آزمایش هورمون زنانه

Test of female hormones

هورمون ها موادی هستند که پیام های شیمیایی را در بدن ارسال می کنند و تأثیرات مختلفی بر فرآیندهایی مانند رشد فیزیکی، تولید مثل و خلق و خو دارند.

افراد از هر جنس دارای طیف گسترده ای از هورمون ها در بدن خود هستند. آزمایش هورمونی برای زنان، اغلب بر روی هورمون‌هایی تمرکز می‌کند که در بلوغ، باروری، یائسگی و شرایط سلامتی که در این جمعیت شایع‌تر است، نقش دارند.

آزمایش هورمونی ممکن است برای اهداف مختلفی در زنان، مورد استفاده قرار گیرد. آزمایش هورمونی را می توان برای تایید بارداری، ردیابی یائسگی، تشخیص عدم تعادل هورمونی و درک علت مشکلات سلامت باروری استفاده کرد.

 

جهت دریافت نوبت آزمایش های هورمون زنانه اطلاعات خود را وارد کنید.

نقش تست های هورمونی برای زنان

زنان می توانند به دلایل مختلف آزمایش هورمونی انجام دهند. آزمایش هورمونی ممکن است برای تشخیص، نظارت و غربالگری استفاده شود:

چه کسی باید آزمایش بدهد؟

آزمایش هورمونی در زنان اغلب زمانی تجویز می شود که بیمار علائمی داشته باشد که نشان دهنده عدم تعادل هورمونی احتمالی باشد. از آنجایی که هورمون ها بر بسیاری از سیستم های بدن تأثیر می گذارند، عدم تعادل هورمونی می تواند منجر به طیف گسترده ای از علائم شود. پزشکان ممکن است آزمایش هورمونی را در بیماران با یک یا چند مورد از علائم زیر پیشنهاد کنند:

آزمایش هورمونی همچنین برای تشخیص بیماری های تیروئید استفاده می شود که در زنان شایع تر است. علائم بیماری تیروئید که ممکن است منجر به آزمایش هورمون شود عبارتند از:

همچنین اگر قبلاً شرایط سلامتی مرتبط با عدم تعادل هورمونی داشته اید، ممکن است آزمایش هورمونی نیز پیشنهاد شود. افرادی که مراقبت های پزشکی برای تغییر سطح هورمون دریافت می کنند ممکن است آزمایش های هورمونی مداوم برای نظارت بر پاسخ آنها به درمان داشته باشند. اگر علائمی از عدم تعادل هورمونی یا نگرانی های دیگری در مورد سطح هورمون خود دارید، مهم است که با پزشک صحبت کنید. پزشک می تواند در تعیین اینکه آیا آزمایش هورمونی مناسب است و کدام آزمایش هورمونی را انجام دهد کمک کند.

انواع تست های هورمونی برای زنان

زنان ممکن است انواع مختلفی از آزمایشات هورمونی را انجام دهند. بخش‌های زیر برخی از رایج‌ترین آزمایش‌های مربوط به هورمون‌های جنسی زنانه یا شرایطی را که عموماً زنان و افرادی را که در بدو تولد به آنها اختصاص داده‌اند، تحت تأثیر قرار می‌دهند، شرح می‌دهند.

 بررسی اینکه آیا فردی باردار است یا خیر، با آزمایش هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) انجام می شود. این هورمون توسط جفت (اندام موقتی که جنین را در دوران بارداری تغذیه می کند) تولید می شود.ممکن است خون یا ادرار برای hCG آزمایش شود. به طور معمول، آزمایش‌های خون دقیق‌تر هستند و می‌توانند حاملگی را تا شش روز پس از تخمک‌گذاری تشخیص دهند. اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش hCG در مقاله ما در مورد آزمایش بارداری موجود است.

