ویتامین های موثر برای افزایش قد کودکان و نوجوانان

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

ژن‌ ها مهمترین فاکتوری هستند که میزان افزایش قد کودکان و نوجوانان را در سنین رشد مشخص می‌کنند. به‌همین دلیل معمولا برخی از نژاد‌ها یا برخی از خانواده‌ها از دیگر نژادها یا خانواده‌ها بلند‌‌تر یا کوتاه‌‌تر هستند. اما آیا تا به‌حال به‌این فکر کرده‌اید که چرا برخی از افراد یک خانواده، کوتاه‌تر از افراد دیگر هستند؟

اگرچه دلایل مختلفی وجود دارد، اما در برخی از موارد، دلیل آن می‌تواند کمبود انواع ویتامین باشد. برخی ویتامین‌ها نقش مهمی در رشد و نمو دارند. آنها به‌قوی‌تر و سالم‌تر شدن استخوان‌های شما کمک می‌کنند. با‌این‌حال، ویتامین‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند سبب افزایش قد کودکان و نوجوانان شوند. تنها یک رژیم غذایی متعادل و کافی که همراه با فعالیت بدنی باشد، می‌تواند به‌افراد کمک کند تا به‌حداکثر قدی که در نقشه ژن‌های آنها آمده است برسند.

ما در این مقاله، ویتامین‌هایی را که در افزایش قد کودکان و نوجوانان نقش دارند، معرفی می‌کنیم.

درباره ویتامین برای رشد مو بیشتر بخوانید

 

ویتامین D

ویتامین D مهم‌ترین ویتامینی است که به‌‌قوی و بلند‌شدن استخوان‌ها و افزایش قد کودکان و نوجوانان کمک می‌کند. وقتی فردی ویتامین D را به‌میزان لازم دریافت نکند، استخوان‌ها و دندان‌هایش ضعیف می‌شوند.

به‌غیر از نور خورشید، که منبع اصلی ویتامین D است، می‌توانید با گنجاندن غذاهای غنی از ویتامین D در رژیم غذایی، مصرف این ویتامین را افزایش دهید. غذاهایی که منبع ویتامین D هستند شامل شیر غنی‌شده و قارچ خشک‌شده در آفتاب هستند.

ویتامین D با کمک به‌بدن برای جذب موثر فسفر و کلسیم، که هر دو برای رشد استخوان‌ها مهم هستند، به‌دستیابی برای قد مطلوب کمک می‌کند. این ویتامین ارتباط نزدیکی با استخوان‌سازی و مصرف صحیح کلسیم دارد. به‌همین دلیل هم از سایر ویتامین‌ها در افزایش قد کودکان و نوجوانان موثرتر است.

مقدار توصیه شده روزانه (RDA) ویتامین D، برای سنین بین 0 تا 12 ماه 10 میکروگرم (400 IU) است، در‌حالی‌که این مقدار برای سنین بین 1 سال تا 70 سال 15 میکروگرم (600 IU) است.

ویتامین d و تاثیر آن بر افزایش قد

ویتامین B1

ویتامین بی می‌تواند به‌طور غیرمستقیم به‌‌دستیابی قد مطلوب کمک کند، زیرا نقشی حیاتی در حمایت از رشد و تکامل دارد. همچنین، به‌منظم‌کردن روند هضم کمک می‌کند. ویتامین B1 به‌حفظ سلامت قلب و سیستم عصبی کمک می‌کند. اگرچه این‌ها ممکن است مستقیماً به‌افزایش قد کودکان و نوجوانان کمک نکنند، اما با بهبود سلامت جسمی، سبب رشد مناسب استخوان‌ها می‌شوند. برخی از منابع رایج ویتامین B1 برنج، بادام زمینی، گوشت و سویا است.

مقدار توصیه‌شده ویتامین B1 برای مردان 19 ساله و بالاتر 1.2 میلی‌گرم در روز و برای زنان در محدوده سنی مشابه 1.1 میلی‌گرم در روز است. برای بارداری و شیردهی مقدار آن به ‌1.4 میلی‌گرم در روز افزایش می‌یابد. نوزادان زیر 6 ماه 200 میکروگرم در روز نیاز دارند. کودکان از 1 تا 12 سالگی 0.7 – 1.2 میلی‌گرم در روز و کودکان 12 سال و بزرگ‌تر 1.3 – 1.5 میلی‌گرم در روز از این ویتامین نیاز دارند.

ویتامین سی (C)

ویتامین C که «اسید اسکوربیک» نیز نامیده می‌شود، در بسیاری از مرکبات و سبزیجات تازه به‌وفور یافت می‌شود. این ریزمغذی به‌دفع سموم کمک‌کرده و بدن را ایمن نگه می‌دارند. همچنین، یک آنتی‌اکسیدان قوی محسوب می‌شود که بدن را در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کند.

ویتامین C سنتز کلاژن را افزایش می‌دهد که فراوان‌ترین پروتئین در بدن شما است. مطالعات نشان می‌دهد که کلاژن می‌تواند تراکم استخوان را زیاد کرده و سلامت این بافت را بهبود بخشد. این موضوع به‌افزایش قد کودکان و نوجوانان کمک زیادی می‌کند.

