مراحل افزایش وزن و درمان چاقی

FARIN BLOG
Beyond All
آنچه در این مقاله میخوانید...

چاقی یکی از وضعیت‌های بحرانی رایج در جهان امروز به شمار می‌رود که از چربی اضافی بدن ناشی می‌شود. اگر وزن شما به طور ناگهانی شروع به افزایش غیرطبیعی کرد، حتما باید فوراً معاینه شوید، زیرا در نهایت این امر به اضافه وزن و چاقی شما منجر می‌شود. برای درک چاقی، درک مراحل مختلف افزایش وزن اهمیت زیادی دارد. این آگاهی به شما کمک می‌کند که در یک زمان مناسب دنبال درمان چاقی خود باشید. ما در این مطلب قصد داریم مراحل افزایش وزن و درمان چاقی را برای شما تجزیه و تحلیل کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

خانم‌های باردار!!

برای صحت سلامت جنین خود آزمایش بارداری خود را در بهترین آزمایشگاه در چیذر با بهترین تکنولوژی روز دنیا انجام دهید.

چاقی چیست؟

تعریف ساده‌ای از چاقی این است که یک فرد به بدن خود چربی زیادی اضافه می‌کند که بر وضعیت سلامت او تأثیر منفی می‌گذارد. به طور کلی همیشه خلاصی از چربی بدن برای فردی که از این بیماری رنج می‌برد دشوار است. توجه داشته باشید که زمانی که شاخص توده‌ی بدنی (BMI) یک فرد به 30 یا بیشتر برسد، به عنوان یک فرد چاق در نظر گرفته می‌شود.

اضافه وزن چیست

همیشه به چاقی باید در مراحل اولیه رسیدگی شود، زیرا این وضعیت باعث افزایش فشار خون، دیابت، آپنه خواب و سایر اختلالات می‌شود. همچنین، خطرات وابسته به این وضعیت می‌تواند شامل سکتۀ مغزی، آرتروز، سرطان مخاط رحم و سرطان کیسه صفرا باشد.

روش‌ های رایج سنجش چاقی

دور کمر و شاخص توده‌ی بدنی دو روش رایج برای سنجش مقدار کل چربی بدن هستند. پزشکان از این دو شاخص به عنوان یک ابزار تشخیصی برای اتخاذ یک روش صحیح برای درمان چاقی استفاده می‌کنند.

سلامت پوست و مو با مصرف ویتامین E!!!

 • دور کمر: این روش برای سنجش وضعیت چاقی متداول نیست. با این حال، این نوع از سنجش به چاقی بیمار‌گونه و چاقی در افراد اشاره می‌کند. برای اندازه‌گیری دور کمر، یک متر نواری بردارید و آن را دور  قسمت پایین قفسه سینه و بالای استخوان لگن خاصره بپیچید. اگر دور کمر زنان بیشتر از 89 سانتی‌متر باشد، باید نسبت به درمان چاقی اقدام کنند. برای مردان نیز اگر دور کمر بیش از 101 سانتی متر باشد، باید به فکر درمان چاقی باشند.
 • شاخص توده‌ی بدنی: این شاخص با استفاده از قد یک فرد بر حسب متر مربع و وزن او بر حسب کیلوگرم محاسبه می‌شود. هنگامی که شاخص تودۀ بدنی یک فرد از 30 بیشتر باشد، باید دنبال راهی برای درمان چاقی باشد. توجه داشته باشید که زنان و مردان هردو تحت یک سنجش شاخص تودۀ بدنی طبقه‌بندی می‌شوند.

