بی بی چک و نحوه استفاده از آن

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

همه افراد یک جامعه پس از یک سن مشخصی درگیر موضوع حاملگی یا بارداری می‌شوند. در گذشته برای اینکه بفهمیم باردار هستیم یا خیر باید چند روز صبر می‌کردیم تا جواب آزمایشمان را دریافت کنیم. اما اکنون ابزارهای مثل بیبی چک به وجود آمدند تا سرعت روند تشخیص بارداری را افزایش دهند زیرا این موضوع چه برای کسانی که می‌خواهند باردار شوند و چه نمی‌خواهند، دلهره آور است.

آشنایی کامل با علائم بارداری و زمانی که باید به انجام آزمایش بارداری اقدام کنیم.

در ادامه با انواع بی بی چک‌های موجود در داروخانه‌ها و طرز کار هر یک آنها بیشتر آشنا می‌شویم. همچنین، به موضوعاتی نظیر زمان مناسب استفاده از بی بی چک، نتایج تست بی بی چک و کارهایی که باید با توجه به نتیجه انجام دهیم نیز می‌پردازیم. پس تا پایان، با ما همراه باشید.

بی بی چک

بی بی چک نوعی کیت تشخیص بارداری است که وضعیت بارداری یک فرد را در سریع‌ترین و آسان‌ترین روش ممکن مشخص می‌کند. کیت بی بی چک معمولاً در همه داروخانه‌ها با قیمت مقرون به صرفه‌ای یافت می‌شود و برای خرید آن نیازی به نسخه پزشک نیست.

بیبی چک

نحوه کار بی بی چک

بیبی چک با نمونه کوچکی از ادرار به شما می‌گوید که آیا باردار هستید یا خیر؟ در واقع، این ابزار هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را در نمونه ادرار شما تشخیص می‌دهد. هورمون hCG پس از لانه گزینی جنین در رحم ترشح می‌شود و افزایش سطح سرمی این هورمون پس از لقاح می‌تواند فاکتور مهم تأیید بارداری باشد. نوار خاص موجود در انواع بی بی چک، هورمون hCG را تشخیص می‌دهند و طبق آن، نتیجه را اعلام می‌کنند.

بی بی چک‌ها معمولاً می‌توانند هورمون hCG را حدود 10 روز پس از لقاح تشخیص دهند. با این وجود، اگر بعد از به تأخیر افتادن قاعدگی استفاده شوند، نتایج دقیق‌تری ارائه می‌دهند. پریود یا قاعدگی از دست رفته معمولاً حدود 14 روز پس از لقاح اتفاق می‌افتد.

برای اطلاع از وضعیت سلامت خود، به انجام آزمایش خون در آزمایشگاه فرین با بروزترین تکنولوژی‌ها اقدام کنید.

انواع بی بی چک

انواع مختلفی از بی بی چک در بازار موجود است که عملکرد همه آنها مشابه یکدیگر است اما طرز استفاده از آنها متفاوت می‌باشد.

بی بی چک قطره چکانی

برای استفاده از بی بی چک قطره چکانی، شما باید در یک فنجان تمیز ادرار کنید. سپس، چند قطره از ادرار خود را با استفاده از قطره چکان موجود در بسته‌بندی از درون فنجان بردارید و روی نوار شیمیایی بی بی چک خود قرار دهید. در این روش باید قطره چکان را صورت عمودی نگه دارید و سه قطره ادرار را روی بخش مربوطه بچکانید. حدود 10 دقیقه صبر کنید تا نتیجه نمایان شود.

بی بی چک مستقیم

برای استفاده از بی بی چک مستقیم، شما نیازی به گرفتن نمونه ادرار ندارید. کافی است بی بی چک را به مدت 10 ثانیه حین ادرار کردن در جریان ادرار قرار دهید. سپس، بی بی چک را در مکان صافی قرار دهید و منتظر بمانید تا نتیجه مشخص شود. اگر به بی بی چک نگاه کنید می‌بینید که مایع کم کم به سمت بالا حرکت می‌کند و صفحه نمایش نتیجه به رنگ بنفش در می‌آید. به تدریج رنگ بنفش محو و نتیجه نمایان می‌شود.

بی بی چک نواری

بی بی چک نواری، رایج‌ترین نوع بی بی چک در بازار است. برای استفاده از این بیبی چک، شما باید ادرار خود را در یک ظرف کوچک مثل لیوان یک بار مصرف بریزید (یک سانتی‌متر ارتفاع کفایت می‌کند). سپس باید، بی بی چک را از قسمت انتهایی آن که با فلش مشخص شده است وارد ظرفتان کنید. حداکثر تا 10 دقیقه بعد نتیجه بی بی چک خود را دریافت خواهید کرد.

شما عزیزانی که به هر دلیلی نمی توانید حضوری برای انجام آزمایش مراجعه کنید، آزمایشگاه فرین برای راحتی شما عزیزان امکان آزمایش در منزل را فراهم کرده است.

نتیجه تست بی بی چک

اگر نتیجه تست بی بی چک مثبت باشد، دو خط روی بیبی چک ایجاد می‌شود که یعنی شما باردار هستید. یکی از این خطوط مربوط به خط کنترل (C) و خط دیگر مربوط به خط آزمایش (T) است. اگر بی بی چک منفی باشد، فقط یک خط یعنی خط کنترل (C) ایجاد می‌شود که یعنی شما باردار نیستید.

چند نکته را همیشه در زمان استفاده از تست خانگی بی بی چک به یاد داشته باشید:

  • در صورت امکان از اولین ادرار صبحگاهی خود استفاده کنید. بیشترین میزان هورمون hCG در ادرار صبحگاهی وجود دارد و به راحتی قابل تشخیص خواهد بود. اگر این کار را در زمان دیگری از روز انجام می‌دهید، سعی کنید از نمونه ادراری استفاده کنید که حداقل به مدت سه ساعت در مثانه شما مانده باشد.
  • قبل از انجام تست بارداری، از نوشیدن مایعات به مقدار زیاد خودداری کنید. این کار می‌تواند سطح hCG شما را رقیق کند.
  • حتماً به تاریخ انقضای بی بی چک توجه کنید و مطمئن شوید که از تاریخ انقضای آن نگذشته باشد.
  • قبل از شروع تست، دستورالعمل‌های ارائه شده مربوط به تست را به طور کامل بخوانید و هر مرحله را به دقت دنبال کنید.

نتیجه بی بی چک

بهترین زمان استفاده از بی بی چک

اگر گمان می‌کنید که باردار هستید، بهترین کار این است که از روش‌های تشخیص بارداری مثل بیبی چک استفاده کنید و گمان خود را به یقین تبدیل کنید. استفاده از بیبی چک در زمان مناسب بسیار اهمیت دارد زیرا هرچه زمان دقیق‌تر باشد، دقت بیبی چک نیز بالاتر می‌رود. بهترین زمان برای استفاده از بیبی چک، حدود یک هفته بعد از به تأخیر افتادن قاعدگی می‌باشد.

به طور کلی، تخمک گذاری در روز پانزدهم یک سیکل 28 روزه اتفاق می‌افتد. در یک بارداری طبیعی، تخمک در لوله فالوپ بارور می‌شود و سپس به داخل رحم می‌رود و در آنجا در دیواره رحم لانه گزینی می‌کند. پس از لانه گزینی، hCG از سلول‌های جفت در حال رشد (بافتی که جنین را تغذیه می‌کند) ترشح می‌شود که حدود هشت روز پس از تخمک گذاری قابل تشخیص هستند.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که باردار هستید یا نه، می توانید آزمایش بارداری را در بهترین آزمایشگاه قیطریه انجام دهید.

درصد خطای بیبی چک منفی

طبق ادعای تولیدکنندگان کیت بیبی چک، بیشتر بیبی چک‌ها حدود 98 تا 99 درصد دقیق هستند. این دقت در نتیجه منوط به این است که شما دستورالعمل هر نوع از بیبی چک را به درستی رعایت کرده باشید. نتایج مثبت معمولاً قابل اعتماد هستند، اما نتایج منفی ممکن است به دلیل استفاده زود هنگام از تست، کاذب باشد. عواملی مثل کیفیت بیبی چک، زمان تخمک گذاری و میزان دقت شما در انجام دستورالعمل بی بی چک بر دقت نتیجه تست شما اثر می‌گذارد.

آیا نتیجه تست مثبت می تواند اشتباه باشد؟

معمولاً تست مثبت کاذب به ندرت اتفاق می‌افتد اما ناممکن نیست. این امر ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که شما سقط جنین زودهنگام داشته باشید و مدت کوتاهی پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم، بارداری را از دست بدهید.