 یائسگی به زمانی اطلاق می شود که قاعدگی فرد دارای رحم متوقف می شود. یائسگی معمولاً با قبل از یائسگی شروع می شود، زمانی که به آخرین دوره قاعدگی منتهی می شود. در دوران پیش از یائسگی، سطح هورمون ها به سرعت تغییر می کند و باعث ایجاد دوره های نامنظم همراه با علائمی مانند گرگرفتگی و نوسانات خلقی می شود.گذار به یائسگی معمولاً دو تا هشت سال طول می کشد. یک سال پس از آخرین قاعدگی، فرد یائسه محسوب می شود.یائسگی اغلب بر اساس سابقه سلامتی و علائم فرد قابل شناسایی است. با این حال، آزمایش هورمونی ممکن است برای تعیین یا تایید یائسگی در افراد خاص استفاده شود، از جمله:

  • افراد مبتلا به یائسگی زودرس که به معنای پایان دائمی قاعدگی قبل از 40 سالگی است
  • افراد مبتلا به اختلالات قاعدگی، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
  • افرادی که از روش های پیشگیری از بارداری خوراکی استفاده می کنند
  •  زنان و هر کسی که با رحم متولد شده و تحت درمان هایی مانند جراحی برای برداشتن رحم یا تغییر پوشش داخلی رحم قرار گرفته است.
آزمایش های هورمونی زیر ممکن است برای شناسایی یائسگی استفاده شود:
چه چیزی اندازه گیری می شودنوع نمونهنام تست
هورمونی که توسط غده هیپوفیز ساخته می شود و تخمدان ها را تحریک می کند تا استروژن بسازند و به آنها سیگنال می دهد تا تخمک آزاد کنند.خونهورمون لوتئینه کننده (LH)
عمدتاً در تخمدان ها ساخته می شوند که عملکردهای متعددی در بدن دارندخوناستروژن ها
هورمونی که توسط غده هیپوفیز ساخته می شود و به کنترل قاعدگی کمک می کند و باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می شود.خونهورمون محرک فولیکول (FSH)
هورمونی ساخته شده در تخمدان ها که در رشد جنین نقش دارد.خونهورمون آنتی مولرین

 تیروئید غده کوچکی است که هورمون هایی را می سازد که برای متابولیسم بدن مهم هستند. بیماری های تیروئید می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اما در زنان  شایع تر است، به خصوص پس از بارداری یا یائسگی.برخی از افراد ممکن است آزمایش پنل تیروئید انجام دهند که TSH، T3 و T4 را با استفاده از نمونه خون یکسان اندازه گیری می کند. اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش‌های ارزیابی تیروئید در مقاله ی آزمایش های تیروئیدی موجود است.

 سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری ناشی از عدم تعادل هورمونی است. در سندرم تخمدان پلی کیستیک، زنان تمایل به سطوح بالایی از هورمون های جنسی مردانه به نام آندروژن دارند. علائم PCOS شامل دوره های قاعدگی نامنظم، ناباروری، آکنه، رشد غیر طبیعی مو و کیست تخمدان است.

یک پزشک ممکن است آزمایش های هورمونی زیر را برای کمک به تشخیص PCOS پیشنهاد کند:

چه چیزی اندازه گیری می شودنوع نمونهنام تست
عمدتاً در تخمدان ها ساخته می شوند و عملکردهای زیادی دارند، از جمله در تنظیم چرخه قاعدگی.خوناستروژن ها
هورمونی که به کنترل تولید مثل، رشد تخمک ها و رشد جنسی کمک می کند.خونهورمون محرک فولیکول (FSH)
هورمونی است که به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کند.خونهورمون لوتئینیزه کننده (LH)
هورمونی است که توسط افراد از هر جنس تولید می شود اما در مردان در سطوح بالاتری یافت می شود.خونتستوسترون
هورمونی که در دوران بارداری و همچنین توسط برخی تومورها تولید می شود.خون یا ادرارگونادوتروپین کوریونی انسانی (hCG)
هورمونی که توسط غده هیپوفیز ساخته می شود و باعث رشد سینه و تولید شیر می شودخونپرولاکتین
هورمونی ساخته شده در غده هیپوفیز که تیروئید را فعال می کند و عملکرد تیروئید را منعکس می کند.خونهورمون محرک تیروئید (TSH)
هورمونی ساخته شده در غدد فوق کلیوی که می تواند با رشد غیر طبیعی اندام های جنسی مرتبط باشد.خون-هیدروکسی پروژسترون
بلوغ زمانی است که دختران شروع به تولید بیشتر هورمون های جنسی زنانه می کنند. این هورمون‌ها باعث می‌شوند بدن تغییراتی از جمله رشد سینه، رشد موهای ناحیه تناسلی و شروع دوره‌های قاعدگی را تجربه کند.هنگامی که این تغییرات فیزیکی قبل از هشت سالگی شروع می شود، بلوغ زودرس در نظر گرفته می شود که به آن بلوغ زودرس نیز می گویند. اگر این تغییرات تا سن 13 سالگی شروع نشده باشد، بلوغ تاخیری در نظر گرفته می شود.آزمایشات جدول زیر ممکن است برای بررسی سطوح هورمونی در افراد دارای بلوغ زودرس یا تاخیری تجویز شود.
چه چیزی اندازه گیری می شودنوع نمونهنام تست
در تنظیم چرخه قاعدگی، رشد سینه ها و رحم و بسیاری از عملکردهای دیگر در بدن نقش دارند.خوناستروژن
هورمونی که به کنترل تولید مثل، تولید تخمک و رشد جنسی کمک می کند.خونهورمون محرک فولیکول (FSH)
هورمونی که چرخه قاعدگی را تحریک می کندپرولاکتین خون هورمونی که توسط غده هیپوفیز ساخته می شود و در رشد سینه نقش دارد.خونهورمون لوتئینه کننده (LH)
هورمونی که عمدتاً در کبد ساخته می شود و به رشد طبیعی استخوان ها و بافت ها کمک می کند.خونفاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1)
هورمونی که توسط غده تیروئید ساخته می شود.خونT4 آزاد
هورمونی ساخته شده در غده هیپوفیز که غده تیروئید را فعال می کند.خونهورمون محرک تیروئید (TSH)
هورمونی که توسط غده هیپوفیز ساخته می شود و در رشد سینه نقش دارد.خونپرولاکتین
سایر آزمایشات هورمونی بر اساس وضعیت فرد، از جمله علائم و سابقه سلامتی آنها تجویز می شود. نمونه هایی از هورمون های دیگر که ممکن است اندازه گیری شوند عبارتند از:
چه چیزی اندازه گیری می شودنوع نمونهنام تست
هورمونی که در نیمه دوم چرخه قاعدگی در تخمدان ها ساخته می شود و بدن را برای بارداری آماده می کند.خونپروژسترون
هورمونی است که توسط افراد از هر جنس تولید می شود اما در مردان در سطوح بالاتری یافت می شود.خونتستوسترون
یک هورمون آدرنال است که می تواند با ناهنجاری های قاعدگی، ناباروری و موهای زائد بدن و صورت مرتبط باشد.خونآندروستندیون (Androstenedione)
یک هورمون جنسی مردانه است که ممکن است در اختلالات مربوط به غدد فوق کلیوی یا تخمدان ها افزایش یابد.خونDHEAS
هورمونی است که توسط غده هیپوفیز ساخته می شود و به رشد سینه و تولید شیر مربوط می شود.خونپرولاکتین

انجام آزمایشات هورمونی

آزمایش هورمونی برای زنان ممکن است توسط یک پزشک مراقبت های اولیه، متخصص زنان و زایمان یا پزشک دیگری مانند متخصص غدد درون ریز یا متخصص باروری تجویز شود.آزمایشاتی که نیاز به نمونه خون یا ادرار دارند ممکن است در مطب پزشک، کلینیک، آزمایشگاه یا بیمارستان انجام شود. هنگامی که آزمایش نیاز به جمع آوری ادرار 24 ساعته دارد، نمونه معمولاً در خانه جمع آوری می شود و به آزمایشگاه آورده می شود.

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.