آزمایش های کبد

farinlab liver test

تست های عملکرد کبد (همچنین به عنوان پنل کبد شناخته می شود) آزمایش های خونی هستند که آنزیم های مختلف، پروتئین ها و سایر مواد ساخته شده توسط کبد را اندازه گیری می کنند. این آزمایشات سلامت کلی کبد شما را بررسی می کند. مواد مختلف اغلب به طور همزمان روی یک نمونه خون آزمایش می شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

جهت انجام آزمایش‌های کبد در آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرین اطلاعات خود را وارد نمایید.
Functional tests

تست های عملکردی

آزمایش بیلی روبین سرم (Bilirubin)

این آزمایش سطح بیلی روبین خون را اندازه گیری می کند. بیلی روبین توسط کبد ساخته می شود و از طریق صفرا دفع می شود. افزایش سطح بیلی روبین ممکن است نشان دهنده انسداد جریان صفرا یا مشکل در تغییرات صفرا توسط کبد باشد.

تست آلبومین سرم
(Albumin)

این آزمایش برای اندازه گیری سطح آلبومین (پروتئینی در خون) استفاده می شود و ممکن است در تشخیص بیماری کبد مفید باشد. سطوح پایین آلبومین ممکن است نشان دهنده عملکرد غیر صحیح کبد باشد.

نسبت نرمال شده بین المللی (INR)

که به طور رسمی تست زمان پروترومبین (PT) نامیده می شود. این آزمایش مدت زمان لخته شدن خون را اندازه گیری می کند. لخته شدن خون به ویتامین K و پروتئینی که توسط کبد ساخته می شود نیاز دارد. لخته شدن طولانی مدت ممکن است نشان دهنده بیماری کبد یا سایر کمبودها در فاکتورهای انعقادی خاص باشد.

آنزیم های کبدی

Liver enzymes
آزمایش آلکالین فسفاتاز سرم ALP
این آزمایش برای اندازه گیری سطح آلکالین فسفاتاز (یک آنزیم) در خون استفاده می شود. آلکالین فسفاتاز در بسیاری از بافت ها یافت می شود و بیشترین غلظت آن در کبد، مجاری صفراوی و استخوان است. این آزمایش ممکن است برای ارزیابی عملکرد کبد و یافتن ضایعات کبدی که ممکن است باعث انسداد صفرا شوند، مانند تومور یا آبسه انجام شود.
آزمایش آلانین ترانس آمیناز (ALT)

این آزمایش سطح آلانین آمینوترانسفراز را اندازه گیری می کند. این آنزیم، آنزیمی است که بیشتر در کبد یافت می شود و پس از آسیب حاد سلول های کبدی در جریان خون آزاد می شود. این آزمایش ممکن است برای ارزیابی عملکرد کبد ویا ارزیابی درمان بیماری حاد کبدی مانند هپاتیت انجام شود.

تست آسپارتات ترانس آمیناز (AST)

که به طور رسمی تست زمان پروترومبین (PT) نامیده می شود. این آزمایش مدت زمان لخته شدن خون را اندازه گیری می کند. لخته شدن خون به ویتامین K و پروتئینی که توسط کبد ساخته می شود نیاز دارد. لخته شدن طولانی مدت ممکن است نشان دهنده بیماری کبد یا سایر کمبودها در فاکتورهای انعقادی خاص باشد.

آزمایش گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز (Gamma-glutamyl transpeptidase)
این آزمایش سطح گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز را اندازه گیری می کند. این آنزیم، آنزیمی است که در کبد، پانکراس و مجاری صفراوی ساخته می شود. این آزمایش اغلب برای ارزیابی عملکرد کبد، ارائه اطلاعات در مورد بیماری های کبدی و تشخیص مصرف الکل انجام می شود.
آزمایش لاکتیک دهیدروژناز (LDH)

این آزمایش می تواند آسیب بافتی را پیدا کند و ممکن است به تشخیص بیماری کبد کمک کند. لاکتیک دهیدروژناز نوعی پروتئین است (که ایزوآنزیم نیز نامیده می شود). در فرآیند متابولیک بدن نقش دارد. با این حال، این یک آزمایش کبدی بسیار غیر اختصاصی است. به ندرت برای ارزیابی بیماری کبد استفاده می شود.