کدام ویتامین برای لاغری موثر است؟

 • مراحل افزایش وزن و چاقی: توجه داشته باشید که چاقی یک شبه اتفاق نمی‌افتد، بلکه افزایش وزن مراحل مختلفی دارد. این فرایند به تدریج شروع می‌شود و از محدودۀ اضافه وزن پیش می‌گیرد. زمانی که این وضعیت در این مرحله وارونه نشود، به چاقی منجر می‌شود. در حالی که افزایش وزن ممکن است نشان دهنده چاقی باشد، شاخص تودۀ بدنی آخرین راه برای فهمیدن چاق بودن و یا چاق نبودن شما است. همچنین، قد یکی از عوامل مهم در کنار وزن شما محصوب می‌شود و نقش مهمی در تعیین پارامترهای وزن بازی می‌کند.

شاخص BMI

 • کمتر از وزن معمول: BMI کمتر از 18.5
 • وزن طبیعی: BMI  بین 18.5 و 24.9
 • اضافه وزن: BMI بین 25 تا 29.9
 • چاق: BMI بیشتر از 30

سنجش چاقی در کودکان

اگر BMI کودکی بالای صدک 95 باشد، باید درمان چاقی را دنبال کند. با این حال، اگر BMI کودک بین صدک 85 و 95 باشد، کودک فقط اضافه وزن دارد. در ادامه وضعیت وزن کودکان را در صدک‌های مختلف مشاهده خواهید کرد:

 • چاق: صدک 95 یا بیشتر
 • اضافه وزن: بین صدک 85  و صدک 95
 • وزن طبیعی: بین صدک 5 و صدک 85
 • کمتر از وزن معمول: کمتر از صدک 5

از آخرین باری که آزمایش خون دادی چه مدت می‌گذرد؟ آزمایشگاه فرین را به منزل بیاورید!

علائم بارز چاقی در افراد

در افراد مختلف به جز افزایش سریع وزن، علائم دیگری نیز وجود دارد. این علائم عبارتند از:

 • بیماری عروق کرونر قلب
 • بیماری ریفلاکس معده به مری
 • بیماری کیسه صفرا
 • سکته
 • اختلال در تنفس
 • کلسترول بالا
 • بیماری مفصلی

 

روش‌ های تاثیر گذار پیشگیری از چاقی در خانه

شما به منظور پیشگیری از چاقی باید از سبک زندگی مضر و ناسالم دوری کنید. نگاهی به عادات ذکر شده زیر بیندازید و به هر قیمتی از آنها دوری کنید.

موثرترین و مهم‌ترین ویتامین های چاق کننده کدامند؟

 • مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده: این کربوهیدرات‌ها تصفیه شده به هیچ عنوان حاوی فیبر یا مواد مغذی مفید نیستند و مصرف آنها خطر ابتلا به چاقی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. ‌نان سفید، غلات صبحانه، شیرینی، برنج سفید، شیرینی‌ها، پاستا و آرد سفید نمونه‌های متداولی از کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده هستند که هر فردی به صورت روزانه از آن‌ها استفاده می‌کند.

جلوگیری از چاقی

 • تکیه بر کالری‌های مایع: دستورالعمل‌های پیشگیری از چاقی نشان می‌دهد که شما باید مصرف آب میوه‌های فروشی در فروشگاه‌ها و نوشیدنی‌های انرژی زا و حاوی شکر را محدود کنید. از آنجایی که این دسته از نوشیدنی‌‌ها از هر نظر ناسالم هستند، مصرف آن‌ها خطر ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد. به طوری که امروزه 60 درصد از کودکان چاق مقدار زیادی از نوشیدنی‌های حاوی شکر را مصرف می‌کنند.
 • آرام غذا را بجوید: با جویدن سریع غذا در نهایت مقدار زیادی از غذای خود را میل می‌کنید. این عمل به بدن شما سیگنالی نمی‌دهد که سیر شده‌اید. بنابراین، افرادی که غذای خود را سریع می‌خورند با عواقب چاقی رو به رو خواهند شد. با این حال، با جویدن صحیح، غذا شما کالری خالص کمی دریافت می‌کنید. بنابراین، می‌توانید بر تولید هورمون‌های کاهش وزن تأثیر مثبتی بگذارید.

