آزمایشات

خانه > آزمایشات

آزمایش تیروئید

Thyroid Function Test

غده‌ی تیروئید یکی از غدد درون‌ریز بدن میباشد که در تنظیم سوخت و ساز بدن نقش ایفا می‌کند. کم کاری و پرکاری تیروئید جزء بیماری‌های نسبتا شایع است که باید تحت درمان دارویی قرار بگیرد. کم کاری تیروئید می‌تواند علائمی مانند خستگی، افزایش وزن، افسردگی، خشکی پوست و… باشد. علائم پرکاری تیروئید شامل بی‌خوابی، اضطراب، تپش قلب، کاهش وزن و… است. برای بررسی غده‌ی تیروئید معمولا هورمون‌های TSH، T3, T4, FT4,FT3 بررسی می‌شوند که افزایش یا کاهش هرکدام می‌تواند مطرح کننده‌ی بیماری‌های تیروئیدی باشد.

آزمایش چربی خون

Lipid Profile

آزمایش چربی خون شامل VLDL,Triglyceride ,LDL, LDH و Cholesterol است و سطح خونی این پارامترها به پزشک نشان می‌دهد که وضعیت چربی خون شما چگونه است و آیا نیاز به درمان دارویی دارید یا خیر. به یاد داشته باشید که بالا بودن چربی خون موجب بیماری‌های عروقی و قلبی خواهد شد و به دنبال آن احتمال سکته‌ی قلبی افزایش می‌یابد.

آزمایش مدفوع

Stool Exam

در این آزمایش مدفوع بیمار از نظر وجود عفونت، خون و سلول‌های خونی و… بررسی می‌شود. نتایج این آزمایش می‌تواند عفونت‌های دستگاه گوارش، خونریزی‌های گوارشی و برخی از بیماری‌های متابولیک را نشان دهد و پزشک بر اساس این آزمایشات می‌تواند تشخیص و درمان مناسب را انتخاب نماید.

آزمایش خون

CBC

آزمایش خون شایعترین آزمایش در بین تمامی آزمایشات است که معمولا برای چکاپ یا اقدامات اولیه‌ی تشخیصی درخواست می‌شود. در آزمایش خون میزان گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، هموگلوبین، پلاکت و… بررسی میشود. کاهش یا افزایش هر یک از این پارامترها می‌تواند طبیعی، یک بیماری ساده مانند سرماخوردگی یا یک بیماری جدی باشد.

تست پاپ اسمیر

Pap Smear

تست پاپ اسمیر برای بررسی سلول‌های دهانه‌ی رحم استفاده می‌شود. سرطان دهانه‌ی رحم با غربالگری توسط پاپ اسمیر قابل تشخیص در مراحل اولیه است. توصیه می‌شود زنان بالای بیست و یک سال که از نظر جنسی فعال هستند، به صورت سالانه تست پاپ اسمیر را انجام دهند.

آزمایش ادرار

UA, Urine Analysis

آزمایش ادرار در بررسی اولیه بیماری‌های مجاری ادراری و کلیوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر علائمی شامل سوزش ادراری، درد زیر شکم، درد پهلوها و… وجود داشته باشد، پزشک در اولین اقدام برای بیمار درخواست آزمایش ادرار می‌کند. آزمایش ادرار شامل بررسی از نظر وجود عفونت‌ها، وجود خون، سلول‌های سفید خونی، کریستال‌ها، اسیدیته‌ی ادرار و… است که پزشک با تفسیر هرکدام از پارامترها می‌تواند اقدام به درمان یا سایر آزمایشات را درخواست کند.

آزمایش قند خون

Fasting Blood Sugar

بیماری دیابت یا قند خون یکی از شایعترین بیماری‌های متابولیک جهان است که صدها ملیون نفر در جهان و ملیونها نفر در ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. برای بررسی میزان قند خون از آزمایش قند خون ناشتا (Fast Blood Sugar) استفاده می‌شود. میزان قند خون بین ۶٠ تا ۹۹ میلیون  طبیعی است. بین ١٠٠ تا ۱۲۵ میلیون مطرح کننده‌ی خطر شروع دیابت است و بیمار باید سبک زندگی و تغذیه‌ی خود را اصلاح کند تا دیابتی نشود. و Fasting Blood Sugar بالای ۱۲۶ میلیون به معنی دیابت است و فرد باید تحت درمان دارویی قرار بگیرد.

