هیستوپاتولوژی و سیتولوژی

خانه > بخش های تخصصی > هیستوپاتولوژی و سیتولوژی

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید!

هیستوپاتولوژی و سیتولوژی به مطالعه، شناخت و بررسی سلول ها می پردازند و بیشتر متمرکز بر مشاهدات میکروسکوپی می باشند. ما در این مقاله به هیستوپاتولوژی و نیز سیتولوژی خواهیم پرداخت.

هیستوپاتولوژی و سیتولوژی چیست؟

اگر بخواهیم معادلی فارسی برای هیستوپاتولوژی و سیتولوژی به کار ببریم، می توانیم به آسیب شناسی بافتی و سلول شناسی اشاره کنیم. در دانش هیستوپاتولوژی، بافت ها به صورت میکروسکوپی بررسی خواهند شد. در سیتولوژی نیز سلول ها با تمرکز بر مشاهدات میکروسکوپی بررسی می گردند. از این رو می توان هیستوپاتولوژی و سیتولوژی را دانش ها و روش های علمی نوین و اثرگذاری به شمار آورد که بر مشاهدات و بررسی های میکروسکوپی متمرکز می باشند.

پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر با استفاده از نمونه دهانه رحم

سیتولوژی مایع

مایعات بدن مورد بررسی قرار میگیرد

روش بیوپسی

بخشی از بافت از بدن خارج می‌گردد

هدف روش هیستوپاتولوژی و روش سیتولوژی چیست؟

هیستوپاتولوژی و سیتولوژی با هدف شناخت دقیق نشانه ها، علل و تشخیص بیماری ها از طریق سلول ها و بافت ها انجام می گردد. 

شیوه ی انجام روش هیستوپاتولوژی و روش سیتولوژی

 همان گونه که پیش از این نیز اشاره کردیم، هیستوپاتولوژی و سیتولوژی بر شناخت و بررسی بافت ها و سلول ها متمرکز می باشند. به منظور انجام هیستوپاتولوژی، می بایست بافت به صورت دقیق بررسی شود. این آزمایش ها و بررسی های مربوط به بافت را می توان به وسیله ی نمونه برداری، جراحی یا کالبدشکافی انجام داد. در صورتی که بافت از گیاه یا جسم بی جان گرفته شود، لازم است به منظور جلوگیری از فروپاشی سلول ها، از تثبیت کننده ها استفاده گردد. پس از آنکه نمونه های مورد نظر جهت هیستوپاتولوژی و سیتولوژی دریافت شد، به منظور آماده سازی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شوند. سپس با بهره گیری از شیوه های مناسب، بررسی ها و تحقیقات انجام می گیرد. در ادامه متخصصان به بررسی و تجزیه و تحلیل سلول ها و بافت های مورد نظر می پردازند.در این قسمت به معرفی و شناخت چند روش عمده و کاربردی نمونه برداری جهت انجام هیستوپاتولوژی و سیتولوژی خواهیم پرداخت. این روش ها عبارتند از:

هیستوپاتولوژی و روش نمونه برداری به وسیله ی برداشتن کل بافت

همان طور که از نام این روش مشخص می باشد، در این روشِ هیستوپاتولوژی، نمونه های بزرگی از بدن برداشته خواهند شد. این نمونه ها هم می تواند کل اندام را در بر گیرد و هم می تواند شامل بخش هایی از بدن باشد که در جریان انجام عمل جراحی برداشته می شوند. از جمله مواردی که می توان برای نمونه برداری به وسیله ی برداشتن کل بافت، اشاره کرد برداشتن لوزه ها می باشد. همچنین خارج نمودن رحم پس از عمل جراحی و نیز بیرون آوردن روده ی بزرگ پس از جراحی را نیز می توان از جمله مواردی دانست که در این دسته بندی قرار می گیرند.

هیستوپاتولوژی و روش بیوپسی

در این روش هیستوپاتولوژی به جای آنکه کل بافت مورد هدف قرار گیرد و برداشته شود، تکه ای از بافت بدن خارج می گردد. از این رو به جراحی کوچک تری نیاز می باشد. این روش نمونه برداری که به روش بیوپسی موسوم است، بخشی از بافت به وسیله ی جراحی برداشته می شود. به عنوان مثال، برداشتن قسمتی از پوست از جمله مواردی است که ذیل دسته بندی این روش قرار می گیرد.

سیتولوژی مایع

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، سیتولوژی بر خلاف هیستوپاتولوژی روی سلول ها متمرکز است. سیتولوژی مایع را می توان یکی از مهم ترین روش های سیتولوژی به شمار آورد. در این روش همان طور که از نام آن مشخص می باشد، مایعات بدن مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند. از جمله مواردی که به وسیله ی این روش آزمایش می شوند، می توان به ناحیه ی ریه یا همان منطقه ی فضای پلور اشاره کرد. همچنین از دیگر موارد می توان به ادرار، مایع نخاعی، خلط، مایع پریکارد و مایع صفاقی نیز اشاره کرد.

روش تراشیدن سلول ها

در میان شیوه های کاربردی سیتولوژی را می توان به تراشیدن سلول ها و آزمایش آنها نیز اشاره نمود. از جمله مواردی که از این طریق آزمایش و بررسی می شود، تست پاپ اسمیر است. در این روش نمونه ها از دهانه ی رحم جمع آوری می شوند.

انواع کاربردهای روش هیستوپاتولوژی و روش سیتولوژی

از مهم ترین کاربردهای هیستوپاتولوژی و سیتولوژی می توان به بررسی و شناخت دقیق بیماری ها از جمله شناخت و بررسی سرطان اشاره کرد. علاوه بر این هیستوپاتولوژی و سیتولوژی جهت بررسی عفونت نیز کاربرد دارند.

مزایای هیستوپاتولوژی و سیتولوژی

هیستوپاتولوژی و سیتولوژی مزایای متعددی دارند. ما در اینجا به مزایای هر یک از این روش ها اشاره خواهیم کرد:

گالری پاتوبیولوژی

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.