منابع ویتامین سی ب‍ه‌شرح زیر است:

مرکبات، گوجه‌فرنگی، آب‌گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی سهم عمده‌ای از ویتامین C را تامین می‌کنند. سایر منابع غذایی خوب عبارتند از فلفل قرمز و سبز، کیوی، کلم بروکلی، توت فرنگی، کلم بروکسل و طالبی.

لازم به‌ذکر است که ویتامین C در برابر حرارت بسیار آسیب‌پذیر است. به‌همین‌ دلیل، برای دریافت مقادیر کافی از این ویتامین، لازم است از مواد غذایی خام مانند مرکبات بیشتر استفاده شود. همچنین، ویتامین C در مواد غذایی تازه خیلی بیشتر از مواد غذایی کهنه و یا کنسرو شده موجود است.

مقدار توصیه شده ویتامین C برای بزرگسالان 19 سال و بالاتر 90 میلی‌گرم در روز برای مردان و 75 میلی‌گرم برای زنان است. برای بارداری و شیردهی مقدار آن به‌ترتیب به‌85 میلی‌گرم و 120 میلی‌گرم در روز افزایش می‌یابد. سیگار می‌تواند سطح ویتامین C را در بدن کاهش دهد، بنابراین، 35 میلی‌گرم فراتر از مقدار توصیه شده برای افراد سیگاری پیشنهاد می‌شود.

ویتامین c و افزایش قد

کلسیم

اگرچه کلسیم یک ویتامین نیست و یک ماده معدنی محسوب می‌شود، اما از آنجا که این عنصر نقش بسیار حیاتی در افزایش قد کودکان و نوجوانان داشته و یک ریزمغذی محسوب می‌شود؛ آن را در این مقاله گنجاندیم.

یک فرد بالغ حدود 1200 تا 1400 گرم کلسیم در استخوان‌های خود دارد. این مقدار فراوان از این ماده معدنی باید از طریق غذا در دوران کودکی و نوجوانی دریافت شود. اگر میزان دریافت غذایی کلسیم کم باشد، بدن مقدار کافی ماده اولیه برای بلند‌کردن استخوان‌ها ندارد و به‌همین دلیل قد کوتاه باقی می‌ماند.

شیر و تمام لبنیات مانند پنیر، کشک، کره و غیره سرشار از کلسیم هستند. منابع غذایی گیاهی مانند اسفناج، آب‌پرتقال غنی شده با کلسیم، بادام، انجیر و کدوی زمستانی نیز حاوی مقادیر زیادی کلسیم هستند.

برای افزایش استحکام و طول استخوان‌ها و در نتیجه افزایش قد کودکان و نوجوانان، کلسیم باید به‌طور منظم مصرف شود.

نیاز بدن به‌ کلسیم بر اساس سن، به‌شرح زیر است:

  • از 1 تا 5 سال: 500 میلی‌گرم
  • از 5 تا 10 سال: 800 میلی‌گرم
  • از 10 تا 20 سال: 1300 میلی‌گرم
  • از 20 تا 50 سال و بالاتر: 1000 تا 1200 میلی‌گرم کلسیم

انواع آزمایش خون برای تشخیص بیماری ها و کمبود ویتامین در بدن و آزمایش بارداری(قبل و حین بارداری) با پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات در بهترین آزمایشگاه تهران فرین

روش دریافت ویتامین‌های فوق، برای افزایش قد کودکان و نوجوانان

لازم است ویتامین‌هایی که در این مقاله ذکر شدند، در یک رژیم غذایی سالم گنجانده شوند. مصرف روزانه سه لیوان لبنیات، دو تا سه عدد میوه و مقادیر کافی از سبزیجات می‌تواند به‌تامین این ویتامین‌ها و افزایش قد کودکان و نوجوانان کمک زیادی کند. تا زمانی که رژیم غذایی متنوع و کافی مصرف می‌شود، نیازی به‌دریافت این ویتامین‌ها از طریق مکمل‌ نیست.

 

سخن آخر

برخی از ویتامین‌ها نقش قابل توجهی در افزایش قد کودکان و نوجوانان دارند. این ویتامین‌ها شامل ویتامین D، کلسیم، ویتامین C و ویتامین B1 هستند. دریافت کافی این مواد غذایی از طریق یک رژیم غذایی کافی و متنوع امکان‌پذیر بوده و معمولا نیازی به‌دریافت مکمل نیست.

آخرین مطالب
علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی
عمومی

علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی

لرزش دست یا ترمور، به حرکات غیرارادی و ریتمیک دست‌ها اطلاق می‌شود که می‌تواند نشانگر یک بیماری زمینه‌ای یا یک اختلال گذرا باشد. این پدیده

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده
انواع بیماری

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده

عفونت معده یا گاستریت، به التهاب یا تحریک پوشش داخلی معده اشاره دارد. این عارضه می‌تواند به دو شکل حاد و مزمن بروز یابد. در

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.