VIT D

ویتامین دی نقش بسیار مهمی در جذب کلسیم و در ادامه استخوان سازی و بازسازی استخوانی دارد. جذب این ماده از طریق مواد غذایی و همچنین نور خورشید امکان پذیر است. کمبود ویتامین دی در کشور ایران شایع است و به همین دلیل برای بهبود عملکرد سیستم بدن باید مقدار آن سنجیده شود و در صورت فقدان مقدار کافی از آن، با پزشک مشورت کرد. کمبود ویتامین دی می‌تواند با بیماری‌های غده‌ی پاراتیروئید در ارتباط باشد.

Mg

Magnesium

منیزیم یکی از عناصر موجود در خون و چهارمین عنصر فراوان در بدن انسان است. منیزیم ارتباط مستقیمی با کلسیم و فسفر دارد و کاهش و افزایش آن می‌تواند بیانگر بیماری باشد. منیزیم در جذب کلسیم و همچنین عملکرد ویتامین دی و عملکرد عضلات و همچنین تعداد زیادی از واکنش‌های طبیعی بدن نقش دارد.

١٧-هيدروكسى پروژسترون

17OH PROGESTERONE

یکی از هورمون‌های جنسی است که از غده‌ی فوق کلیه تولید می‌شود، این هورمون همچنین در بانوان از جسم زرد هم ترشح میشود و اختلال در ساختار و مقدار آن در دوران جنینی و نوزادی می‌تواند باعث بیماری‌های اختلال اندام‌های جنسی نوزادان شود. همچنین این هورمون در زنانی که اختلالات قاعدگی، رویش موهای زائد روی سینه و بدن، ریزش موی فراوان و… دارند نیز بررسی می‌شود.

آلانين آمينوترانسفراز(ALT)

یکی از آنزیم‌های کبدی است که برای بررسی وضعیت و عملکرد کبد مورد بررسی قرار می‌گیرد. این آنزیم در بیماری‌های کبدی و مجاری صفراوی افزایش یافته و همراه با دیگر آزمایشات کبدی، به پزشک در تشخیص نوع بیماری کمک می‌کند. همچنین برای پیگیری بیماری‌های کبدی نیز از این آنزیم استفاده می‌شود.

آلبومين سرم ALB

آلبومین یکی از پروتئین‌های موجود در خون است وظیفه‌های زیادی از قبیل جابجایی بعضی از عناصر را بر عهده دارد. آلبومین در کبد تولید شده و کاهش آن مطرح کننده‌ی بیماری‌های کبدی است. کاهش آلبومین بدن موجب ادم و تورم کل بدن می‌شود. همچنین بیمارانی که مشکل کلیوی دارند، از طریق کلیه آلبومین را دفع می‌کنند و فرد دچار کاهش آلبومین سرم می‌شود.

آلکالین فسفاتاز سرم ALK-P

این آنزیم به طور طبیعی در خون وجود دارد ولی افزایش آن مطرح کننده‌ی بیماری‌های کبدی و مجاری صفراوی و یا حتی استخوانی است. آلکالین فسفاتاز های خیلی بالا به همراه افزایش کمتر آنزیم‌های کبدی، مطرح کننده‌ی انسداد در مجاری صفراوی است و پزشک باید با اقدامات دیگر شامل تصویربرداری، تشخیص خود را قطعی کند.

آلفا فتو پروتئین سرم

یک تومور مارکر است؛ به این معنا که میزان و فعالیت سلول‌ها و تومورهای سرطانی را نشان می‌دهد. از آلفا فتو پروتئین برای تشخیص تومورهای بیضه، کلیه، تخمدان، کبد و… و همچنین پیگیری پاسخ به درمان این بیماری‌ها استفاده می‌شود.

Anti CCP

آنتی بادی‌ها توسط سلول‌های ایمنی بدن در مقابله با عوامل خارجی ساخته می‌شوند و از بدن دفاع می‌کنند. اگر بدن انسان بدون دلیل شروع به ساخت این آنتی بادی‌ها کند و این‌ها به بدن حمله کنند، باعث ایجاد بیماری‌های خودایمنی می‌شود. یکی از آنتی بادی‌هایی که در خودایمنی بررسی می‌شود ACCP است.

