پاپ اسمیر

farinlab pap smear test

تست پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز گفته می شود، روشی برای آزمایش سرطان دهانه رحم در زنان است.

آزمایش پاپ اسمیر شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم (انتهای باریک و پایینی رحم شما که در بالای واژن قرار دارد) می شود.

تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر به شما شانس بیشتری برای درمان می دهد. آزمایش پاپ اسمیر همچنین می تواند تغییراتی را در سلول های دهانه رحم تشخیص دهد که نشان می دهد ممکن است سرطان در آینده ایجاد شود. تشخیص زودهنگام این سلول‌های غیرطبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین گام شما در جلوگیری از پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم است.

جهت دریافت نوبت برای آزمایش پاپ اسمیر در آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرین اطلاعات زیر را وارد کنید
سوالات متداول

پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. پاپ اسمیر معمولاً همراه با معاینه لگن انجام می شود.

در زنان بالای 30 سال، تست پاپ ممکن است با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که یک عفونت مقاربتی رایج است که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود، ترکیب شود. در برخی موارد، آزمایش HPV ممکن است به جای آزمایش پاپ اسمیر انجام شود.

شما و پزشکتان می توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی باید آزمایش پاپ را شروع کنید و هر چند وقت یکبار باید این آزمایش را انجام دهید.

به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند که آزمایش پاپ اسمیر را از 21 سالگی شروع کنید.

پزشکان معمولاً تکرار تست پاپ اسمیر را هر سه سال یک بار برای زنان 21 تا 65 ساله توصیه می کنند.

اگر این روش با آزمایش HPV همراه باشد، زنان 30 ساله و بالاتر می توانند هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ را در نظر بگیرند. یا ممکن است به جای آزمایش پاپ تست HPV را در نظر بگیرند.

اگر فاکتورهای خطر خاصی دارید، پزشک ممکن است بدون در نظر گرفتن سن شما انجام آزمایشات پاپ اسمیر مکرر را توصیه کند. این عوامل خطر عبارتند از:

   تشخیص سرطان دهانه رحم یا آزمایش پاپ اسمیر که سلول های پیش سرطانی را نشان می دهد

 •  قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) قبل از تولد
 • عفونت HIV
 • تضعیف سیستم ایمنی به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا مصرف مزمن کورتیکواستروئید
 • سابقه سیگار کشیدن

شما و پزشکتان می توانید در مورد مزایا و خطرات تست پاپ اسمیر صحبت کنید و بر اساس عوامل خطرتان تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است.

در شرایط خاصی، یک زن و پزشکش ممکن است تصمیم به پایان دادن به تست پاپ بگیرند، مانند:

 • بعد از هیسترکتومی کامل. پس از هیسترکتومی کامل (برداشتن رحم از جمله دهانه رحم) از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به ادامه دادن آزمایش پاپ اسمیر دارید یا خیر.
 •  اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری غیرسرطانی مانند فیبروم رحم انجام شده باشد، ممکن است بتوانید آزمایش پاپ اسمیر روتین را قطع کنید.
 • اما اگر هیسترکتومی شما برای یک بیماری پیش سرطانی یا سرطانی دهانه رحم باشد، ممکن است پزشک ادامه آزمایش پاپ را توصیه کند.
 • سن بالاتر. پزشکان عموماً موافقند که اگر آزمایش‌های قبلی سرطان دهانه رحم منفی بود، زنان می‌توانند آزمایش پاپ اسمیر را در سن 65 سالگی متوقف کنند.
 • گزینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید و با هم می توانید بر اساس عوامل خطر خود تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است. اگر با چندین شریک جنسی فعال هستید، ممکن است پزشک ادامه آزمایش پاپ را توصیه کند.
Frequently Asked Questions
Risks and complications

خطرات و عوارض

تست پاپ اسمیر روشی مطمئن برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. با این حال، آزمایش پاپ اسمیر بی خطا نیست. دریافت نتایج منفی کاذب امکان پذیر است، به این معنی که آزمایش نشان می دهد هیچ ناهنجاری وجود ندارد، حتی اگر سلول های غیر طبیعی دارید.

نتیجه منفی کاذب به این معنی نیست که اشتباهی رخ داده است. عواملی که می توانند باعث یک نتیجه منفی کاذب شوند عبارتند از:

 • مجموعه ناکافی سلول ها
 • تعداد کمی از سلول های غیر طبیعی
 • سلول های خونی یا التهابی که سلول های غیر طبیعی را پنهان می کنند

اگرچه ممکن است سلول‌های غیرطبیعی شناسایی نشده باشند، اما زمان به نفع شماست. سرطان دهانه رحم چندین سال طول می کشد تا ایجاد شود. و اگر یک آزمایش سلول های غیر طبیعی را تشخیص ندهد، آزمایش بعدی به احتمال زیاد این کار را انجام خواهد داد.

Before testing

قبل از آزمایش

برای اطمینان از اینکه تست پاپ اسمیر شما مؤثرتر است، نکات زیر را قبل از انجام آزمایش دنبال کنید:
به مدت دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر از آمیزش، دوش یا استفاده از داروهای واژینال یا فوم های اسپرم کش، کرم ها یا ژله ها خودداری کنید، زیرا ممکن است سلول های غیرطبیعی را شسته یا مبهم کنند.

سعی کنید در طول دوره قاعدگی خود آزمایش پاپ اسمیر را برنامه ریزی نکنید. در صورت امکان بهتر است از این زمان از چرخه خود اجتناب کنید.

During a Pap smear

در حین انجام آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر در مطب پزشک شما انجام می شود و تنها چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که لباس را به طور کامل یا فقط از کمر به پایین درآورید.

