آزمایش های تیروئید

farinlab Thyroid tests

غده تیروئید یک غده درون ریز پروانه ای شکل است که به طور معمول در قسمت جلویی پایین گردن قرار دارد. وظیفه تیروئید تولید هورمون های تیروئیدی است که در خون ترشح می شوند و سپس به تمام بافت های بدن منتقل می شوند. هورمون‌های تیروئید به بدن کمک می‌کنند از انرژی استفاده کند، گرم بماند و مغز، قلب، ماهیچه‌ها و سایر اندام‌ها را همانطور که باید کار کنند.

برای دریافت نوبت آمایش تیرویید در آزمایشگاه فرین اطلاعات زیر را وارد کنید.

غده تیروئید چگونه عمل می کند؟

?How does the thyroid gland work

هورمون اصلی تیروئید که توسط غده تیروئید ترشح می شود، تیروکسین است که T4 نیز نامیده می شود زیرا حاوی چهار اتم ید است. برای اعمال اثرات خود، T4 با حذف یک اتم ید به تری یدوتیرونین (T3) تبدیل می شود. این امر عمدتاً در کبد و در بافت‌های خاصی که T3 در آن‌ها عمل می‌کند، مانند مغز رخ می‌دهد. مقدار T4 تولید شده توسط غده تیروئید توسط هورمون دیگری که در غده هیپوفیز واقع در پایه مغز ساخته می شود، به نام هورمون تحریک کننده تیروئید (به اختصار TSH) کنترل می شود. مقدار TSH که هیپوفیز به جریان خون می فرستد به مقدار T4 بستگی دارد. اگر هیپوفیز مقدار  T4  را بسیار کم تشخیص دهد، TSH بیشتری تولید می کند تا به غده تیروئید فرمان دهد T4 بیشتری تولید کند. هنگامی که T4 در جریان خون از یک سطح خاص بالاتر رفت، تولید TSH هیپوفیز قطع می شود. در واقع، تیروئید و هیپوفیز از بسیاری جهات مانند بخاری و ترموستات عمل می کنند. هنگامی که بخاری خاموش است و هوا سرد می شود، ترموستات کاهش دما را تشخیص می دهد و بخاری را روشن می کند. هنگامی که گرما به حد مناسبی می رسد، ترموستات این امر را حس می کند و بخاری را خاموش می کند. بنابراین تیروئید و هیپوفیز مانند بخاری و ترموستات روشن و خاموش می شوند.

T4 و T3 تقریباً به طور کامل به پروتئین های جابجا کننده ی مخصوصی متصل می شوند. اگر سطح این پروتئین‌های انتقالی تغییر کند، می توان در میزان اندازه‌گیری T4 و T3 محدود شده تغییراتی ایجاد کرد. این امر اغلب در دوران بارداری و با استفاده از قرص های ضد بارداری اتفاق می افتد. T4 یا T3 “آزاد” هورمونی است که محدود نشده و می تواند وارد بافت های بدن شود و بر آن تأثیر بگذارد.

تست ها

Tests
آزمایش خون برای اندازه گیری این هورمون ها به راحتی در دسترس است و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد، اما همه آن ها در همه شرایط مفید نیستند.
آزمایشات برای ارزیابی عملکرد تیروئید شامل موارد زیر است:

تست TSH

بهترین راه برای آزمایش اولیه عملکرد تیروئید، اندازه‌گیری سطح TSH در نمونه خون است. تغییرات در TSH می‌تواند به عنوان یک “سیستم هشدار اولیه” عمل کند؛ تغییر TSH اغلب قبل از اینکه سطح واقعی هورمون‌های تیروئید در بدن خیلی زیاد یا خیلی کم شود، اتفاق می‌افتد. سطح TSH بالاتر از حد نرمال نشان می‌دهد که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند (کم کاری تیروئید اولیه). وضعیت برعکس، که در آن سطح TSH پایین‌تر از حد نرمال است، معمولاً نشان می‌دهد که  غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید می‌کند (پرکاری تیروئید). گاهی اوقات، TSH پایین ممکن است ناشی از یک ناهنجاری در غده هیپوفیز باشد که از تولید TSH کافی برای تحریک تیروئید جلوگیری می‌کند (کم کاری تیروئید ثانویه). در بیشتر افراد سالم، مقدار طبیعی TSH به این معنی است که تیروئید به درستی کار می‌کند.