آنتی بادی‌های آنتی نوکلئار ANA

آزمایش ANA آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA) را در خون شما تشخیص می دهد. سیستم ایمنی بدن شما به طور معمول آنتی بادی هایی برای کمک به مبارزه با عفونت می سازد. در مقابل، آنتی بادی های ضد هسته ای اغلب به بافت های بدن شما حمله می کنند – به طور خاص هسته هر سلول را هدف قرار می دهند.
در بیشتر موارد، یک آزمایش ANA مثبت نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن شما یک حمله نادرست را به بافت خود انجام داده است – به عبارت دیگر، یک واکنش خود ایمنی. اما برخی از افراد حتی زمانی که سالم هستند، آزمایش ANA مثبت دارند.

هورمون آنتی مولرین سرم AMH

آزمایش AMH اغلب برای بررسی توانایی زنان در تولید تخمک هایی که می توانند برای بارداری بارور شوند استفاده می شود. تخمدان‌های یک زن می‌توانند هزاران تخمک را در طول سال‌های باروری بسازند. با بالا رفتن سن یک زن این تعداد کاهش می یابد. سطوح AMH به نشان دادن تعداد سلول های تخمک بالقوه یک زن کمک می کند.

آنتی بادی‌های آنتی تیروئید پروکسیداز TPO

این آنتی بادی باعث حمله به تیروئید می‌شود و بیماری هاشیموتو را ایجاد می‌کنند. در مواردی که پزشک به پرکاری تیروئید شک می‌کند، از این آزمایش کمک می‌گیرد تا به تشخیص درست برسد.

آنتی بادی S ویروس کرونا

پروتئین اسپایک، یک پروتئین سطحی بر روی ویروس کرونا است که بدن انسان در مقابل آن آنتی بادی (پادتن) می‌سازد. مقدار این آنتی بادی بعد از ابتلا به کووید یا تزریق واکسن افزایش می‌یابد.

آنتی بادی RBD ویروس کرونا (IgG&IgM)

در ابتدای ابتلا به کووید، بدن انسان آنتی بادی IgM را می‌سازد و بعد از گذشت چند روز، آنتی بادی IgG تولید می‌شود که این آنتی بادی موجب ایجاد ایمنی طولانی مدت می‌شود. سنجش این آنتی بادی‌ها برای سنجش میزان ایمنی استفاده می‌شوند ولی برای تشخیص بیماری کووید توصیه نمی‌شوند.

آسپارتات آمینو ترانسفراز(AST)

این تست برای سنجش آنزیم‌های کبدی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین در بیماری‌های کبدی، مجاری صفراوی، پانکراس و مصرف الکل افزایش می‌یابد.

تست حاملگى(beta -HCG) كمى

بعد از لقاح بین اسپرم و تخمک، BHCG در خون افزایش می‌یابد. سنجش این پارامتر می‌تواند حاملگی را به طور قطعی تشخیص دهد.

بیلی روبین توتال سرم BR

گلبول‌های قرمز خون بعد از گذشت مدتی متلاشی می‌شوند و از بین می روند و یکی از فرآورده‌های آن‌ها بیلی روبین است. مقدار بالای بیلی روبین موجب زردی می‌شود. افزایش بیلی روبین سرم می‌تواند به دلیل مشکلات کبدی یا همولیز داخل عروقی باشد.

بیلی روبین مستقیم سرم BD

مقدار زیادی از بیلی روبین ها در کبد تحت فرایندی قرار می‌گیرند تا خنثی شوند، بیلی روبین حاصل این فرایند(کنژوکاسیون) بیلی روبین کونژوکه یا مستقیم می‌گویند.

گروه خونی و تایپ RH خون

گروه‌های خونی شامل A, B, AB و O است. همچنین بر اساس RH، به دو گروه مثبت و منفی تقسیم می‌شود. دانستن گروه خونی برای هر فردی ضروری است، زیرا در مواقع بحرانی و نیاز به انتقال خون نیاز است.

نیتروژن اوره خون BU

یک آزمایش خون رایج، آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN) است که اطلاعات مهمی را در مورد عملکرد کلیه ها نشان می دهد. آزمایش BUN مقدار نیتروژن اوره را در خون را اندازه گیری می کند.آزمایش BUN به همراه کراتینین در چکاپ و همچنین بررسی وضعیت کلیه کاربرد فراوان دارد.

نمونه گيری در منزل

برای خدمات نمونه گيری در منزل و محل كار شماره تماس خود را ثبت کنید تا همكاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگيرند.