موجب ایجاد سرطان می‌شوند، مصونیت پیدا می‌کنند. البته برخی از پزشکان و متخصصان ایمونولوژی توصیه می‌کنند، افراد قبل از 9سالگی و شروع فعالیت‌ جنسی این واکسن را تزریق کنند تا از اثرات منفی ویروس HPV در امان باشند.

برخی از افراد تصور می‌کنند تزریق واکسن در سنین پایین به‌معنای تشویق نوجوانان به فعالیت جنسی است. اما این تصور نادرست است؛ زیرا تزریق واکسن در سنین پایین و قبل از شروع فعالیت جنسی موجب ایجاد مصونیت بیشتر می‌شود. نکته با اهمیت این است که تزریق واکسن باید با تایید و نظر پزشک باشد. متقاضیان نباید خودسرانه واکسن را تزریق کنند. 

ممنوعیت تزریق واکسن گارداسیل

تزریق واکسن زگیل مقاربتی برای همه افراد مجاز نیست؛ لازم است قبل از تزریق با موارد ممنوعیت دریافت واکسن آشنا شوید.

تزریق واکسن زگیل تناسلی برای خانم‌های باردار ممنوع است و مشکلاتی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. اما تزریق واکسن زگیل مقاربتی در خانم‌های باردار دلیلی برای خاتمه بارداری نیست.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که خانم‌های شیرده می‌توانند واکسن را دریافت کنند یا خیر. بهتر است بدانید برخلاف زنان باردار که نمی‌توانند واکسن گارداسیل دریافت کنند، خانم‌های شیرده ممنوعیتی برای دریافت واکسن ندارند.

سیستم ایمنی کودکان قبل از 9 سالگی آمادگی دریافت واکسن زگیل تناسلی را ندارد. همچنین کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند یا به مخمر آلرژی دارند هم جزو گروه‌هایی هستند که نباید این واکسن را دریافت کنند.

نحوه تزریق واکسن زگیل تناسلی چگونه است؟

نحوه تزریق واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی به‌صورت عضلانی در بازو تزریق می‌شود. تعداد دفعات تزریق سه نوبت و میزان آن 5/0 میلی‌لیتر است. دفعات تزریق واکسن هم به‌صورت زیر است.

 • نوبت اول تزریق واکسن در ماه صفر
 • نوبت دوم تزریق واکسن با فاصله زمانی دوماهه
 • نوبت سوم تزریق با فاصله زمانی شش ماه بعد از تزریق اول

اثربخشی واکسن زگیل تناسلی چقدر است؟

تزریق واکسن در پیشگیری از آلوده‌شدن به ویروس HPV و ابتلا به سرطان تاثیر‌گذار است. به‌طوری‌که مطابق گزارشات، تزریق انواع واکسن می‌تواند تا 90درصد ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش دهد. تزریق واکسن گارداسیل جایگزین تست پاپ‌اسمیر نیست و هیچ اثر درمانی هم برای سرطان دهانه رحم ندارد.

آزمایشگاه فرین به عنوان بهترین آزمایشگاه شمال تهران آماده‌ی انجام تمامی آزمایش‌های مد نظر شما با جدیدترین امکانات می‌باشد.

عوارض واکسن گارداسیل شامل چه مواردی است؟

تزریق واکسن زگیل تناسلی در بیشتر افراد با عوارض جدی و خطرناکی همراه نیست. با این‌حال توصیه می‌شود افرادی که واکسن را تزریق‌ کرده‌اند به مدت 15 تا 30 دقیقه محل را ترک نکنند تا درصورت بروز عارضه جدی و خطرناک مانند سرگیجه و سردرد شدید یا غش بتوانند از خدمات درمانی مناسب استفاده کنند.

عوارض طبیعی تزریق واکسن که معمولا نگران کننده نیستند شامل موارد زیر است:

 • درد و تورم در محل تزریق واکسن
 • خارش محل تزریق
 • تهوع
 • تب

البته این نکته را در نظر داشته باشید، بروز واکنش‌های حساسیتی شدید به واکسن نیاز به توجه فوری و مراجعه به پزشک دارد. 

قیمت واکسن گارداسیل چقدر است؟

قیمت واکسن گارداسیل چقدر است

اعلام قیمت دقیق برای واکسن خارجی زگیل مقاربتی امکان‌پذیر نیست؛ زیرا قیمت آن تحت ‌تاثیر نوسات ارز است. درصورتی که تمایل دارید واکسن خارجی را با قیمت مقرون به صرفه‌ای خریداری کنید، بهتر است به مراکز هلال احمر مراجعه کنید.

البته این واکسن تولید داخلی هم دارد؛ انتظار می‌رود با توجه به محدودیت‌های واردات دارو و واکسن، نمونه‌های خارجی قیمت بالاتری داشته باشند.

انجام آزمایش بارداری درب منزل در آزمایشگاه فرین

پیشنهاد آزمایشگاه فرین:

تزریق واکسن گارداسیل از ابتلا به سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی پیشگیری می‌کند. این واکسن می‌تواند ایمنی و اثربخشی مطلوبی در افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند ایجاد کند. اما تزریق واکسن در تمام گروه‌های سنی و خانم‌های باردار مجاز نیست. این مطلب راهنمای کاملی است که به شما کمک می‌کند اطلاعات دقیقی درباره مزایا و عوارض واکسن به‌دست بیاورید. امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

آخرین مطالب
خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

علائم و راه های درمان گرمازدگی
عمومی

علائم و راه های درمان گرمازدگی

گرمازدگی، یک وضعیت خطرناک است که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای بالا و عدم توانایی بدن در تنظیم دمای خود رخ

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.