تست T4

T4 شکل اصلی هورمون تیروئید است که در خون در گردش است. توتال T4 هورمون آزاد و متصل را اندازه‌گیری می‌کند و زمانی که پروتئین‌های اتصال متفاوت است، می‌تواند تغییر کند. آزمایش T4 آزاد یا free T4 آنچه را که محدود نشده و قادر به ورود به بافت‌های بدن است و بر آن تأثیر می‌گذارد اندازه‌گیری می‌کند. اندازه گیری T4 آزاد (FT4) همزمان با بررسی TSH، عملکرد غده تیروئید را با دقت بیشتری منعکس می‌کنند. یافتن TSH بالا و FT4 پایین نشان دهنده کم‌کاری تیروئید اولیه به دلیل بیماری در غده تیروئید است TSH. پایین و FT4 پایین نشان دهنده کم‌کاری تیروئید به دلیل مشکل در غده هیپوفیز است. TSH پایین با FT4 بالا در افرادی که پرکاری تیروئید دارند دیده می‌شود.

تست T3

 آزمایشات T3 اغلب برای تشخیص پرکاری تیروئید یا تعیین شدت پرکاری تیروئید مفید است.  در بیمارانی که پرکاری تیروئید دارند سطح T3 افزایش می‌یابد. در برخی از افراد با TSH پایین، تنها T3 افزایش یافته و FT4 طبیعی است. آزمایش T3 به ​​ندرت در بیماران کم‌کاری تیروئید مفید است، زیرا آخرین آزمایشی است که به حالت غیرطبیعی تغییر می‌کند. بیماران ممکن است به کم‌کاری تیروئید شدید مبتلا بوده و TSH بالا و FT4 پایین داشته باشند، اما T3 در آن‌ها طبیعی باشد.

معکوس T3

 معکوس T3 یک پروتئین بیولوژیکی غیر فعال است که از نظر ساختاری بسیار شبیه به T3 است، اما اتم های ید در مکان های مختلفی قرار می گیرند که باعث غیرفعال شدن آن می شود. مقداری از T3 معکوس به طور معمول در بدن تولید می شود، اما سپس به سرعت تجزیه می شود. در افراد سالم و غیر بستری، اندازه گیری T3 معکوس به تعیین وجود یا عدم وجود کم کاری تیروئید کمک نمی کند و از نظر بالینی مفید نیست.

T3 آزاد

 اندازه گیری T3 آزاد ممکن است، اما اغلب قابل اعتماد نیست و بنابراین معمولا مفید نیست.

تست آنتی بادی تیروئید

سیستم ایمنی بدن به طور معمول از ما در برابر مهاجمان خارجی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها با از بین بردن این مهاجمان با موادی به نام آنتی بادی‌های تولید شده توسط سلول‌های خونی به نام لنفوسیت‌ها محافظت می‌کند. در بسیاری از بیماران مبتلا به کم‌کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید، لنفوسیت‌ها علیه تیروئید واکنش نشان می‌دهند (خودایمنی تیروئید) و آنتی بادی‌هایی علیه پروتئین‌های سلول‌های تیروئید می‌سازند. دو آنتی بادی رایج، آنتی بادی پراکسیداز تیروئید (Anti TPO) و آنتی بادی تیروگلوبولین (Anti TG) هستند. اندازه‌گیری سطح آنتی بادی‌های تیروئید ممکن است به تشخیص علت مشکل تیروئید کمک کند. به عنوان مثال، آنتی بادی‌های ضد پراکسیداز و یا ضد تیروگلوبولین مثبت در بیمار مبتلا به کم‌کاری تیروئید منجر به تشخیص تیروئیدیت هاشیموتو می‌شود. در حالی که شناسایی آنتی بادی‌ها در تشخیص اولیه کم‌کاری تیروئید ناشی از تیروئیدیت خودایمنی، مفید است، پیگیری سطوح آن‌ها در طول زمان برای تشخیص ایجاد کم‌کاری تیروئید یا پاسخ به درمان مفید نیست. TSH و FT4 چیزی هستند که به ما در مورد عملکرد یا سطوح واقعی تیروئید می‌گویند. یک آنتی بادی متفاوت که ممکن است در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید مثبت باشد آنتی بادی تحریک کننده‌ی گیرنده (TSI) TSH است. این آنتی بادی باعث می‌شود تیروئید در بیماری گریوز بیش از حد فعال شود. اگر به بیماری گریوز مبتلا هستید، پزشک ممکن است آزمایش آنتی بادی گیرنده تیروتروپین (TSHR یا TRAb) را نیز تجویز کند که هم آنتی بادی‌های محرک و هم آنتی بادی‌های مسدود کننده را تشخیص می‌دهد. پیگیری سطوح آنتی بادی در بیماران گریوز ممکن است به ارزیابی پاسخ به درمان پرکاری تیروئید، تعیین زمان مناسب برای قطع داروهای ضد تیروئید و ارزیابی خطر انتقال آنتی بادی به جنین در طول بارداری کمک کند. 

