آزمایش مدفوع

farinlab stool test

آزمایش مدفوع شامل جمع آوری و تجزیه و تحلیل مواد مدفوع برای تشخیص وجود یا عدم وجود یک وضعیت پزشکی است. آنالیز میکروبی (کشت)، میکروسکوپی و آزمایشات شیمیایی از جمله آزمایشاتی است که بر روی نمونه های مدفوع انجام می شود.

جهت دریافت نوبت آزمایش مدفوع در آزمایشگاه فرین کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید!

آزمایش بصری (شکل ظاهری)

بیمار و یا نمونه گیر در آزمایشگاه یا بیمارستان می توانند برخی از مشاهدات مهم را انجام دهند.
 • رنگ
 • بافت، قوام (شکل گیری)
 • طبقه بندی نوع مدفوع (سه گانه تشخیصی برای سندرم روده تحریک پذیر)
Visual experiment (appearance)
Microbiological tests

تست های میکروبیولوژی

بیماری های انگلی مانند آسکاریازیس، کرم قلابدار، استرونژیلوئیدازیس و کرم شلاقی را می توان با بررسی مدفوع زیر میکروسکوپ از نظر وجود لارو یا تخم کرم تشخیص داد. برخی از بیماری های باکتریایی را می توان با کشت مدفوع تشخیص داد. سموم ناشی از باکتری هایی مانند کلستریدیوم دیفیسیل نیز قابل شناسایی هستند. ویروس هایی مانند روتاویروس نیز در مدفوع یافت می شوند.

غربالگری سرطان

آزمایش خون مخفی مدفوع و آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع رایج‌ترین آزمایش‌های مدفوع برای تشخیص بسیاری از بیماری‌هایی هستند که در اثر خونریزی در دستگاه گوارش ایجاد می‌شوند، از جمله سرطان کولورکتال یا سرطان معده. سرطان ها و تا حدی ضایعات پیش سرطانی، سلول های غیرطبیعی را به داخل مدفوع می ریزند. سرطان ها و ضایعات پیش سرطانی (پولیپ ها) که با دفع مدفوع زخم یا کنده می شوند نیز ممکن است خون را در مدفوع بریزند که با سنجش هموگلوبین قابل شناسایی است. انجمن سرطان آمریکا و گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده غربالگری سرطان کولورکتال را با آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع هر سال یا آزمایش DNA مدفوع چند هدف برای هر سه سال از سن 45 سالگی توصیه کردند.[3] گزینه های دیگر عبارتند از سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی برای هر پنج سال یا کولونوسکوپی برای هر 10 سال.

Cancer screening
Chemical tests

آزمایشات شیمیایی

آزمایش pH مدفوع ممکن است برای تعیین عدم تحمل لاکتوز یا وجود عفونت استفاده شود. استئاتوره (مدفوع چرب) را می توان با استفاده از آزمایش چربی مدفوع، که سوء جذب چربی را بررسی می کند، تشخیص داد.سطح الاستاز مدفوع در حال تبدیل شدن به پایه اصلی تشخیص پانکراتیت است.

Pre-test preparation

آمادگی پیش از آزمایش

 بسیاری از داروها می توانند نتایج این آزمایش را تغییر دهند. بسته به نوع آنالیز مدفوع، باید از مصرف برخی داروها اجتناب کنید. ممکن است لازم باشد مصرف داروهایی مانند آنتی اسیدها، داروهای ضد اسهال، داروهای ضد انگل، آنتی بیوتیک ها، ملین ها یا داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) را به مدت 1 تا 2 هفته قبل از انجام آزمایش قطع کنید. حتماً به پزشک خود در مورد تمام داروهای بدون نسخه و نسخه ای که مصرف می کنید اطلاع دهید. در صورت داشتن موارد زیر حتما به پزشک خود اطلاع دهید: 

 • اخیراً تصویربرداری اشعه ایکس با استفاده از مواد کنتراست باریم، مانند تنقیه باریم یا سری دستگاه گوارش فوقانی (بلع باریم) انجام دادم. باریم می تواند با نتایج آزمایش تداخل داشته باشد.
 • در هفته ها یا ماه های اخیر سفر کرده اید، به خصوص اگر به خارج از کشور سفر کرده باشید. این به پزشک شما کمک می‌کند تا انگل‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها یا باکتری‌هایی را که ممکن است باعث ایجاد مشکل شوند، جستجو کند. 
 • اگر مدفوع شما از نظر خون آزمایش می شود، ممکن است لازم باشد 2 تا 3 روز قبل از آزمایش از مصرف برخی مواد غذایی اجتناب کنید. این بستگی به نوع آزمایش مدفوع شما دارد. و در طول دوره قاعدگی یا اگر خونریزی فعال ناشی از هموروئید دارید، آزمایش را انجام ندهید. اگر در مورد نحوه تهیه آن مطمئن نیستید، از پزشک خود بپرسید.
 • از نمونه مدفوعی که در تماس با محصولات تمیز کننده کاسه توالت بوده برای آزمایش استفاده نکنید.
During the test