تست 5'-نوکلئوتیداز(5'-nucleotidase)

که به طور رسمی تست زمان پروترومبین (PT) نامیده می شود. این آزمایش مدت زمان لخته شدن خون را اندازه گیری می کند. لخته شدن خون به ویتامین K و پروتئینی که توسط کبد ساخته می شود نیاز دارد. لخته شدن طولانی مدت ممکن است نشان دهنده بیماری کبد یا سایر کمبودها در فاکتورهای انعقادی خاص باشد.

Additional diagnostic tests

آزمایشات تشخیصی اضافی

اگر سطح یک یا چند مورد از این مواد خارج از محدوده طبیعی باشد، ممکن است نشانه بیماری کبدی باشد.
تست آلفا فتوپروتئین آلفا فتوپروتئین (AFP)
یک پروتئین خاص خون است که توسط بافت جنین و تومورها ساخته می شود. این آزمایش ممکن است برای پیش بینی خطر ابتلا به سرطان اولیه کبد (کارسینوم کبدی) انجام شود. همچنین برای نظارت بر اثربخشی درمان در برخی سرطان‌ها، مانند هپاتوم (نوعی سرطان کبد) انجام می‌شود.
آزمایش آنتی بادی های میتوکندری (Mitochondrial antibodies)

وجود این آنتی بادی ها می تواند نشان دهنده سیروز صفراوی اولیه، هپاتیت فعال مزمن و برخی دیگر از اختلالات خود ایمنی باشد.

تست سرم آلفا-1 آنتی تریپسین (A1AT)

این آزمایش سطح آلفا-1 آنتی تریپسین را در خون اندازه گیری می کند. این آزمایش برای کمک به شناسایی یک نوع نادر از آمفیزم در بزرگسالان و یک نوع نادر بیماری کبدی (سیروز) در کودکان و بزرگسالان انجام می شود.

نام های دیگر آزمایش های کبدی
پنل کبد
پنل عملکرد کبد
LFT
پروفایل عملکرد کبدی

کاربرد آزمایش های کبدی

آزمایشات عملکرد کبد اغلب برای موارد زیر استفاده می شود:

چرا به آزمایش عملکرد کبد نیاز داریم؟

اگر علائم بیماری کبدی را دارید ممکن است به آزمایش عملکرد کبد نیاز داشته باشید. این علائم شامل:
همچنین در صورت داشتن عوامل خطر خاص ممکن است به این آزمایشات نیاز داشته باشید. در صورتی که:
Frequently Asked Questions
سوالات متداول

یک نمونه گیر با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. هنگامی که سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید که معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

ممکن است لازم باشد 10 تا 12 ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید (نخورید و ننوشید). ممکن است آزمایش های کبدی همراه با سایر آزمایشات درخواست می شود. برای اطلاع از از آمادگی های هر کدام از آزمایشات می توانید با پزشک یا آزمایشگاه خود مشورت کنید.

انجام آزمایش خون خطر بسیار کمی دارد. ممکن است در نقطه ای که سوزن گذاشته شده درد خفیفی یا کبودی داشته باشید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می روند.

اگر یک یا چند مورد از نتایج تست عملکرد کبد شما نرمال نباشد، ممکن است به این معنی باشد که کبد شما آسیب دیده یا به درستی کار نمی کند. آسیب کبدی می تواند به دلیل تعدادی از شرایط مختلف ایجاد شود، از جمله:

  • هپاتیت A
  • هپاتیت B
  • هپاتیت C
  • اختلال مصرف الکل که شامل اعتیاد به الکل می شود.
  • سرطان کبد
  • دیابت 

در مورد بررسی نتایج آزمایش خود و اقدامات بیشتر، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

اگر هر یک از آزمایش‌های عملکرد کبد شما طبیعی نبود، ممکن است پزشک برای تأیید یا رد تشخیص خاص به آزمایش‌های بیشتری نیاز داشته باشد. این آزمایشات ممکن است شامل آزمایش خون بیشتر ویا بیوپسی کبد باشد. بیوپسی روشی است که در آن نمونه کوچکی از بافت برای آزمایش برداشته می شود.

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.