تغییر نتیجه تست بارداری با دارو

در اکثر موارد، نتایج تست بارداری شما تحت تأثیر داروها تغییر نمی‌کنند. برای مثال، آنتی بیوتیک‌ها، مسکن‌ها و الکل بر نتایج آزمایش شما تأثیری ندارند. با این وجود، یکی از داروهایی که ممکن است بر نتیجه بیبی چک اثر بگذارد، داروهای باروری هستند. این داروها گاهی اوقات می‌توانند باعث مثبت شدن کاذب تست بیبی چک شما شوند.

برای انجام آزمایش بارداری به بهترین آزمایشگاه در تهران مراجعه کنید.

بعد از مثبت شدن نتیجه تست بی بی چک چه کار باید کرد؟

اگر نتیجه تست بی بی چک شما مثبت شد، باید چند کار انجام دهید. اول از همه اینکه وحشت زده نشوید و خونسردی خود را حفظ کنید. ویتامین‌های دوران بارداری خود را مصرف کنید. از اسید فولیک استفاده کنید زیرا می‌تواند به جلوگیری از عوارض در طول رشد جنین کمک کند. با دکتر خود تماس بگیرد و یک قرار ملاقات برای معاینات بیشتر و آزمایش خون تعیین کنید. از مصرف الکل و سیگار کشیدن خودداری کنید و میزان کافئین مصرفی روزانه خود را محدود نمایید.

بعد از مثبت شدن تست بارداری چه کنیم

بهترین زمان استفاده از بی بی چک

بیشتر بی بی چک‌ها قادر به تشخیص هورمون گنادوتروپین (hCG) هستند که پس از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد. این هورمون در صورت بارداری تولید می‌شود و به عنوان یک نشانه مثبت در بی بی چک ظاهر می‌شود.

بی بی چک‌ها معمولاً پس از تأخیر در پریود معتبرتر هستند، اما برخی از بی بی چک‌ها همچنین از امکان تشخیص حمله قبل از تأخیر هم برخوردارند. اگر در دوره‌ی حیاتی خود نظارت بر افتراق تخمک‌گذاری داشته باشید و بخواهید به سرعت بارداری خود را تأیید کنید، ممکن است بتوانید از بی بی چک استفاده کنید حتی قبل از تأخیر در پریود.

مهمترین نکته این است که بی بی چک را صبح زود، با اولین ادرار صبحانه استفاده کنید، چرا که هورمون حمله در این زمان غلظت بالاتری دارد و این می‌تواند دقت تست را افزایش دهد.

به هر حال، برای دقت بیشتر، توصیه می‌شود که همواره دستورالعمل و نکات استفاده توسط سازنده بی بی چک را مطالعه کنید و در صورت نیاز به مشاوره پزشک خود مراجعه کنید.

کلام آخر

در مجموع، بی بی چک یک تست اولیه خانگی محسوب می‌شود که در صورت استفاده صحیح از دقت بالایی برخوردار بوده و بسیار کاربردی و ارزان است. پس از دریافت نتیجه مثبت، می‌توانید مراحل بعدی که هزینه‌برتر هستند را شروع کنید. برای مثال، به پزشک خود مراجعه و از آزمایش خون برای تأیید نهایی استفاده کنید.

هر شخصی بسته به شرایط خود ممکن است از نتیجه مثبت یا منفی بی بی چک خوشحال یا ناراحت شود. بنابراین، برای اینکه بتوانید این شرایط را کنترل کنید، حتماً به چرخه قاعدگی خود توجه کنید. به عبارتی، شما حتماً باید بدانید تاریخ شروع و پایان قاعدگی شما چه زمانی است و قاعدگی بعدی شما از چه زمانی شروع می‌شود. شاید فکر کنید که یادداشت این اطلاعات در هر ماه کاری سختی است، اما نرم‌افزارهایی متعددی در این زمینه تهیه شده است که می توانید با یک سرچ ساده آن ها را دریافت کنید.

آخرین مطالب
علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی
عمومی

علل و درمان قطعی لرزش دست در جوانی

لرزش دست یا ترمور، به حرکات غیرارادی و ریتمیک دست‌ها اطلاق می‌شود که می‌تواند نشانگر یک بیماری زمینه‌ای یا یک اختلال گذرا باشد. این پدیده

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده
انواع بیماری

علل، تشخیص و راه های درمانی عفونت معده

عفونت معده یا گاستریت، به التهاب یا تحریک پوشش داخلی معده اشاره دارد. این عارضه می‌تواند به دو شکل حاد و مزمن بروز یابد. در

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.