با زانوهای خمیده روی تخت به پشت دراز خواهید کشید. پاشنه های شما در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می گیرند.

پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن می‌کند. اسپکولوم دیواره های واژن شما را از هم جدا می کند تا پزشک به راحتی دهانه رحم شما را ببیند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث احساس فشار در ناحیه لگن شما شود.

سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه خراش دادن صاف به نام اسپاتول از سلول های دهانه رحم شما نمونه برداری می کند.

After Pap smear test

بعد از تست پاپ اسمیر

پس از انجام آزمایش پاپ اسمیر، می توانید بدون محدودیت روز خود را ادامه دهید.

بسته به نوع تست پاپ شما، پزشک نمونه سلولی جمع‌آوری‌شده از دهانه رحم را به محفظه‌ای حاوی مایع مخصوص برای حفظ نمونه (تست پاپ بر پایه مایع) یا روی یک لام شیشه‌ای (پاپ اسمیر معمولی) منتقل می‌کند.

نمونه‌ها به آزمایشگاه منتقل می‌شوند و در آنجا زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرند تا ویژگی‌هایی در سلول‌ها که نشان‌دهنده سرطان یا یک وضعیت پیش سرطانی هستند، بررسی شوند.

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید منتظر نتایج آزمایش خود باشید.

Results

نتایج

آزمایش پاپ اسمیر می تواند پزشک شما را از وجود سلول های مشکوک که نیاز به آزمایش بیشتر دارند آگاه کند.

نتایج نرمال

اگر تنها سلول های طبیعی دهانه رحم در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، گفته می شود که نتیجه منفی خواهید داشت. تا زمانی که برای آزمایش پاپ اسمیر بعدی و معاینه لگنی خود قرار نگیرید، نیازی به درمان یا آزمایش بیشتری نخواهید داشت.

نتایج غیر طبیعی

اگر سلول های غیرطبیعی یا غیرعادی در طی آزمایش پاپ اسمیر شما کشف شد، گفته می شود که نتیجه مثبتی خواهید داشت. نتیجه مثبت به این معنی نیست که سرطان دهانه رحم دارید. معنای نتیجه مثبت به نوع سلول های کشف شده در آزمایش شما بستگی دارد.
در اینجا برخی از اصطلاحاتی که ممکن است پزشک شما استفاده کند و اقدامات بعدی شما ممکن است چیست آورده شده است:

سلول های سنگفرشی نازک و مسطح هستند و در سطح دهانه رحم سالم رشد می کنند. در مورد ASCUS، پاپ اسمیر سلول های سنگفرشی کمی غیر طبیعی را نشان می دهد، اما تغییرات به وضوح نشان نمی دهد که سلول های پیش سرطانی وجود دارند.

با آزمایش مبتنی بر مایع، پزشک می‌تواند نمونه را مجدداً تجزیه و تحلیل کند تا وجود ویروس‌هایی را که باعث پیشرفت سرطان می‌شوند، مانند برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بررسی کند.

اگر هیچ ویروس پرخطری وجود نداشته باشد، سلول‌های غیرطبیعی که در نتیجه آزمایش یافت می‌شوند، چندان نگران کننده نیستند. اگر ویروس‌های نگران‌کننده وجود داشته باشند، به آزمایشات بیشتری نیاز دارید.

این اصطلاح برای نشان دادن اینکه سلول های جمع آوری شده از پاپ اسمیر ممکن است پیش سرطانی باشند استفاده می شود.


اگر تغییرات درجه پایین باشد، به این معنی است که اندازه، شکل و سایر ویژگی های سلول ها نشان می دهد که اگر یک ضایعه پیش سرطانی وجود داشته باشد، احتمالاً سال ها تا تبدیل شدن به سرطان فاصله دارد.


اگر تغییرات درجه بالایی داشته باشند، احتمال اینکه ضایعه خیلی زودتر به سرطان تبدیل شود، بیشتر است. آزمایشات تشخیصی اضافی لازم است.

سلول‌های غدد مخاطی تولید می‌کنند و در دهانه رحم و داخل رحم رشد می‌کنند. سلول های غده آتیپیک ممکن است کمی غیر طبیعی به نظر برسند، اما مشخص نیست که آیا سرطانی هستند یا خیر.

آزمایشات بیشتر برای تعیین منبع سلول های غیر طبیعی و اهمیت آنها مورد نیاز است.

این نتیجه به این معنی است که سلول‌های جمع‌آوری‌شده برای پاپ اسمیر آنقدر غیرطبیعی به نظر می‌رسند که آسیب‌شناس تقریباً از وجود سرطان مطمئن است.

“سرطان سلول سنگفرشی” به سرطان هایی اشاره دارد که در سلول های سطح صاف واژن یا دهانه رحم ایجاد می شوند. “آدنوکارسینوم” به سرطان هایی اشاره دارد که در سلول های غده ای ایجاد می شوند. اگر چنین سلول هایی یافت شوند، پزشک ارزیابی سریع را توصیه می کند.

اگر آزمایش پاپ اسمیر شما غیرطبیعی باشد، پزشک ممکن است روشی به نام کولپوسکوپی را با استفاده از ابزار بزرگ‌نمایی مخصوص (کولپوسکوپ) برای بررسی بافت‌های دهانه رحم، واژن و فرج انجام دهد.

پزشک شما همچنین ممکن است از هر ناحیه ای که غیرطبیعی به نظر می رسد، نمونه بافت (بیوپسی) بگیرد. سپس نمونه بافت برای تجزیه و تحلیل و تشخیص قطعی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.