آزمایشات غیر خونی

جذب ید رادیواکتیو (RAIU) از آنجایی که T4 حاوی ید است، غده تیروئید باید مقدار زیادی ید را از جریان خون خارج کند تا مقدار مناسبی از T4 تولید کند. تیروئید مکانیسم بسیار فعالی برای انجام این کار ایجاد کرده است. بنابراین، این فعالیت را می‌توان با بلعیدن مقدار کمی ید، که رادیواکتیو است، اندازه‌گیری کرد. رادیواکتیویته به پزشک اجازه می‌دهد ید را ردیابی کند که کجا می‌رود. با اندازه‌گیری میزان رادیواکتیویتی که توسط غده تیروئید جذب می‌شود (جذب ید رادیواکتیو، RAIU)، پزشکان ممکن است تشخیص دهند که آیا غده به طور طبیعی کار می‌کند یا خیر. RAIU بسیار بالا در افرادی که غده تیروئید آن‌ها بیش فعال است (پرکاری تیروئید) دیده می‌شود، در حالی که RAIU پایین زمانی دیده می‌شود که غده تیروئید کم‌کار باشد (کم کاری تیروئید). علاوه بر جذب ید رادیواکتیو، ممکن است اسکن تیروئید نیز انجام شود که تصویری از غده تیروئید را نشان می‌دهد و نشان می‌دهد که چه قسمت‌هایی از تیروئید ید را جذب کرده است.

تیروگلوبولین

تیروگلوبولین (Tg) پروتئینی است که توسط سلول‌های تیروئید طبیعی و سلول‌های سرطانی تیروئید تولید می‌شود. این معیاری برای عملکرد تیروئید نیست و زمانی که غده تیروئید هنوز وجود دارد، سرطان تیروئید را تشخیص نمی‌دهد. این مورد اغلب در بیمارانی که تحت عمل جراحی سرطان تیروئید قرار گرفته‌اند به منظور نظارت بر آن‌ها پس از درمان استفاده می‌شود. Tg معیار اولیه عملکرد هورمون تیروئید نیست.

Frequently Asked Questions
سوالات متداول

داروهای زیادی وجود دارند که می توانند بر تست عملکرد تیروئید تاثیر بگذارند. برخی از نمونه های رایج عبارتند از:

  • استروژن‌ها، مانند قرص‌های ضدبارداری یا در دوران بارداری، باعث سطوح بالای T4 و T3 می‌شوند. این امر به این دلیل است که استروژن ها سطح پروتئین های اتصال را افزایش می دهند. در این مواقع بهتر است برای ارزیابی تیروئید هم TSH و هم T4 آزاد را بخواهید که معمولاً در محدوده طبیعی خواهد بود.
  • بیوتین، مکملی که معمولاً بدون نسخه مصرف می‌شود، می‌تواند باعث شود که اندازه گیری چندین آزمایش عملکرد تیروئید غیرطبیعی به نظر برسد، در حالی که آنها در واقع در خون طبیعی هستند. بیوتین نباید به مدت 2 روز قبل از خونگیری برای آزمایش عملکرد تیروئید مصرف شود تا از این اثر جلوگیری شود.

معمولاً قبل از انجام آزمایش تیروئید هیچ احتیاط خاصی از جمله ناشتایی لازم نیست. با این حال، پزشک و آزمایشگاه شما می تواند شما را بهتر راهنمایی کند. به عنوان مثال، اگر مجبور به انجام برخی آزمایشات سلامت دیگر همراه با سطح هورمون تیروئید باشید، ممکن است از شما خواسته شود 8 تا 10 ساعت ناشتا باشید. آب آشامیدنی خلاف ناشتایی نیست.

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.