آیا کم کاری تیروئید با چاقی ارتباط مستقیمی دارد؟

روش‌ های درمان چاقی در خانه

افزایش وزن همیشه راحت‌تر از کاهش چربی اضافیش بدن بوده است، اما شما می‌توانید در خانه نیز از شر این چربی‌های اضافی خلاص شوید. در واقع، درمان چاقی را می‌توانید در آشپزخانه خانه‌ی خود پیدا کنید. در ادامه با تعدادی از غذاهای سرشار از مواد مغذی آشنا می‌شوید که می‌توانند به شما در مبارزه با چاقی کمک کنند:

نقش مهم ویتامین سی در لاغری شکم و پهلو

سرکه سیب

یک قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب و عسل را به خوبی با آب گرم مخلوط کنید و دو بار در روز بنوشید. این یک درمان خانگی مؤثر محسوب می‌شود، زیرا سرکه سیب دارای سطح بالایی از اسید استیک است و نه تنها به کاهش وزن شما کمک می‌کند، بلکه برای کاهش التهاب نیز عالی است.

فلفل سیاه

یک قاشق چای خوری پودر فلفل سیاه را به سالاد یا لیوان چای خود اضافه کنید. پودر فلفل سیاه باعث تسریع کاهش وزن می‌شود، اگرچه طعم تندی دارد.

آب زغال اخته

یک لیوان آب زغال اخته تازه درست کنید و آن را دو بار در روز بنوشید. بهتر است این آب میوه را قبل از هر وعده‌ی غذایی مصرف کنید. برای درمان چاقی، آب زغال اخته مقدار زیادی آنتی اکسیدان برای بدن شما تأمین می‌کند. این آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند از شر سموم خلاص شوند و باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن شوند.

یک خبر خوب برای شما عزیزانی که به هر دلیلی نمی‌توانید حضوری تشریف بیاوردید و آزمایشات خود را انجام دهید. آزمایشگاه فرین با بهترین و قوی‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا آزمایش در منزل را برای راحتی و آسایش شما دوستداران فراهم کرده است.

زنجبیل

در یک لیوان آب داغ، یک قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده بریزید. اجازه بدهید 7 دقیقه بماند. سپس، عسل را به آن اضافه و خوب مخلوط کنید. همچنین، می‌توانید زنجبیل را به چای اضافه کنید و روزی سه بار بنوشید. زنجبیل برای درمان چاقی در بزرگسالان مفید است و حس ناگهانی گرسنگی را کاهش می‌دهد. به علاوه، این ماده به دلیل فعالیت گرمازایی می‌تواند باعث چربی سوزی بدن شود.

کاهش وزن با زنجبیل

روغن نارگیل

شما می‌توانید به دو طریق از روغن نارگیل برای درمان چاقی استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را روی سالاد یا غذای خود بپاشید. با دو یا سه بار مصرف آن در روز، نتیجه‌ی مؤثری را در درمان چاقی تجربه خواهید کرد. اسیدهای چرب زنجیره متوسط ​​موجود در روغن نارگیل برای از بین بردن چربی شکم عالی عمل می‌کنند. این روغن با تحت تأثیر قرار دادن سوخت و ساز، یکی از ساده‌ترین راه‌های طبیعی برای کاهش وزن بدن محسوب می‌شود.

آخرین مطالب
خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری
چاقی و لاغری

خواص و راه های مصرف زنجبیل برای لاغری

زنجبیل، ریشه‌ای پرخاصیت و خوش‌عطر، قرن‌هاست که در طب سنتی به عنوان یک داروی شفابخش و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود. اما آیا می‌دانستید

علائم و راه های درمان گرمازدگی
عمومی

علائم و راه های درمان گرمازدگی

گرمازدگی، یک وضعیت خطرناک است که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای بالا و عدم توانایی بدن در تنظیم دمای خود رخ

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.