در طول آزمایش

تجزیه و تحلیل مدفوع مجموعه ای از آزمایشات است که بر روی نمونه مدفوع انجام می شود تا به تشخیص برخی از شرایط موثر بر دستگاه گوارش کمک کند. این شرایط می تواند شامل عفونت (مانند انگل ها، ویروس ها یا باکتری ها)، جذب ضعیف مواد مغذی یا سرطان باشد.برای تجزیه و تحلیل مدفوع، نمونه مدفوع در یک ظرف تمیز جمع آوری شده و سپس به آزمایشگاه فرستاده می شود. تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی شامل بررسی میکروسکوپی، آزمایش های شیمیایی و آزمایش های میکروبیولوژیکی است. مدفوع از نظر رنگ، قوام، مقدار، شکل، بو و وجود مخاط بررسی می شود. مدفوع ممکن است از نظر خون پنهان (مخفی)، چربی، الیاف گوشت، صفرا، گلبول های سفید و قندهایی به نام مواد کاهنده بررسی شود. PH مدفوع نیز ممکن است اندازه گیری شود. کشت مدفوع برای بررسی اینکه آیا باکتری ممکن است باعث عفونت شده باشد انجام می شود.

نتایج تجزیه و تحلیل مدفوع به چه معناست؟

 هر آزمایشگاه محدوده متفاوتی برای آنچه طبیعی است دارد. گزارش آزمایشگاه شما باید محدوده ای را که آزمایشگاه شما برای هر آزمایش استفاده می کند نشان دهد. محدوده نرمال فقط یک راهنما است. پزشک شما همچنین نتایج شما را بر اساس سن، سلامتی و سایر عوامل بررسی خواهد کرد. مقداری که در محدوده طبیعی نیست ممکن است همچنان برای شما عادی باشد.تجزیه و تحلیل مدفوع ممکن است مقادیر pH، عوامل کاهنده و چربی را بررسی کند. نتایج آزمایش آنالیز مدفوع معمولاً حداقل 1 تا 3 روز طول می کشد.

 • مدفوع قهوه ای، نرم و خوش فرم به نظر می رسد.
 • مدفوع حاوی خون، مخاط، چرک، الیاف گوشت هضم نشده، باکتری های مضر، ویروس ها، قارچ ها یا انگل ها نیست.
 • مدفوع به شکل لوله است.
 • مدفوع سیاه، قرمز، سفید، زرد یا سبز است.
 • مدفوع مایع یا بسیار سفت است.
 • مدفوع زیاد است.
 • مدفوع حاوی خون، مخاط، چرک، الیاف گوشت هضم نشده، باکتری های مضر، ویروس ها، قارچ ها یا انگل ها است.
 • مدفوع حاوی سطوح پایین آنزیم هایی مانند تریپسین یا الاستاز است.

بسیاری از شرایط می توانند نتایج تجزیه و تحلیل مدفوع را تغییر دهند. پزشک در مورد هر گونه نتایج غیرعادی که ممکن است به علائم و سلامت گذشته شما مرتبط باشد، با شما صحبت خواهد کرد.

?What do the results of a stool analysis mean
Abnormal values

مقادیر غیر طبیعی

سطوح بالای چربی در مدفوع ممکن است ناشی از بیماری هایی مانند پانکراتیت، بیماری سلیاک، فیبروز کیستیک یا سایر اختلالاتی باشد که بر جذب چربی ها تأثیر می گذارد.

pH پایین ممکن است به دلیل جذب ضعیف کربوهیدرات یا چربی باشد. مدفوع با pH بالا ممکن است به معنای التهاب در روده (کولیت)، سرطان یا مصرف آنتی بیوتیک باشد.

وجود الیاف گوشت هضم نشده در مدفوع ممکن است به دلیل پانکراتیت باشد.

وجود خون در مدفوع ممکن است در اثر خونریزی در دستگاه گوارش ایجاد شود.

گلبول‌های سفید خون در مدفوع ممکن است در اثر التهاب روده‌ها مانند کولیت اولسراتیو یا عفونت باکتریایی ایجاد شوند.

روتاویروس ها یکی از علل شایع اسهال در کودکان خردسال هستند. اگر اسهال وجود داشته باشد، ممکن است آزمایشی برای یافتن روتاویروس در مدفوع انجام شود.

سطوح بالای فاکتورهای کاهنده در مدفوع ممکن است به معنای مشکل در هضم برخی قندها باشد.

روتاویروس ها یکی از علل شایع اسهال در کودکان خردسال هستند. اگر اسهال وجود داشته باشد، ممکن است آزمایشی برای یافتن روتاویروس در مدفوع انجام شود.

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.